reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii

Reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii

System zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii cechuje się zmiennością. Reformy mają na celu zapewnienie edukacji podnoszącej kwalifikacje oraz zaangażowania w proces poszukiwania pracy. Stosowane programy opierają się na filozofii jak najefektywniejszej, dopasowanej do potrzeb każdej osoby zindywidualizowanej pomocy.

Zmienność systemu zabezpieczeń socjalnych

Przyglądając się próbom reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii bezsprzecznie można stwierdzić, że jego stałą cechą jest zmienność. Jest ona związana z kolejnymi pojawiającymi się raportami na temat efektów podejmowanych działań. Najważniejsze z systemowych zmian wprowadzanych na przestrzeni ostatnich lat to New Deal, po dwóch latach pilotażu implementowany w całym kraju (2001 r), następnie, w kilka lat później zmieniany, po kolejnej ocenie, w czerwcu 2011 roku zastąpiony aktualnie funkcjonującym (choć także poddawanym krytyce) Work Programme i Work Choice

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Edukacja podnosząca kwalifikacje i zaangażowanie w proces poszukiwania pracy

To, co istotne w brytyjskim podejściu do spraw aktywizacji zawodowej to otwartość na zmiany, umiejętność krytycznej oceny działań nieudanych, efektywny system sprawdzania i kontroli. Charakterystyczne jest także przesuwanie części ryzyka związanego z partycypacją w programie na podwykonawcę, co w naturalny sposób wymusza zaangażowanie. Trzonem zaś wszystkich powyższych programów jest filozofia jak najefektywniejszej, dopasowanej do potrzeb konkretnej osoby zindywidualizowanej pomocy, zapewnienia podnoszącej kwalifikacje edukacji, realnego zaangażowania w proces poszukiwania pracy. Jedną z najważniejszych cech programów jest możliwość odebrania zasiłku tym osobom, które bez dobrze uzasadnionego wyjaśnienia nie chcą podjąć pracy.

Firmy wspólnotowe i firmy społeczne

Na gruncie brytyjskim narodziły się także niezwykle ciekawe i bardzo skuteczne formy aktywizacji zawodowej i społecznej osób mieszkających na terenach szczególnie zagrożonych bezrobociem.

Tzw. firmy wspólnotowe (community enterprises) czy firmy społeczne (social enterprises), to twory, których działalność koncentruje się na zaspokajaniu lokalnego popytu na dobra i usługi a zarazem tworzenie miejsc pracy. Te pierwsze szczególne dobrze sprawdziły się na terenach biedniejszych, objętych kryzysem. I jedne i drugie stanowią miejsce zatrudniania osób niepełnosprawnych, którym szczególnie trudno jest znaleźć pracę gdzie indziej. Dane pokazują też ich dynamiczny rozwój. Dochody branży za rok 2010/11 kształtowały się następująco: przychód z działalności komercyjnej na poziomie £21.4 bn, w zestawieniu z datkami na poziomie £14.7 bn. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama