REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona przed wypowiedzeniem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – czy pracodawca może zwolnić kobietę dzień po powrocie z urlopu macierzyńskiego i co można zrobić, żeby tego uniknąć?

Co do zasady – ochrona trwałości stosunku pracy pracownika przebywającego na urlopie związanym z rodzicielstwem (w tym m.in. na urlopie macierzyńskim), kończy się wraz z chwilą powrotu tego pracownika do pracy. Nie zawsze jednak wypowiedzenie pracodawcy, złożone pierwszego dnia po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego, będzie uzasadnione. Istnieje również jeden skuteczny sposób na definitywne wyeliminowanie ryzyka zwolnienia z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. 

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Ciąża w 2024 r. a koniec umowy o pracę. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?

Co się dzieje, gdy pracownica jest w ciąży, a jej umowa o pracę zbliża się do końca? Czy pracodawca może wypowiedzieć, rozwiązać umowę o pracę w okresie ciąży? Co z okresem urlopu macierzyńskiego pracownicy? 

REKLAMA

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Pracownik idzie do wojska – obowiązki pracodawcy

Kiedy pracownik idzie do wojska, przepisy prawne nakładają na pracodawcę obowiązki pozwalające na łączenie służby z pracą na etacie. Kiedy pracodawca wypłaca odprawę? Kiedy udziela urlopu bezpłatnego? Czy może zwolnić pracownika będącego żołnierzem?

Czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem?

Wielu pracowników zastanawia się czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem z pracy? Często przewidując, że może z nimi zostać rozwiązana umowa udają się na tzw. L4 czy zaległe urlopy. To zależy jednak o jakim zwolnieniu mowa. W zasadzie przed rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia żadna okoliczność nie jest wstanie ochronić pracownika. Poniżej opis prawnej sytuacji osób korzystających ze zwolnień lekarskich czy przebywających na urlopach, w kontekście ochrony przed wypowiedzeniem. 

REKLAMA

Ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Czy pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w okresie ochronnym? Czy przysługuje ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym? Czy ochrona dotyczy tylko powszechnego wieku emerytalnego?

Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

Nie tak łatwo zwolnić pracownika – rodzica – zmiany w KP

Niebawem w Kodeksie Pracy zajdą zmiany w przepisach dotyczących ochrony stosunku pracy pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem. Jakie dokładnie będą przysługiwały pracownikom uprawnienia a jakie obowiązki będzie miał pracodawca?

Nowe odszkodowanie dla pracowników – kolejne zmiany w KP już coraz bliżej!

Kolejne zmiany w prawie pracy w 2023 r.! Oprócz uprawnień rodzicielskich, zwolnień od pracy z powodu siły wyższej, zmian w umowach na czas określony i na okres próbny – będą wprowadzone zmiany w zakresie dyskryminacji. Pracownicy zyskają dodatkową ochronę w zatrudnieniu – jaką i czy pracodawcy mają się czego obawiać?

Ochrona przed wypowiedzeniem - zmiana od 23 kwietnia 2022 r.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę - jaka zmiana wchodzi w życie z dniem 23 kwietnia 2022 roku? Katalog pracowników chronionych przed zwolnieniem zostaje rozszerzony. Komu nie można wypowiedzieć umowy?

Naruszenie przepisów o wypowiedzeniu umowy a dodatkowe odszkodowanie

Sąd Najwyższy w wyroku z 27 stycznia 2021 r. (II PSKP 1/21) uznał, że w razie naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę może przysługiwać dodatkowe odszkodowanie ponad przyznane wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wyrządzenie szkody przez pracodawcę musi nastąpić wskutek celowego naruszenia przesłanek rozwiązania umowy o pracę.

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

Czy pracownik w wieku przedemerytalnym na umowie na czas określony korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem?

Umowa na czas określony a ochrona przedemerytalna. Pracownik przed przejściem na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego objęty jest szczególną ochroną stosunku pracy. Dzięki tej zasadzie, pracodawca nie może wypowiedzieć zawartej z pracownikiem umowy o pracę w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika. Czy ochrona ta zależna jest od długości trwania zawartej umowy o pracę? Czy istnieją wyjątki, które pozwalają na zakończenie stosunku pracy z pracownikiem w tym okresie?

Wiek emerytalny przyczyną rozwiązania umowy a dyskryminacja

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego może spotkać się z zarzutem dyskryminacji. Uzasadnienie wypowiedzenia umowy pracownikowi w wieku emerytalnym powinno odwoływać się do obiektywnych, indywidualnych przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy. Przyczyny te powinny odnosić się do wykonywanej pracy, jak niewłaściwe jej wykonywanie, częsta nieobecność w pracy, ograniczenie zakresu działalności firmy.

Zakaz wypowiadania umów pracownikom objętym przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy

Jeśli pracodawca korzysta z dofinansowania z FGŚP w przypadku objęcia pracowników przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, nie może wypowiedzieć tym pracownikom umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania wsparcia z funduszu.

Tarcza antykryzysowa - pożyczka, ochrona miejsc pracy, dofinansowania

Najczęściej zadawane pytania o tarczą antykryzysową dotyczą pożyczki, ochrony miejsc pracy i dofinansowania części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Tarcza antykryzysowa 2.0 - 8 najczęstszych pytań

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadza wiele zmian. MRPiPS odpowiada na 8 najczęściej zadawanych pytań. Czy mikroprzedsiębiorca może starać się o pożyczkę, jeśli nie zatrudnia żadnych pracowników? Co zmieniło się w świadczeniach postojowych?

Kiedy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Pracodawca, co do zasady nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Od tej ogólnej zasady są jednak wyjątki.

Umowy terminowe a ochrona przed zwolnieniem pracownicy w ciąży

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę przez wypowiadaniem i rozwiązywaniem umów o pracę z pracownicami będącymi w ciąży. Czy ta wyjątkowa ochrona dotyczy także umów terminowych? Kiedy umowa na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu?

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży

Kodeks pracy przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży. Ustawodawca w unormowaniach prawnych dotyczących zakazu wypowiedzenia stosunku pracy musiał przyczynić się do pogodzenia dwóch głównych założeń: gwarancji stabilizacji życiowej i spokoju kobiecie w czasie ciąży z jednej strony, z ekonomiczno-rynkowymi dążeniami pracodawcy z drugiej.

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem

Kodeks pracy obejmuje szczególną ochroną pewne kategorie pracowników i wprowadza wobec nich zakaz zwalniania. Jakie grupy pracowników podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem?

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołany pracownik ma prawo wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Co w sytuacji, gdy przywrócenie do pracy dotyczy członka zarządu, który już nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji? Czy wówczas, zamiast przywrócenia do pracy, pracownik może otrzymać odszkodowanie?

Przejęcie od spółki części zakładu pracy – czy skutkuje przejęciem członka zarządu?

Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę powoduje, iż staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Członek zarządu pracujący w przejętej części zakładu nie zostaje automatycznie przejęty przez nowego pracodawcę.

Jak zmienić warunki pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Pracownik w wieku przedemerytalnym jest chroniony przed zwolnieniem. Co może zrobić pracodawca, który chciałby zmienić takiemu pracownikowi warunki pracy?

Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

Dłuższy wiek emerytalny skomplikował sytuację związaną z okresem ochronnym dla pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym. Jaki jest wpływ dłuższego wieku emerytalnego na ochronę pracownika przed zwolnieniem?

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady?

Czy okres przedrentowy daje prawo do ochrony przed zwolnieniem

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Czy ta sama zasada dotyczy osób, które mają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czy tylko wyrok skazujący uzasadnia zwolnienie z pracy?

Utrata zaufania do pracownika nie musi przejawiać się tylko w wydaniu wyroku skazującego dotyczącego pracownika. Często samo wszczęcie postępowania karnego może spowodować, że pracodawca postrzega takiego pracownika jako mniej godnego zaufania. Czy brak wyroku skazującego może być podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę?

Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim, o ile bowiem w niektórych wypadkach pracownik rzeczywiście ma poważne problemy ze zdrowiem, o tyle w niektórych wypadkach takie zwolnienia są brane zdecydowanie na wyrost.

Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w okresie ciąży, a także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku z tym, że w niektórych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może korzystać także ojciec, również on objęty jest taką ochroną w okresie przebywania na urlopie. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Rozwiązanie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Rozwiązanie umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego możliwe jest tylko wtedy, gdy pracownica sama wypowie umowę, lub w wyniku porozumienia stron. Zwolnienie pracownicy z woli pracodawcy, nawet za wypowiedzeniem, jest niedozwolone.

Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

W czasie kryzysu gospodarczego pracodawcy borykali się z problemami finansowymi, których skutkiem było m.in. zwalnianie pracowników. Wielu pracodawców zastanawiało się, czy z uwagi na tak szczególne okoliczności pracownicy objęci ochroną – np. w wieku przedemerytalnym – nadal podlegają ochronie przed zwolnieniem oraz czy można im zmniejszyć wynagrodzenie.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?

Kodeks pracy nie określa, o jaki konkretnie urlop chodzi. Czy zatem można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli przebywa on np. na urlopie bezpłatnym?

Śmierć pracodawcy a kontynuacja stosunku pracy

Zgodnie z zasadą Prawa Pracy, z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba, że pracownik zostaje przejęty przez nowego pracodawcę na podstawie art. 23 (1) Kodeksu pracy.

Wpływ przejęcia zakładu pracy lub jego części na stosunki pracy i ich treść

Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje, iż nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną dotychczasowych stosunków pracy. Przekształcenie to następuje automatycznie, tj. z mocy samego prawa, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę lub pracownika jakichkolwiek czynności, w szczególności składania oświadczeń woli.

Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w związku z jego długotrwałą chorobą

W pewnych przypadkach, pracodawca pomimo ustawowego zakazu, może zwolnić przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracownika. Co w sytuacji, kiedy taki pracownik zgłosi gotowość do pracy po dokonaniu wypowiedzenia?

Zmniejszony etat zamiast urlopu wychowawczego a ochrona przed zwolnieniem

Pracownik (pracownica) uprawniony do urlopu wychowawczego może zamiast niego pracę na rzecz pracodawcy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy- nadal przysługuje mu jednak ochrona przed wypowiedzeniem.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Powszechna ochrona przed wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik jest słabszą stroną umowy o pracę, w związku z tym prawo pracy chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z przejawów ochrony przed wypowiedzeniem jest obowiązek przeprowadzenia kontroli wypowiedzenia przez związki zawodowe.

Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z elementów powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem umów o pracę. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę tylko z uzasadnionych powodów.

Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem

Nie każdego pracownika można zwolnić poprzez wręczenie mu wypowiedzenia umowy o pracę. Określone grupy pracowników podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem.

Ochrona przed wypowiedzeniem działaczy związkowych

Działacze związkowi podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem im umowy o pracę. Na czym polega wyjątkowa ochrona ich stosunków pracy.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną przyczyną jest bez wątpienia choroba pracownika.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu wypoczynkowego

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jest to czas szczególny dla rodzica młodego dziecka, który powinien skupić się na opiece na dzieckiem i nie martwić się o swoje zatrudnienie.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w czasie ciąży

Ciąża jest dla pracownicy okresem szczególnej ochrony. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownicy w ciąży odpowiednie warunki pracy. Jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie ciąży.

REKLAMA