| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Rejestracja w urzędzie pracy

Rejestracja w urzędzie pracy

Rejestracja w urzędzie pracy zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia albo skorzystanie z dofinansowań na szkolenia lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak przebiega proces rejestracji w urzędzie pracy?

Należy to zrobić w miejscu stałego zameldowania lub zameldowania na pobyt tymczasowy. Osoby, które nie mają w dowodzie osobistym wpisanego stałego miejsca zameldowania, mogą zarejestrować się w dowolnym PUP-ie.

Rezerwacja terminu rejestracji

Rejestracja w urzędzie pracy odbywa się tylko osobiście. Jednak osoby, które chciałyby uniknąć uciążliwych kolejek do rejestracji, mogą to zrobić dzięki elektronicznej rezerwacji terminu rejestracji. Niemal wszystkie urzędy pracy w Polsce posiadają takie systemy lub też planują je wdrożyć. Wystarczy więc wejść na stronę internetową swojego urzędu i kliknąć w odpowiedni link lub banner. W kolejnych krokach zostaniemy pokierowani do zaznaczenia odpowiadającego nam terminu wizyty. Jest to sposób szybki, prosty i wygodny, ale ma też pewne minusy. Ze względu na dużą liczbę chętnych do rejestracji osób, może się okazać, że najbliższy wolny termin do rejestracji będzie… za dwa tygodnie. Osoby, którym zależy na czasie mogą nadal rejestrować się tradycyjnie, tzn. udając się osobiście do urzędu, bez wcześniejszej rezerwacji elektronicznej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kto może się zarejestrować?

Zasady rejestracji w urzędzie pracy określa Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. W oparciu o nią należy pamiętać, iż zarejestrować się mogą tylko osoby, które są zdolne i gotowe do podjęcia zatrudnienia. Co to oznacza w praktyce? Zarejestrować się mogą ci, którzy nie posiadają zatrudnienia, nie prowadzą działalności gospodarczej, a dodatkowo nie przebywają na zwolnieniu lekarskim. Ponadto nie mogą się zarejestrować także uczniowie i studenci, którzy uczą się w systemie dziennym (przy czym np. studenci zaoczni oraz doktoranci mogą zarejestrować się w PUP-ie jako osoby bezrobotne).

Osoba, która chce się zarejestrować, nie może też nabyć prawa do emerytury lub renty (z wyjątkiem renty rodzinnej w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia), nie powinna pobierać zasiłku stałego z pomocy społecznej, innych zasiłków.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na szczególną sytuację osób posiadających nieruchomość rolną. Mogą oni zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni pod warunkiem, że wielkość tej nieruchomości nie przekracza 2 ha przeliczeniowych lub nie podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe.

Czytaj także

Autor:

- Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Rejestracja w urzędzie pracy. /Fot. Fotolia
Rejestracja w urzędzie pracy. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »