REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rejestracja w urzędzie pracy. /Fot. Fotolia
Rejestracja w urzędzie pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja w urzędzie pracy zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia albo skorzystanie z dofinansowań na szkolenia lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak przebiega proces rejestracji w urzędzie pracy?

Należy to zrobić w miejscu stałego zameldowania lub zameldowania na pobyt tymczasowy. Osoby, które nie mają w dowodzie osobistym wpisanego stałego miejsca zameldowania, mogą zarejestrować się w dowolnym PUP-ie.

REKLAMA

Autopromocja

Rezerwacja terminu rejestracji

Rejestracja w urzędzie pracy odbywa się tylko osobiście. Jednak osoby, które chciałyby uniknąć uciążliwych kolejek do rejestracji, mogą to zrobić dzięki elektronicznej rezerwacji terminu rejestracji. Niemal wszystkie urzędy pracy w Polsce posiadają takie systemy lub też planują je wdrożyć. Wystarczy więc wejść na stronę internetową swojego urzędu i kliknąć w odpowiedni link lub banner. W kolejnych krokach zostaniemy pokierowani do zaznaczenia odpowiadającego nam terminu wizyty. Jest to sposób szybki, prosty i wygodny, ale ma też pewne minusy. Ze względu na dużą liczbę chętnych do rejestracji osób, może się okazać, że najbliższy wolny termin do rejestracji będzie… za dwa tygodnie. Osoby, którym zależy na czasie mogą nadal rejestrować się tradycyjnie, tzn. udając się osobiście do urzędu, bez wcześniejszej rezerwacji elektronicznej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kto może się zarejestrować?

Zasady rejestracji w urzędzie pracy określa Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. W oparciu o nią należy pamiętać, iż zarejestrować się mogą tylko osoby, które są zdolne i gotowe do podjęcia zatrudnienia. Co to oznacza w praktyce? Zarejestrować się mogą ci, którzy nie posiadają zatrudnienia, nie prowadzą działalności gospodarczej, a dodatkowo nie przebywają na zwolnieniu lekarskim. Ponadto nie mogą się zarejestrować także uczniowie i studenci, którzy uczą się w systemie dziennym (przy czym np. studenci zaoczni oraz doktoranci mogą zarejestrować się w PUP-ie jako osoby bezrobotne).

Osoba, która chce się zarejestrować, nie może też nabyć prawa do emerytury lub renty (z wyjątkiem renty rodzinnej w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia), nie powinna pobierać zasiłku stałego z pomocy społecznej, innych zasiłków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na szczególną sytuację osób posiadających nieruchomość rolną. Mogą oni zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni pod warunkiem, że wielkość tej nieruchomości nie przekracza 2 ha przeliczeniowych lub nie podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe.

Poza tym osoba, która chce się zarejestrować, nie powinna uzyskiwać przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że dochód ten nie przekracza wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 2 ha przeliczeniowych. Osoba taka nie powinna podlegać też ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w takim gospodarstwie.

Zarejestrować się także nie mogą osoby tymczasowo aresztowane, odbywające karę pozbawienia wolności, chyba że jest to system dozoru elektronicznego.
Jeżeli ktoś ma wątpliwości odnośnie swojej sytuacji i możliwości uzyskania statusu osoby bezrobotnej, tego rodzaju kwestie można skonsultować z konsultantem urzędu pracy pod numerem 19524.

Polecamy również serwis: Ubezpieczenia

Dokumenty do rejestracji

REKLAMA

Jeśli zgłosimy się osobiście do urzędu z kompletem dokumentów, cały proces rejestracji nie powinien trwać długo. Warto dodać, że od dnia 11.12.2012 r. osoby zgłaszające się do rejestracji nie wypełniają karty rejestracyjnej, jest to duża oszczędność czasu – wszystkie informacje na temat rejestracji są wypełniane elektronicznie przez pracownika urzędu pracy.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż rejestrując się w urzędzie będziemy zobowiązani do przedstawienia wszystkich dokumentów potwierdzających nasz dotychczasowy staż pracy. W przypadku osób, które pracowały na umowę o pracę, na pełny etat, wystarczą wszystkie świadectwa pracy. Jeżeli natomiast ktoś wykonywał pracę w niepełnym wymiarze lub na umowę-zlecenie będzie zobowiązany dodatkowo przedstawić zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości zarobków i odprowadzanych składkach na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy w uszczegółowieniu za każdy miesiąc. W przypadku umów o dzieło, urzędy pracy często wymagają też dodatkowych zaświadczeń od pracodawcy, o okresie wykonywania tej umowy.

Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i ją zawiesiły lub zamknęły powinny pamiętać o stosownym dokumencie, który o tym informuje (np. wydruk z CEIDG) oraz stosownym zaświadczeniu z ZUS-u informującym o okresach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i FP z podstawą wymiaru. Bezrobotni, którzy pobierali zasiłek z ZUS-u po ustaniu zatrudnienia, są natomiast zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia z ZUS-u o okresie pobierania tego świadczenia z podstawą wymiaru.

Poza dokumentami potwierdzającymi doświadczenie zawodowe, do rejestracji przedstawiamy także inne, istotne dla określenia naszej sytuacji dokumenty. Ich wykazy są dostępne na stronach internetowych poszczególnych PUP-ów, a w razie wątpliwości, można skonsultować telefonicznie swoją sytuację. Osoby, które do rejestracji nie przedłożą kompletu dokumentów, mogą nie zostać zarejestrowane.

Zobacz również: Urzędy pracy - zmiany

Po rejestracji…

Osoby, które pomyślnie przejdą proces rejestracji w urzędzie pracy otrzymują decyzję. Jest ona istotnym z punktu widzenia urzędu dokumentem, gdyż pozwala na identyfikację osoby np. w celu telefonicznego uzyskania pewnych informacji. Ponadto każda osoba, która się zarejestruje jako bezrobotna, otrzymuje informacje o terminie obowiązkowej wizyty. Warto o niej pamiętać, gdyż osoba, która nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, może zostać wyrejestrowana z urzędu pracy na 120 dni (w przypadku pierwszego niestawiennictwa).

Dodatkowo od momentu rejestracji osoba bezrobotna zostaje objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, które obowiązuje jeszcze przez 30 dni po wyrejestrowaniu z urzędu pracy. Do ubezpieczenia można zgłosić także członków swojej najbliższej rodziny.

Rejestracja w urzędzie pracy może okazać się procesem, który nie trwa długo, pod warunkiem, że będziemy odpowiednio do niego przygotowani, czyli wyposażeni w komplet ważnych dokumentów. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że osoby zarejestrowane mogą korzystać z różnego rodzaju form wsparcia oferowanych przez urzędy pracy w całej Polsce. Informacje o aktualnych projektach są dostępne na stronach internetowych urzędów oraz na portalu Zielonej Linii.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 2 pkt 2)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla niesamodzielnych - jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? [Katalog świadczeń]

Świadczenie 500 plus dla osoby niesamodzielnej wypłacane z ZUS od marca tego roku przysługuje większej liczbie osób. Przeciętnie przyznawane jest w kwocie 462 złotych, a maksymalnie można otrzymać 500 złotych. Od czego to zależy? Jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? Oto katalog świadczeń.

Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków

Pracownicy, którym pozostały 4 lata do emerytury, podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem umowy o pracę nie można wypowiedzieć pracownicy, która ukończyła 56 lat oraz pracownikowi, który skończył 61 lat. Ochrona kończy się, gdy zostanie osiągnięty wiek emerytalny.

Kodeks pracy w 2025 roku – jakie ważne zmiany nas czekają?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie w 2025 roku. Pracodawcy zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Umowy cywilnoprawne będą wliczane do stażu pracy. Przepisy o układach zbiorowych pracy znajdą się w osobnej ustawie. Wzrośnie wiele świadczeń przysługujących pracownikom. Zmiany w prawie pracy obejmują szeroki zakres zagadnień - od praw pracowniczych po mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne i starsze.

Wybór instytucji zarządzającej PPK wymaga porozumienia z tzw. stroną społeczną

Wybór instytucji finansowej, która zarządza PPK, wymaga dokonania porozumienia ze stroną społeczną. Co to właściwie oznacza? Co więcej, porozumienia ze stroną społeczną wymaga również zmiana umowy o zarządzanie PPK oraz zmiana instytucji finansowej.

REKLAMA

Za wcześnie na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Wynagrodzenia pracowników byłyby niższe

Tydzień pracy skrócony do czterech dni nie ma uzasadnienia. Krótszy tydzień pracy wymagałby zatrudnienia nowych pracowników. Niemożliwe byłoby utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie.

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy. Komu przysługuje 20 dni, a kto może liczyć na 26 dni? Ile dni urlopu na żądanie w 2025 r.? Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r.?

Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
Rozwiąż quiz kadrowy w zakresie uprawnień rodzicielskich, który składa się z dziesięciu pytań a tylko jedna odpowiedź jest poprawna.

REKLAMA

Pracodawcy chcą za wolne w Wigilię znieść wolne w Trzech Król albo 1 Maja. I bez wolnego w Wielki Piątek

W Sejmie trwają prace nad ustawą wprowadzającą wolne w Wigilię. Jest chyba już przesądzone, że ustawa wejdzie w życie. Ale przecież większa część z nas ma wolną Wigilię (albo pracuje kilka godzin, a potem wolna reszta dnia). Celna jest uwaga DGP, że większym problemem jest ustawowe zwolnienie z pracy w Wielki Piątek. Najbliższy 18 kwietnia 2025 r. Wielki Piątek nie jest obecnie wolny od pracy. Trwa dyskusja, aby w ten dzień praca trwała 4h. Jednak część pracodawców nie zgadza się na to i oczekują także rekompensaty za wolne w Wigilię w postaci pracy w Trzech Król albo 1 Maja. 

Świadczenie wychowawcze. Czy 800 plus będzie wypłacane?

Rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje w ramach programu „Rodzina 800 plus” świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł na dziecko. Okazało się, że program ma ograniczony wpływ na dzietność i pojawiły się głosy kwestionujące sens wypłacania świadczenia.

REKLAMA