Kategorie

Orzeczenia o niepełnosprawności - szczególne przypadki

Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski
Orzeczenia o niepełnosprawności. / Fot. Fotolia
Orzeczenia o niepełnosprawności. / Fot. Fotolia
inforCMS
Orzeczenia o niepełnosprawności niekiedy stanowią problem dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zdarza się, że sentencje orzeczeń przyznają określony stopień niepełnosprawności, natomiast uzasadnienie orzeczenia o niepełnosprawności dodatkowo wskazuje na możliwość legitymowania się innym stopniem wraz z konkretnym symbolem schorzenia.

Pracownik, który w orzeczeniu o niepełnosprawności został zaliczony np. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, posiada symbol przyczyny niepełnosprawności: 04-O – choroby narządu wzroku. Natomiast w „uzasadnieniu” zespół ds. orzekania wskazał, iż „aktualny stan zdrowia orzekanej osoby uzasadnia zaliczenie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ze względu na naruszoną sprawność organizmu ograniczającą zdolność do pracy poprzez zatrudnienie jedynie w warunkach pracy chronionej. Natomiast z symbolu „02-P” ustala się stopień niepełnosprawności lekki.

Zobacz również: Niepełnosprawność a dyskryminacja w pracy - prawo angielskie

Reklama

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r. nr 139, poz. 1328) określa się m.in. standardy w zakresie kwalifikowania oraz postępowania dotyczącego orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także oznaczenie symboli przyczyn niepełnosprawności.

Biorąc powyższy przykład pod uwagę, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zadała pytania interpretacyjne do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) w tej kwestii:

 1. W jaki sposób pracodawca powinien wliczyć taką osobę do wskaźnika zatrudnienia w odniesieniu do dofinansowań do wynagrodzeń na podstawie art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji oraz wskaźnika ustalanego w odniesieniu do udzielania ulg we wpłatach na PFRON na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji?
 2. Czy pracodawca powinien zaliczyć do powyższych wskaźników osobę niepełnosprawną tylko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z przyczyną 04-O (osoby niewidome)?
 3. Czy dopuszczalne jest wliczenie pracownika do stanu zatrudnienia jako osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności o symbolu 02-P?

Zobacz również: Podział środków zasilających ZFRON

Reklama

W zakresie przedstawionego problemu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie udziela jednoznacznej interpretacji. W niektórych odpowiedziach udzielanych przedsiębiorcom Fundusz wskazuje, że pracodawca ma możliwość wybrania korzystniejszego dla siebie stopnia niepełnosprawności pracownika. Oznacza to, iż pracodawca może wliczyć do stanów zatrudnienia pracownika, albo jako zaliczonego do stopnia umiarkowanego z symbolem 04-O lub do stopnia lekkiego z symbolem 02-P do celów dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i ulg we wpłatach na PFRON.

Istnieją również przypadki, gdy PFRON w swojej interpretacji wskazywał, że decydujący w tej sytuacji jest kod lub kody przyczyny niepełnosprawności umieszczone w sentencji orzeczenia i to one determinują zaliczenie osoby do kategorii osób niepełnosprawnych, natomiast posługiwanie się kodami (przyczynami) niepełnosprawności wskazanymi w uzasadnieniu jest dopuszczalne posiłkowo, gdy z sentencji orzeczenia nie wynika przyczyna niepełnosprawności.

Polecamy również: Forum Kadry

Konieczne stało się w tym wypadku wystąpienie z pytaniem do BON. Po uzyskaniu interpretacji w tej sprawie przedstawimy Państwu odpowiedź wraz z wytycznymi prawidłowego postępowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?