| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Orzeczenia o niepełnosprawności - szczególne przypadki

Orzeczenia o niepełnosprawności - szczególne przypadki

Orzeczenia o niepełnosprawności niekiedy stanowią problem dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zdarza się, że sentencje orzeczeń przyznają określony stopień niepełnosprawności, natomiast uzasadnienie orzeczenia o niepełnosprawności dodatkowo wskazuje na możliwość legitymowania się innym stopniem wraz z konkretnym symbolem schorzenia.

Pracownik, który w orzeczeniu o niepełnosprawności został zaliczony np. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, posiada symbol przyczyny niepełnosprawności: 04-O – choroby narządu wzroku. Natomiast w „uzasadnieniu” zespół ds. orzekania wskazał, iż „aktualny stan zdrowia orzekanej osoby uzasadnia zaliczenie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ze względu na naruszoną sprawność organizmu ograniczającą zdolność do pracy poprzez zatrudnienie jedynie w warunkach pracy chronionej. Natomiast z symbolu „02-P” ustala się stopień niepełnosprawności lekki.

Zobacz również: Niepełnosprawność a dyskryminacja w pracy - prawo angielskie

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r. nr 139, poz. 1328) określa się m.in. standardy w zakresie kwalifikowania oraz postępowania dotyczącego orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także oznaczenie symboli przyczyn niepełnosprawności.

Biorąc powyższy przykład pod uwagę, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zadała pytania interpretacyjne do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) w tej kwestii:

  1. W jaki sposób pracodawca powinien wliczyć taką osobę do wskaźnika zatrudnienia w odniesieniu do dofinansowań do wynagrodzeń na podstawie art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji oraz wskaźnika ustalanego w odniesieniu do udzielania ulg we wpłatach na PFRON na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji?
  2. Czy pracodawca powinien zaliczyć do powyższych wskaźników osobę niepełnosprawną tylko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z przyczyną 04-O (osoby niewidome)?
  3. Czy dopuszczalne jest wliczenie pracownika do stanu zatrudnienia jako osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności o symbolu 02-P?

Zobacz również: Podział środków zasilających ZFRON

W zakresie przedstawionego problemu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie udziela jednoznacznej interpretacji. W niektórych odpowiedziach udzielanych przedsiębiorcom Fundusz wskazuje, że pracodawca ma możliwość wybrania korzystniejszego dla siebie stopnia niepełnosprawności pracownika. Oznacza to, iż pracodawca może wliczyć do stanów zatrudnienia pracownika, albo jako zaliczonego do stopnia umiarkowanego z symbolem 04-O lub do stopnia lekkiego z symbolem 02-P do celów dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i ulg we wpłatach na PFRON.

Istnieją również przypadki, gdy PFRON w swojej interpretacji wskazywał, że decydujący w tej sytuacji jest kod lub kody przyczyny niepełnosprawności umieszczone w sentencji orzeczenia i to one determinują zaliczenie osoby do kategorii osób niepełnosprawnych, natomiast posługiwanie się kodami (przyczynami) niepełnosprawności wskazanymi w uzasadnieniu jest dopuszczalne posiłkowo, gdy z sentencji orzeczenia nie wynika przyczyna niepełnosprawności.

Polecamy również: Forum Kadry

Konieczne stało się w tym wypadku wystąpienie z pytaniem do BON. Po uzyskaniu interpretacji w tej sprawie przedstawimy Państwu odpowiedź wraz z wytycznymi prawidłowego postępowania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »