reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Student na praktyce

Styczeń i luty to dla studentów okres sesji egzaminacyjnej i ferii zimowych. Dla pracodawców bardzo często jest to okres, kiedy przyjmują studentów na praktyki zawodowe, w związku z tym ciążą na nich dodatkowe obowiązki, np. zapewnienie bezpiecznych warunków odbywania praktyki.

Niezależnie od podstawy przyjęcia studenta na praktyki – czy to w wyniku skierowania wystawionego przez uczelnię czy też w ramach realizacji wewnątrzzakładowych programów praktyk, pracodawca musi zapewnić studentom bezpieczne i higieniczne warunki.

Pracodawca musi także zapoznać praktykanta ze strukturą organizacyjną i porządkiem pracy w zakładzie, co ma na celu ułatwienie odbywania praktyk. Umożliwi to także płynną współpracę studenta z innymi pracownikami. Jeżeli więc u pracodawcy obowiązuje regulamin pracy (bo zatrudnia co najmniej 20 pracowników), to powinien udostępnić on treść tego regulaminu praktykantowi.

Ponadto pracodawca powinien zadbać o to, aby odebrać od studenta oświadczenie o obowiązku zachowania tajemnicy. Jest to szczególnie istotne, w sytuacji gdy student będzie miał dostęp do informacji poufnych.

Dodatkowo, w zależności od postanowień zawartych w porozumieniu zawartym z uczelnią, pracodawca może być zobowiązany do prowadzenia dziennika praktyk studenta.

Pracodawca wpisuje w nim m.in.:

  • czas pracy praktykanta,
  • tematy zajęć odbywanych w zakładzie pracy,
  • rodzaj umiejętności zawodowych, jakie zdobył w trakcie praktyk.

PRZYKŁAD

Pracodawca postanowił zwiększyć zatrudnienie. W związku z tym, aby wybrać najlepszego kandydata, chce wprowadzić w zakładzie program studenckich praktyk zawodowych.

Najlepszy student–praktykant po ukończeniu praktyki będzie  mógł liczyć na zatrudnienie w firmie. Pracodawca w związku z tym powinien opracować regulamin praktyk, w którym określi m.in. zasady oceny praktykantów, a także przygotować umowę o praktykę spełniającą wymogi ustawy.

Ustawa o praktykach absolwenckich

Pracodawca może zorganizować praktyki studenckie bez zawierania umowy z uczelnią. Praktyka w tym przypadku odbywa się na podstawie umowy zawartej bezpośrednio między pracodawcą a studentem. Szczegóły dotyczące zawierania tego rodzaju umów zostały określone w ustawie o praktykach absolwenckich. Ustawa określa obowiązki pracodawcy, a także zasady odbywania praktyki.

Pracodawca, przyjmujący praktykanta, jest zobowiązany m.in. do takiego zorganizowania praktyki, aby student miał zapewnione odpowiednie okresy odpoczynku, odpowiednie niedyskryminujące warunki odbywania praktyki. W związku z tym praktykant nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a łącznie z godzinami nadliczbowymi 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Praktykantowi przysługuje prawo do odpoczynku dobowego w wymiarze co najmniej 11 godzin i odpoczynku tygodniowego odpowiadającego co najmniej 35 godzinom. Praktykant podobnie jak etatowy pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut wliczanej do czasu pracy, jeżeli wymiar czasu pracy będzie wynosił co najmniej 6 godzin.

Pracodawca musi również zapewnić przestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie pracy w nocy, zakazu dyskryminacji, zasady równego traktowania czy uprawnień z tytułu naruszenia zasady równego traktowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama