reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Kiedy firma może skorzystać z dofinansowania do zatrudnienia osoby bezrobotnej

Kiedy firma może skorzystać z dofinansowania do zatrudnienia osoby bezrobotnej

W prawie unijnym obowiązuje powszechna zasada swobody przepływu pracowników. Trybunał Sprawiedliwości UE w jednym z ostatnich wyroków zajął stanowisko, że podobne uprawnienia w zatrudnianiu i korzystaniu z przysługujących przywilejów powinni mieć również pracodawcy.

Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 13 grudnia 2012 r. w sprawie C-379/11 zajął się kwestią niemożności skorzystania przez pracodawcę z Luksemburga z dofinansowania do zatrudnienia osoby bezrobotnej (obywatelki Luksemburga) zamieszkałej w Niemczech. Ocenił on m.in., czy ograniczenie, jakie przewidywało prawo luksemburskie, nie utrudniało jej zatrudnienia.

Należy przypomnieć, że prawo unijne zapewnia pracownikom swobodę przepływu na terytorium krajów członkowskich UE. Swoboda ta obejmuje m.in. prawo:

  • ubiegania się o rzeczywiście oferowane miejsca pracy,
  • przemieszczenia się po terytorium państw członkowskich w celu ubiegania się o miejsce pracy.

Gwarancja ta oznacza też zakaz wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową – w zakresie zatrudniania, wynagrodzenia czy innych warunków pracy.

Bezrobotny to też pracownik

W orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, w związku ze wspomnianą swobodą przepływu osób, przyjmuje się szerokie rozumienie pojęcia pracownik.

Za pracownika uważa się nie tylko osobę, która wykonuje pracę na rzecz innej osoby pod jej kierownictwem w zamian za wynagrodzeniem, ale również taką, która faktycznie poszukuje pracy.

Takie stanowisko potwierdził też Trybunał we wskazanym powyżej wyroku. Wskazał on ponadto, że na wynikający z art. 45 TFUE zakaz dyskryminacji może powoływać się nie tylko pracownik czy osoba poszukująca pracy, ale także pracodawca.

Ograniczenie w korzystaniu z dofinansowania

Sprawa, która spowodowała zajęcie się tą kwestią przez Trybunał, dotyczyła luksemburskiej spółki Caves Krier Freres Sarl. Spółka ta, w związku z zatrudnieniem osoby bezrobotnej, ubiegała się o dofinansowanie z funduszu zatrudnienia na pokrycie kosztów ubezpieczenia społecznego. Skorzystanie z tego dofinansowania uzależniono od zatrudnienia osoby bezrobotnej, która ukończyła 45 lat i była zarejestrowana jako poszukująca pracy w luksemburskim biurze pośrednictwa pracy przez co najmniej miesiąc. W opisanej sprawie spółka złożyła wniosek o dofinansowanie w związku z zatrudnieniem pani Schmidt-Krier – 52-letniej obywatelki Luksemburga. Wraz z mężem mieszkała ona w Niemczech, w pobliżu granicy luksemburskiej, i przez całe swoje życie zawodowe wykonywała pracę w Luksemburgu. Spółka nie otrzymała jednak tego dofinansowania ze względu na to, że pani Schmidt-Krier nie była zarejestrowana jako osoba poszukująca pracy w luksemburskim urzędzie pracy. Po dalszej analizie luksemburskich przepisów okazało się, że w luksemburskim urzędzie pracy mogli zarejestrować się jedynie rezydenci. Nie było ono dostępne dla pracodawców, którzy zatrudnili osobę bezrobotną zarejestrowaną jako poszukująca pracy w odpowiednich do luksemburskiej zagranicznych instytucjach pośrednictwa pracy.

W sprawie tej Trybunał uznał, że aby prawo pracowników swobodnego nawiązania i wykonywania zatrudnienia było skuteczne i użyteczne, analogiczne uprawnienia w tym zakresie powinni mieć również pracodawcy. Pracodawca może powoływać się na prawa (dotyczące swobody przepływu) przyznane (w art. 45 TFUE) bezpośrednio pracownikom.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama