reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Od 24 stycznia 2013 r. nowe uprawnienia kontrolne PFRON i zmiany we wzorach informacji i deklaracji wpłat

Od 24 stycznia 2013 r. nowe uprawnienia kontrolne PFRON i zmiany we wzorach informacji i deklaracji wpłat

Od 24 stycznia br. obowiązuje nowy formularz DEK-I-u, w którym pracodawcy będą wykazywać ewentualne obniżenia wpłat na PFRON. Zmieniły się ponadto wzory istniejących deklaracji oraz informacji miesięcznych i rocznych. Z dotychczasowych formularzy pracodawcy powinni korzystać za miesiące do maja br. Do 20 lipca br. będą zmuszeni dokonać ich korekty. Ponadto rozszerzono kompetencje kontrolne PFRON w zakresie dofinansowania kosztów płacy zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Powyższe zmiany są następstwem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 28 czerwca 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 986).

Zmiany w kontroli PFRON

W związku z nowelizacją pracodawcy mają nowe obowiązki wobec kontrolujących, które m.in. polegają na zapewnieniu im w szczególności:

  • swobodnego wstępu i poruszania się po terenie podmiotu kontrolowanego;
  • w miarę możliwości samodzielnego zamykanego pomieszczenia, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia kontroli;
  • wydzielonego miejsca do przechowywania dokumentów i zabezpieczonych przedmiotów.

Ponadto, na żądanie kontrolującego (gdy dokumentacja dotycząca działalności kontrolowanego jest prowadzona lub przechowywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez podmiot kontrolowany) należy zapewnić mu dostęp do dokumentacji w siedzibie albo w miejscu prowadzenia działalności lub przechowywania dokumentacji (§ 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie trybu i sposobu przeprowadzania kontroli przez organy upoważnione do kontroli na podstawie ustawy o rehabilitacji...).

WAŻNE!

Od 24 stycznia 2013 r. pracodawca musi zapewnić kontrolującym wydzielone miejsce do przechowywania dokumentów i zabezpieczonych przedmiotów.

Do kontroli PFRON rozpoczętych u pracodawcy nie wcześniej niż 24 stycznia br. należy stosować nowe przepisy (§ 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie trybu i sposobu przeprowadzania kontroli przez organy upoważnione do kontroli na podstawie ustawy o rehabilitacji...).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama