REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych

Składki na ubezpspołeczne młodocianych. /Fot. Fotolia
Składki na ubezpspołeczne młodocianych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Składki na ubezpieczenie społeczne młodocianych uzależnione są od roku nauki i okresu ubezpieczenia młodego pracownika oraz od podmiotu finansującego składki. Może nim być płatnik/pracodawca bądź ubezpieczony/pracownik.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 lutego 2013 r. (M.P. z 2013, poz. 88) przeciętne miesięczne wynagrodzenie w IV kwartale 2012 r. wyniosło 3690,30 zł. Na podstawie tej sumy oblicza się składki na ubezpieczenie społeczne młodocianych.

I rok nauki pracownika młodocianego

W I roku nauki młodocianego, gdy okres ubezpieczenia obejmuje grudzień 2012 r. oraz styczeń i luty 2013 r., podstawą wymiaru składek była kwota 140,41 zł (nie mniej niż 4 % przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2012 roku). W razie finansowania przez płatnika składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 13,70 zł (9,76 %), a na rentowe – 9,13 zł (6,5 %). Gdyby finansował je ubezpieczony, płaci odpowiednio 13,70 zł i 2,11 zł. Co więcej, opłaca również ubezpieczenie chorobowe, a składka wynosi 3,44 zł (2,45 %).

Dla okresu obejmującego marzec-maj 2013 r. podstawa wymiaru składki wynosi 147,61 zł (nie mniej niż 4 % przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2012 roku). W przypadku finansowania przez płatnika składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 14,41 zł (9,76 %), a na rentowe – 9,59 zł (6,5 %). W sytuacji opłacania składek przez samego ubezpieczonego składki wynoszą odpowiednio 14,41 zł (9,76 %) oraz 2,21 zł (1,5 %). Opłaca również składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 3,62 zł (2,45 %).

Autopromocja

Umowy o pracę, zlecenia, o dzieło

Kup książkę:

Umowy o pracę, zlecenia, o dzieło

Zobacz także: Młodociani - wynagrodzenie 2013

Dalszy ciąg materiału pod wideo

II rok nauki pracownika młodocianego

W II roku nauki młodocianego w przypadku okresu ubezpieczenia obejmującego grudzień 2012 r. oraz styczeń i luty 2013 r. podstawą wymiaru składek była kwota 175,51 zł (nie mniej niż 5 % przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2012 roku). Gdy finansowaniem zajmuje się płatnik, składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 17,13 zł (9,76 %), a na rentowe – 11,41 zł (6,5 %). W razie finansowania przez samego ubezpieczonego, płaci odpowiednio 17,13 zł i 2,63 zł. Opłaca on ponadto ubezpieczenie chorobowe, a składka wynosi 4,30 zł (2,45 %).

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Natomiast dla okresu marzec-maj 2013 r. podstawa wymiaru składki wynosi 184,52 zł (nie mniej niż 5 % przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2012 roku). W razie finansowania przez płatnika składka na ubezpieczenie emerytalne równa jest 18,01 zł (9,76 %), a na rentowe – 2,77 zł (6,5 %). W sytuacji opłacania składek przez samego ubezpieczonego składki wynoszą odpowiednio 14,41 zł (9,76 %) oraz 2,21 zł (1,5 %). Na ubezpieczonym ciąży również obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 4,52 zł (2,45 %).

Zobacz również: Składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

III rok nauki pracownika młodocianego

W ostatnim III roku nauki młodocianego dla okresu ubezpieczenia obejmującego grudzień 2012 r. oraz styczeń i luty 2013 r. podstawą wymiaru składek była kwota 210,61 zł (nie mniej niż 6 % przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2012 roku). W razie finansowania przez płatnika składki na ubezpieczenie emerytalne wynosiłyby 20,56 zł (9,76 %), a na rentowe – 13,69 zł (6,5 %). Jednak gdyby zajmował się tym sam ubezpieczony, płaciłby odpowiednio 20,56 zł i 3,16 zł. Co więcej, powinien także opłacać ubezpieczenie chorobowe, a składka wynosi 5,16 zł (2,45 %).

W stosunku do okresu marzec-maj 2013 r. podstawa wymiaru składki wynosi 221,42 zł (nie mniej niż 6 % przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2012 roku). W przypadku finansowania przez płatnika składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 21,61 zł (9,76 %), a na rentowe – 14,39 zł (6,5 %). W sytuacji opłacania składek przez samego ubezpieczonego składki wynoszą odpowiednio 21,61 zł (9,76 %) oraz 3,32 zł (1,5 %). Ubezpieczony, oprócz składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, opłaca również składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jej wysokość wynosi 5,42 zł (2,45 %).

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

Zgłoszenie kontynuowania zatrudnienia

Warto wspomnieć w tym miejscu, że w przypadku kontynuowania zatrudnienia w danym zakładzie pracy przez pracownika młodocianego, który ukończył naukę zawodu, pracodawca powinien zgłosić tę osobę na nowo do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ zmienia się wtedy kod tytułu do ubezpieczeń.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 278 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  REKLAMA