REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii

System zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii. /Fot. Fotolia
System zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

System zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii cechuje się zmiennością. Reformy mają na celu zapewnienie edukacji podnoszącej kwalifikacje oraz zaangażowania w proces poszukiwania pracy. Stosowane programy opierają się na filozofii jak najefektywniejszej, dopasowanej do potrzeb każdej osoby zindywidualizowanej pomocy.

Zmienność systemu zabezpieczeń socjalnych

Przyglądając się próbom reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii bezsprzecznie można stwierdzić, że jego stałą cechą jest zmienność. Jest ona związana z kolejnymi pojawiającymi się raportami na temat efektów podejmowanych działań. Najważniejsze z systemowych zmian wprowadzanych na przestrzeni ostatnich lat to New Deal, po dwóch latach pilotażu implementowany w całym kraju (2001 r), następnie, w kilka lat później zmieniany, po kolejnej ocenie, w czerwcu 2011 roku zastąpiony aktualnie funkcjonującym (choć także poddawanym krytyce) Work Programme i Work Choice

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Edukacja podnosząca kwalifikacje i zaangażowanie w proces poszukiwania pracy

To, co istotne w brytyjskim podejściu do spraw aktywizacji zawodowej to otwartość na zmiany, umiejętność krytycznej oceny działań nieudanych, efektywny system sprawdzania i kontroli. Charakterystyczne jest także przesuwanie części ryzyka związanego z partycypacją w programie na podwykonawcę, co w naturalny sposób wymusza zaangażowanie. Trzonem zaś wszystkich powyższych programów jest filozofia jak najefektywniejszej, dopasowanej do potrzeb konkretnej osoby zindywidualizowanej pomocy, zapewnienia podnoszącej kwalifikacje edukacji, realnego zaangażowania w proces poszukiwania pracy. Jedną z najważniejszych cech programów jest możliwość odebrania zasiłku tym osobom, które bez dobrze uzasadnionego wyjaśnienia nie chcą podjąć pracy.

Firmy wspólnotowe i firmy społeczne

Na gruncie brytyjskim narodziły się także niezwykle ciekawe i bardzo skuteczne formy aktywizacji zawodowej i społecznej osób mieszkających na terenach szczególnie zagrożonych bezrobociem.

Tzw. firmy wspólnotowe (community enterprises) czy firmy społeczne (social enterprises), to twory, których działalność koncentruje się na zaspokajaniu lokalnego popytu na dobra i usługi a zarazem tworzenie miejsc pracy. Te pierwsze szczególne dobrze sprawdziły się na terenach biedniejszych, objętych kryzysem. I jedne i drugie stanowią miejsce zatrudniania osób niepełnosprawnych, którym szczególnie trudno jest znaleźć pracę gdzie indziej. Dane pokazują też ich dynamiczny rozwój. Dochody branży za rok 2010/11 kształtowały się następująco: przychód z działalności komercyjnej na poziomie £21.4 bn, w zestawieniu z datkami na poziomie £14.7 bn. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Zakładanie własnych firm

Element zachęty do przedsiębiorczości obecny w licznych programach brytyjskich odróżnia je od działań podejmowanych w Polsce (choć także tu następują zmiany – w programie „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” jednym z elementów są szkolenia z zakresu przedsiębiorczości mające umożliwić założenie i poprowadzenie własnego biznesu). Specjalistyczna wiedza osób niepełnosprawnych często pozwala im z sukcesem zakładać firmy odpowiadające na popyt w niszach rynkowych: produkcja sprzętu dla osób niepełnosprawnych, specjalistyczne usługi – biura podróży, szkoły jazdy, usługi edukacyjne czy rehabilitacyjne i wiele innych.

Polecamy również artykuł: Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Wydatki państwa

Powyższe starania o optymalizację i jak największą efektywność systemu tłumaczą – podobnie jak w Polsce – koszty. W latach 2011-2012 wydatki publiczne rządu brytyjskiego wyniosły ok. £695bn, z czego wydatki Departamentu ds. Pracy i Emerytur (departamentu, który wydaje najwięcej pieniędzy ze wszystkich urzędów centralnych w Wielkiej Brytanii) - £167bn; z czego wydatki na wypłatę zasiłków - £159bn.

1 Za The National Council for Voluntary Organisations' (NCVO) Almanac; 2013
2 Dane National Audit Office; http://www.nao.org.uk/wp-content/uploads/2011/06/10121089.pdf; data dostępu 15.10.2013 r.

Źródło:

Konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA