REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzeczenia o niepełnosprawności - szczególne przypadki

Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski
Orzeczenia o niepełnosprawności. / Fot. Fotolia
Orzeczenia o niepełnosprawności. / Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności niekiedy stanowią problem dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zdarza się, że sentencje orzeczeń przyznają określony stopień niepełnosprawności, natomiast uzasadnienie orzeczenia o niepełnosprawności dodatkowo wskazuje na możliwość legitymowania się innym stopniem wraz z konkretnym symbolem schorzenia.

Pracownik, który w orzeczeniu o niepełnosprawności został zaliczony np. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, posiada symbol przyczyny niepełnosprawności: 04-O – choroby narządu wzroku. Natomiast w „uzasadnieniu” zespół ds. orzekania wskazał, iż „aktualny stan zdrowia orzekanej osoby uzasadnia zaliczenie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ze względu na naruszoną sprawność organizmu ograniczającą zdolność do pracy poprzez zatrudnienie jedynie w warunkach pracy chronionej. Natomiast z symbolu „02-P” ustala się stopień niepełnosprawności lekki.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Niepełnosprawność a dyskryminacja w pracy - prawo angielskie

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r. nr 139, poz. 1328) określa się m.in. standardy w zakresie kwalifikowania oraz postępowania dotyczącego orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także oznaczenie symboli przyczyn niepełnosprawności.

Biorąc powyższy przykład pod uwagę, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zadała pytania interpretacyjne do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) w tej kwestii:

  1. W jaki sposób pracodawca powinien wliczyć taką osobę do wskaźnika zatrudnienia w odniesieniu do dofinansowań do wynagrodzeń na podstawie art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji oraz wskaźnika ustalanego w odniesieniu do udzielania ulg we wpłatach na PFRON na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji?
  2. Czy pracodawca powinien zaliczyć do powyższych wskaźników osobę niepełnosprawną tylko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z przyczyną 04-O (osoby niewidome)?
  3. Czy dopuszczalne jest wliczenie pracownika do stanu zatrudnienia jako osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności o symbolu 02-P?

Zobacz również: Podział środków zasilających ZFRON

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W zakresie przedstawionego problemu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie udziela jednoznacznej interpretacji. W niektórych odpowiedziach udzielanych przedsiębiorcom Fundusz wskazuje, że pracodawca ma możliwość wybrania korzystniejszego dla siebie stopnia niepełnosprawności pracownika. Oznacza to, iż pracodawca może wliczyć do stanów zatrudnienia pracownika, albo jako zaliczonego do stopnia umiarkowanego z symbolem 04-O lub do stopnia lekkiego z symbolem 02-P do celów dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i ulg we wpłatach na PFRON.

Istnieją również przypadki, gdy PFRON w swojej interpretacji wskazywał, że decydujący w tej sytuacji jest kod lub kody przyczyny niepełnosprawności umieszczone w sentencji orzeczenia i to one determinują zaliczenie osoby do kategorii osób niepełnosprawnych, natomiast posługiwanie się kodami (przyczynami) niepełnosprawności wskazanymi w uzasadnieniu jest dopuszczalne posiłkowo, gdy z sentencji orzeczenia nie wynika przyczyna niepełnosprawności.

Polecamy również: Forum Kadry

Konieczne stało się w tym wypadku wystąpienie z pytaniem do BON. Po uzyskaniu interpretacji w tej sprawie przedstawimy Państwu odpowiedź wraz z wytycznymi prawidłowego postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA