REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatkowanie środków ZFRON niezgodnie z przepisami

Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski
Wydatkowanie środków ZFRON niezgodnie z przepisami. /Fot. Fotolia
Wydatkowanie środków ZFRON niezgodnie z przepisami. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydatkowanie środków ZFRON powinno odbywać się zgodnie z przepisami. Ze środków ZFRON finansowana jest rehabilitacja zawodowa, społeczna i lecznicza oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych. Jakie konsekwencje niezgodnego z prawem wydatkowania środków ZFRON poniesie pracodawca?

Wydatkowanie środków ZFRON zgodne z przepisami

Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) jest funduszem, którego środki przeznacza się na określone w przepisach wydatki. Zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721), zwanej dalej ustawą ze środków ZFRON finansowana jest rehabilitacja zawodowa, społeczna i lecznicza oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych. Wydatek niespełniający powyższego warunku nie może zostać poniesiony z ZFRON.

REKLAMA

Autopromocja

Sposób wydatkowania środków ZFRON został szczegółowo uregulowany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU z 2007 r. nr 245, poz. 1810 ze zm.), dalej zwanym rozporządzeniem, które zawiera m.in. katalog wydatków możliwych do sfinansowania z ZFRON.

Zobacz również: Zwrot niewykorzystanych środków ZFRON do PFRON

Konsekwencje niezgodnego z prawem wydatkowania środków

Co do zasady ZFRON tworzą pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr). I to na nich spoczywają wszelkie obowiązki wynikające z tego faktu. Za niestosowanie się do dyspozycji obowiązujących przepisów w zakresie wydatkowania ZFRON pracodawcy prowadzący ZPChr narażają się na określone konsekwencje prawne. Zgodnie z art. 33 ust. 4a ustawy pracodawca, który przeznacza środki ZFRON w sposób niezgodny z przepisami ustawy, ma obowiązek dokonać:

  1. zwrotu 100% kwoty tych środków na ZFRON
  2. wpłaty w wysokości 30% tych środków na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Przedmiotowej wpłaty należy dokonać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ujawnienie niezgodnego z ustawą przeznaczania środków ZFRON.

Okolicznościami skutkującymi powstaniem zobowiązania tytułu omawianej wpłaty są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • niedotrzymanie 7-dniowego terminu przekazania środków ZFRON na rachunek bankowy tego funduszu, wynikającego z obowiązku wskazanego w art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy, lub
  • ujawnienie niezgodnego z art. 33 ust. 4 ustawy przeznaczenia środków ZFRON.

Polecamy także serwis: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Tworzenie oraz prowadzenie ZFRON

Przepisy związane w prowadzeniem oraz wydatkowaniem ZFRON obowiązują tych pracodawców, którzy dysponują środkami tego funduszu. Są to w głównej mierze pracodawcy prowadzący ZPChr, lecz nie tylko. Istnieje bowiem grupa pracodawców, którzy pomimo utraty statusu ZPChr nadal tworzą oraz prowadzą ZFRON. Zgodnie bowiem z art. 33 ust. 7b ustawy pracodawca, który utracił status ZPChr, lecz osiąga stan zatrudnienia ogółem w wysokości co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 25%, zachowuje środki ZFRON i wydatkuje je na dotychczasowych zasadach. Tę grupę pracodawców obowiązują takie same przepisy w zakresie wydatkowania środków ZFRON, jak i pracodawców posiadających status ZPChr.

Obowiązujące przepisy wyraźnie stanowią, że dopóki pracodawca jest dysponentem ZFRON – bez względu na posiadanie statusu ZPChr czy też nie, musi przestrzegać wszystkich przepisów z zakresu tworzenia oraz wydatkowania środków ZFRON. Dotyczy to także tych, które wiążą się z dokonywaniem wpłat do PFRON spowodowanych naruszeniem obowiązujących przepisów dotyczących ZFRON.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA