| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Wpłaty na PFRON - czy konsorcjum może wystawiać ulgi

Wpłaty na PFRON - czy konsorcjum może wystawiać ulgi

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) mogą być obniżone. Kwoty obniżeń określają uprawnione podmioty. Czy konsorcjum może wystawiać informacje o ulgach we wpłatach na Fundusz?

Z dniem 1 stycznia 2011 r. – w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 226, poz. 1475) – zmieniono sposób określania podmiotów mających prawo do wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od wskazanej nowelizacji pojawiły się także wątpliwości, czy konsorcjum może wystawiać ulgi we wpłatach na PFRON na podstawie art. 22 ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. 2011 r. Nr 127 poz. 721), dalej jako ustawa o rehabilitacji.

Zobacz także: Deklaracje PFRON - nowe rozporządzenie

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji obowiązkowe wpłaty na Fundusz ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących: osobami niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub osobami niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami
z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w wysokości co najmniej 30%.

Podwyższenie pułapu zatrudniania osób niepełnosprawnych z 10% do 30%, jak również enumeratywne wyliczenie schorzeń osób niepełnosprawnych, których zatrudnienie umożliwia udzielanie informacji o obniżeniach wpłat, przyczyniło się do utraty przez część pracodawców przymiotu „sprzedającego”.

Polecamy również: Forum Kadry - ZUS i Płace

Niektórzy pracodawcy zaczęli praktykować przyłączanie się do firm prowadzących działalność polegającą na ochronie mienia i usługach porządkowych, posiadających status zakładu pracy chronionej (tworzenie konsorcjum) by w ten sposób móc nadal udzielać informacji o obniżeniu wpłat na PFRON.

Jak wskazuje w swoich wyjaśnieniach Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przepisy prawa nie definiują pojęcia „konsorcjum”. Zgodnie z definicją znajdującą się w Słowniku PWN – „konsorcjum to związek kilku przedsiębiorstw zawarty w celu dokonania wspólnego przedsięwzięcia”. Oznacza to, że konsorcjum nie stanowi odrębnego bytu prawnego, który we własnym imieniu zatrudniałby pracowników, co jest obligatoryjne do uzyskania przymiotu pracodawcy. Art. 22 ustawy o rehabilitacji traktuje wprost o pracodawcach, u których zakup produkcji lub usługi daje przedmiotowe uprawnienia.

Zobacz również: Skutki prawne likwidacji statusu zakładu pracy chronionej

Reasumując, należy podkreślić, że konsorcjum zakładów pracy chronionej nie jest odrębnym pracodawcą spełniającym warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji i nie może wystawiać informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON z tytułu zakupu w tym konsorcjum usługi lub produkcji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »