reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim, o ile bowiem w niektórych wypadkach pracownik rzeczywiście ma poważne problemy ze zdrowiem, o tyle w niektórych wypadkach takie zwolnienia są brane zdecydowanie na wyrost.

Sytuacja staje się o jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy pracownik nie wykonał ważnego zadania w terminie z uwagi na fakt, że przebywał długo na zwolnieniu lekarskim i nie zapewnił sobie w tym czasie odpowiedniego zastępstwa.

Przeczytaj także: Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Pan Jacek otrzymał definitywne wypowiedzenie umowy o pracę. Jako jego przyczynę pracodawca wskazał samowolne opuszczenie stanowiska pracy 4 kwietnia 2006 r. oraz niewywiązanie się z obowiązków służbowych (niewykonanie zadania, polegającego na przygotowaniu dokumentacji przetargowej). Pracownik skierował pozew do sądu pracy, żądając przywrócenia do pracy. Twierdził bowiem, że:
• 4 kwietnia 2006 r. opuścił zakład pracy, aby udać się na konsultację lekarską (otrzymał na ten dzień zwolnienie lekarskie). Przy czym wpisał to wyjście do prowadzonej w zakładzie pracy książki wyjść. Przyczyną nieobecności było zaś długotrwałe leczenie, związane ze złym stanem zdrowia;
• jeśli chodzi o zarzut niewykonania obowiązków - nie mógł przygotować dokumentacji przetargowej z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia i związanej z tym konieczności pobytu w szpitalu od 4 do 14 kwietnia 2006 r.
Wobec powyższego, w ocenie Pana Jacka wypowiedzenie umowy nie było uzasadnione.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Sąd Najwyższy uwzględnił roszczenia pracownika. Stwierdził, że wskazane w wypowiedzeniu przyczyny nie były prawdziwe. Zarzut samowolnego opuszczenia miejsca pracy był niezasadny, skoro od tego dnia pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie, a więc jego nieobecność w pracy była usprawiedliwiona. Jeśli zaś chodzi o zarzut niewykonania zadania służbowego, to pracodawca od 5 kwietnia 2006 r. wiedział o pobycie pracownika w szpitalu. Powinien więc przewidzieć, że jego praca nie może być wykonana w terminie. Skoro zaś termin na skompletowanie dokumentacji przetargowej upływał 7 kwietnia 2006 r., a na wykonanie tego zadania wystarczyło poświęcić 1 dzień, pracodawca bez przeszkód mógł ją powierzyć innemu pracownikowi.

Obiektywna niemożność wykonania powierzonego pracownikom zadania nie może być uznana za usprawiedliwioną przyczynę rozwiązania z nim stosunku pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim
Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama