reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zwrot niewykorzystanych środków zfron do PFRON

Zwrot niewykorzystanych środków zfron do PFRON

Już po raz drugi zbliża się dla pracodawców termin na dokonanie wpłaty niewykorzystanych środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obowiązek taki został wprowadzony przepisami ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw i obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.

Przepisy nowelizacji wprowadziły do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zupełnie nowy art. 33 ust. 4c, na podstawie którego pracodawca został zobowiązany do bieżącego wykorzystywania środków zfron.

W zeszłym roku wpłacie do PFRON podlegały środki zfron uzyskane przed dniem 1 stycznia 2011 r., a niewykorzystane do dnia 31 grudnia 2011 r. – stanowił o tym art. 13 nowelizacji. Jednakże nie wszystkie niewykorzystane środki zfron podlegały wówczas obowiązkowi zwrotu do PFRON.

Zgodnie z art. 13 nowelizacji wpłacie do PFRON podlegały środki pochodzące ze zwolnień, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji oraz kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 33 ust. 2 ptk 2 ustawy o rehabilitacji. W związku z powyższym wpłacie podlegały jedynie środki pochodzące:

  • ze zwolnienia z podatku od nieruchomości
  • ze zwolnienia z podatku rolnego
  • ze zwolnienia z podatku leśnego
  • z opłat
  • z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych PIT-4.

Dokładnie ten sam katalog środków podlegać będzie wpłacie do PFRON na podstawie art. 33 ust. 4c ustawy o rehabilitacji.

Pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę na zwracane w roku 2012 przez pracowników niepełnosprawnych pożyczki udzielone w ramach pomocy indywidualnej w roku 2011. Zgodnie ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (sygn. BON-I-5232-10-PM/2011), jeśli pracodawca udzielił osobie niepełnosprawnej pożyczki w roku 2011, która jest następnie spłacana przez tę osobę w roku 2012, wówczas uznaje się, że środki wpłacone na zfron z tytułu zwracanych pożyczek, są uzyskiwane przez pracodawcę w tym roku, w którym następuje spłata pożyczki.

Oznacza to, że jeśli spłata następuje w roku 2012, wówczas środki te podlegają obowiązkowi wykorzystania do dnia 31 grudnia 2013 r.  Nie są one wpłacane do PFRON w terminie do 20 stycznia 2013 r. Pod warunkiem, że pożyczka została udzielona ze środków, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji oraz kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 33 ust. 2 ptk 2 ustawy o rehabilitacji.

Aktualnie pracodawcy powinni pamiętać o tym, że do dnia 31 grudnia 2012 r. mają jeszcze możliwość wykorzystania środków zfron pochodzących z ww. źródeł, które uzyskali przed dniem 1 stycznia 2012 r. Jeśli tak się nie stanie, pracodawca będzie musiał wpłacić niewykorzystane środki do PFRON w terminie do 20 stycznia 2013 r.

Natomiast wpłacie do PFRON nie podlegają jakiekolwiek środki uzyskane przez pracodawców w roku 2012, których pracodawca jeszcze nie wykorzystał.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

POPON
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama