Kategorie

Składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych

Emilia Panufnik
Składki na ubezpspołeczne młodocianych. /Fot. Fotolia
Składki na ubezpspołeczne młodocianych. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Składki na ubezpieczenie społeczne młodocianych uzależnione są od roku nauki i okresu ubezpieczenia młodego pracownika oraz od podmiotu finansującego składki. Może nim być płatnik/pracodawca bądź ubezpieczony/pracownik.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 lutego 2013 r. (M.P. z 2013, poz. 88) przeciętne miesięczne wynagrodzenie w IV kwartale 2012 r. wyniosło 3690,30 zł. Na podstawie tej sumy oblicza się składki na ubezpieczenie społeczne młodocianych.

I rok nauki pracownika młodocianego

Reklama

W I roku nauki młodocianego, gdy okres ubezpieczenia obejmuje grudzień 2012 r. oraz styczeń i luty 2013 r., podstawą wymiaru składek była kwota 140,41 zł (nie mniej niż 4 % przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2012 roku). W razie finansowania przez płatnika składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 13,70 zł (9,76 %), a na rentowe – 9,13 zł (6,5 %). Gdyby finansował je ubezpieczony, płaci odpowiednio 13,70 zł i 2,11 zł. Co więcej, opłaca również ubezpieczenie chorobowe, a składka wynosi 3,44 zł (2,45 %).

Dla okresu obejmującego marzec-maj 2013 r. podstawa wymiaru składki wynosi 147,61 zł (nie mniej niż 4 % przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2012 roku). W przypadku finansowania przez płatnika składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 14,41 zł (9,76 %), a na rentowe – 9,59 zł (6,5 %). W sytuacji opłacania składek przez samego ubezpieczonego składki wynoszą odpowiednio 14,41 zł (9,76 %) oraz 2,21 zł (1,5 %). Opłaca również składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 3,62 zł (2,45 %).

Zobacz także: Młodociani - wynagrodzenie 2013

II rok nauki pracownika młodocianego

Reklama

W II roku nauki młodocianego w przypadku okresu ubezpieczenia obejmującego grudzień 2012 r. oraz styczeń i luty 2013 r. podstawą wymiaru składek była kwota 175,51 zł (nie mniej niż 5 % przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2012 roku). Gdy finansowaniem zajmuje się płatnik, składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 17,13 zł (9,76 %), a na rentowe – 11,41 zł (6,5 %). W razie finansowania przez samego ubezpieczonego, płaci odpowiednio 17,13 zł i 2,63 zł. Opłaca on ponadto ubezpieczenie chorobowe, a składka wynosi 4,30 zł (2,45 %).

Natomiast dla okresu marzec-maj 2013 r. podstawa wymiaru składki wynosi 184,52 zł (nie mniej niż 5 % przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2012 roku). W razie finansowania przez płatnika składka na ubezpieczenie emerytalne równa jest 18,01 zł (9,76 %), a na rentowe – 2,77 zł (6,5 %). W sytuacji opłacania składek przez samego ubezpieczonego składki wynoszą odpowiednio 14,41 zł (9,76 %) oraz 2,21 zł (1,5 %). Na ubezpieczonym ciąży również obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 4,52 zł (2,45 %).

Zobacz również: Składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

III rok nauki pracownika młodocianego

W ostatnim III roku nauki młodocianego dla okresu ubezpieczenia obejmującego grudzień 2012 r. oraz styczeń i luty 2013 r. podstawą wymiaru składek była kwota 210,61 zł (nie mniej niż 6 % przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2012 roku). W razie finansowania przez płatnika składki na ubezpieczenie emerytalne wynosiłyby 20,56 zł (9,76 %), a na rentowe – 13,69 zł (6,5 %). Jednak gdyby zajmował się tym sam ubezpieczony, płaciłby odpowiednio 20,56 zł i 3,16 zł. Co więcej, powinien także opłacać ubezpieczenie chorobowe, a składka wynosi 5,16 zł (2,45 %).

W stosunku do okresu marzec-maj 2013 r. podstawa wymiaru składki wynosi 221,42 zł (nie mniej niż 6 % przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2012 roku). W przypadku finansowania przez płatnika składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 21,61 zł (9,76 %), a na rentowe – 14,39 zł (6,5 %). W sytuacji opłacania składek przez samego ubezpieczonego składki wynoszą odpowiednio 21,61 zł (9,76 %) oraz 3,32 zł (1,5 %). Ubezpieczony, oprócz składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, opłaca również składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jej wysokość wynosi 5,42 zł (2,45 %).

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

Zgłoszenie kontynuowania zatrudnienia

Warto wspomnieć w tym miejscu, że w przypadku kontynuowania zatrudnienia w danym zakładzie pracy przez pracownika młodocianego, który ukończył naukę zawodu, pracodawca powinien zgłosić tę osobę na nowo do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ zmienia się wtedy kod tytułu do ubezpieczeń.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 278 z późn. zm.)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.