REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzeczenia o niepełnosprawności - szczególne przypadki

Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski
Orzeczenia o niepełnosprawności. / Fot. Fotolia
Orzeczenia o niepełnosprawności. / Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności niekiedy stanowią problem dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zdarza się, że sentencje orzeczeń przyznają określony stopień niepełnosprawności, natomiast uzasadnienie orzeczenia o niepełnosprawności dodatkowo wskazuje na możliwość legitymowania się innym stopniem wraz z konkretnym symbolem schorzenia.

Pracownik, który w orzeczeniu o niepełnosprawności został zaliczony np. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, posiada symbol przyczyny niepełnosprawności: 04-O – choroby narządu wzroku. Natomiast w „uzasadnieniu” zespół ds. orzekania wskazał, iż „aktualny stan zdrowia orzekanej osoby uzasadnia zaliczenie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ze względu na naruszoną sprawność organizmu ograniczającą zdolność do pracy poprzez zatrudnienie jedynie w warunkach pracy chronionej. Natomiast z symbolu „02-P” ustala się stopień niepełnosprawności lekki.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Niepełnosprawność a dyskryminacja w pracy - prawo angielskie

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r. nr 139, poz. 1328) określa się m.in. standardy w zakresie kwalifikowania oraz postępowania dotyczącego orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także oznaczenie symboli przyczyn niepełnosprawności.

Biorąc powyższy przykład pod uwagę, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zadała pytania interpretacyjne do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) w tej kwestii:

  1. W jaki sposób pracodawca powinien wliczyć taką osobę do wskaźnika zatrudnienia w odniesieniu do dofinansowań do wynagrodzeń na podstawie art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji oraz wskaźnika ustalanego w odniesieniu do udzielania ulg we wpłatach na PFRON na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji?
  2. Czy pracodawca powinien zaliczyć do powyższych wskaźników osobę niepełnosprawną tylko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z przyczyną 04-O (osoby niewidome)?
  3. Czy dopuszczalne jest wliczenie pracownika do stanu zatrudnienia jako osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności o symbolu 02-P?

Zobacz również: Podział środków zasilających ZFRON

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W zakresie przedstawionego problemu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie udziela jednoznacznej interpretacji. W niektórych odpowiedziach udzielanych przedsiębiorcom Fundusz wskazuje, że pracodawca ma możliwość wybrania korzystniejszego dla siebie stopnia niepełnosprawności pracownika. Oznacza to, iż pracodawca może wliczyć do stanów zatrudnienia pracownika, albo jako zaliczonego do stopnia umiarkowanego z symbolem 04-O lub do stopnia lekkiego z symbolem 02-P do celów dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i ulg we wpłatach na PFRON.

Istnieją również przypadki, gdy PFRON w swojej interpretacji wskazywał, że decydujący w tej sytuacji jest kod lub kody przyczyny niepełnosprawności umieszczone w sentencji orzeczenia i to one determinują zaliczenie osoby do kategorii osób niepełnosprawnych, natomiast posługiwanie się kodami (przyczynami) niepełnosprawności wskazanymi w uzasadnieniu jest dopuszczalne posiłkowo, gdy z sentencji orzeczenia nie wynika przyczyna niepełnosprawności.

Polecamy również: Forum Kadry

Konieczne stało się w tym wypadku wystąpienie z pytaniem do BON. Po uzyskaniu interpretacji w tej sprawie przedstawimy Państwu odpowiedź wraz z wytycznymi prawidłowego postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA