REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział środków zasilających ZFRON

Elżbieta Sadło
Podział środków ZFRON. /Fot. Fotolia
Podział środków ZFRON. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Przepisy regulujące podział środków zasilających ZFRON nakładają obowiązek przeznaczenia ich na indywidualne programy rehabilitacji oraz pomoc indywidualną.

Obowiązek utworzenia ZFRON

Autopromocja

Przepisy art. 33 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.; dalej jako ustawa o rehabilitacji) nakładają na pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej obowiązek utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron), którego środki należy przeznaczać na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych zgodnie z zakładowym regulaminem wydatkowania tych środków. 

Zobacz także: Zwrot niewykorzystanych środków zfron do PFRON

Niezgodne z ustawą przeznaczenie środków

Gdyby jednak pracodawca wykorzystał środki w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem, byłby zobowiązany do dokonania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. zwrotu 100% kwoty tych środków na fundusz rehabilitacji oraz
 2. wpłaty w wysokości 30% tych środków na zfron w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ujawnienie niezgodnego z ustawą przeznaczenia środków funduszu rehabilitacji, a także niedotrzymanie terminu, o którym mowa w art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o rehabilitacji.

Ustawodawca wymienia również niektóre środki, z których tworzony jest zfron. Są to:

 1. środki pochodzące z tytułu zwolnień z podatków i opłat wymienione w art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji,
 2. części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
 3. wpływy z zapisów i darowizn,
 4. odsetki od środków zgromadzonych na rachunku zfron
 5. środki pochodzące ze zbycia środków trwałych zakupionych ze środków zfron, w części niezamortyzowanej.

Zobacz także: Wydatkowanie środków ZFRON na adaptację i wyposażenie mieszkań pracowników niepełnosprawnych

Podział środków – indywidualne programy rehabilitacji i pomoc indywidualna

Przepis art. 33 ust. 3 pkt 4 ustawy o rehabilitacji stanowi, że co najmniej 15% środków zfron pracodawca ma obowiązek przeznaczać na indywidualne programy rehabilitacji. Natomiast na podstawie art. 33 ust. 3 pkt 5 ustawy o rehabilitacji co najmniej 10% środków zfron pracodawca ma obowiązek przeznaczać na pomoc indywidualną. Pozostałe środki tworzą tzw. pulę ogólną (duży zfron).

Zobacz także serwis: Ubezpieczenia

W przepisie tym ustawodawca wskazuje jedynie minimalne wartości środków, jakie pracodawca ma obowiązek przekazywać na pomoc indywidualną oraz indywidualne programy rehabilitacji. Pracodawca jako dysponent zfron decyduje o tym, jaka część środków w zakładzie będzie przeznaczana np. na pomoc indywidualną. Najważniejsze jest, aby zachowane były minimalne wartości wskazane w art. 33 ust. 4 ustawy o rehabilitacji. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczać na te cele więcej środków niż przewidują to obowiązujące przepisy.

Dopuszczalna jest również sytuacja, w której środki zfron pracodawca przeznacza tylko na pomoc indywidualną oraz na indywidualne programy rehabilitacji. Zakładowy regulamin wydatkowania zfron powinien określać zasady dokonywania podziału środków tworzących zfron odpowiednio na pomoc indywidualną oraz indywidualne programy rehabilitacji. Jeśli regulamin nie reguluje tej kwestii, wówczas stosowane są ogólne przepisy ustawy o rehabilitacji obowiązujące w tym zakresie.

Zobacz również: Forum Kadry

Obligatoryjny podział

Wszystkie środki, które tworzą zfron, podlegają obligatoryjnemu podziałowi na pomoc indywidualną oraz indywidualne programy rehabilitacji w takich wartościach, jakie obowiązują u danego pracodawcy. Natomiast pamiętać należy o tym, że w przypadku zwracanych przez osoby niepełnosprawne pożyczek otrzymywanych w ramach pomocy indywidualnej, środki te zasilają jedynie pomoc indywidualną. Zwracanych pożyczek nie należy dzielić na indywidualne programy rehabilitacji czy też ogólny zfron.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  REKLAMA

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  REKLAMA