REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych / Fot. Fotolia
Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to świetna inwestycja i znakomita decyzja biznesowa. Jakie płyną z tego korzyści? Jest ich wiele. Wymienimy kilka najważniejszych obszarów.

Biznesowe spojrzenie

Przede wszystkim pracodawca zyskuje wyjątkowego pracownika. Ciągle jeszcze niewiele firm w Polsce dostrzega, że proces rozwoju, jaki przechodzi osoba niepełnosprawna, dążąc do odzyskania niezależności i samodzielności to także intensywne szkolenie z przedsiębiorczości. Umiejętność znakomitego planowania, nietuzinkowe myślenie, poszukiwanie nisz, tworzenie i utrzymywanie przewagi konkurencyjnej, wykorzystywanie szans, szacowanie ryzyka, zarządzanie zmianą – to wszystko jest codziennością osób niepełnosprawnych. Czy można zatem dziwić się, że planowanie biznesowe i planowanie własnego życia opanowali do perfekcji? I czy można nie chcieć wykorzystać takiego pracownika we własnej firmie? Tak dzieje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie kryzys wymógł sięganie do najciekawszych zasobów rynku – oryginalne, nieszablonowe podejście do pracy osób niepełnosprawnych jest na wagę złota. To także pracownik, którego nie zniechęcają mniejsze i większe przeciwności. Życie zahartowało go aż nazbyt dobrze do radzenia sobie z poważniejszymi. 

REKLAMA

Autopromocja

Dofinansowania

Pracodawca, który planuje zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika będzie korzystał z atrakcyjnego systemu dopłat i zwrotów. Najważniejsze z nich to:

  • miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika,
  • zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy,
  • zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
  • zwrot kosztów szkolenia niepełnosprawnego pracownika,
  • zwrot kosztów zatrudnienia ewentualnego pracownika pomagającemu pracownikowi niepełnosprawnemu w wykonywaniu niektórych czynności i zwolnienie z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

To naprawdę znakomita inwestycja...

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Motywacja dla pełnosprawnych 

Jeśli miewają Państwo problemy z pełnosprawnymi pracownikami – spóźnienia, niska wydajność pracy, brak rzetelności i zaangażowania, proszę pomyśleć jak inspirującym przykładem będzie osoba niepełnosprawna, która pomimo obiektywnie znacznie większych trudności w codziennym funkcjonowaniu świetnie wykonuje swoje obowiązki, jest skoncentrowana, zadowolona i twórcza. Czy nie będzie to niezwykle dopingujący przykład dla pozostałych pracowników? A także świetna szkoła pracy w grupie, otwartości na innych, wreszcie zwykłej życzliwości i koleżeństwa. Zdecydowanie warto. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To tylko niektóre z korzyści, jakie pracodawca zyskuje, zatrudniając osobę niepełnosprawną. Proszę zauważyć, że nie poruszyliśmy zupełnie argumentu, który powinien znaleźć się na pierwszym miejscu – praca jest najlepszym środowiskiem rehabilitacji, a udana rehabilitacja to droga do niezależności – w tym wypadku finansowej, jeden z warunków godnego życia. Ludzie, którzy pomimo niekiedy bardzo poważnych urazów czy dysfunkcji z takim powodzeniem wywalczyli sobie niezależność zdecydowanie zasługują na docenienie i wsparcie. Zresztą, na koniec ponownie argument natury ekonomicznej: roczna renta z tytułu niezdolności do pracy to ok. 9.500 zł. W ciągu 10 lat 95.000. 95.000 kosztów… Proszę jednak pomyśleć, że zamiast renty dana osoba przez owych 10 lat pracuje. Przyjmijmy w zaokrągleniu średnie wynagrodzenie za rok 2011 – 3.400 zł. W ciągu 10 lat otrzymujemy kwotę 408.000. Na plusie. Liczby mówią same za siebie.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA