Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?
REKLAMA
REKLAMA
Sytuacja staje się o jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy pracownik nie wykonał ważnego zadania w terminie z uwagi na fakt, że przebywał długo na zwolnieniu lekarskim i nie zapewnił sobie w tym czasie odpowiedniego zastępstwa.
REKLAMA
Przeczytaj także: Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?
Pan Jacek otrzymał definitywne wypowiedzenie umowy o pracę. Jako jego przyczynę pracodawca wskazał samowolne opuszczenie stanowiska pracy 4 kwietnia 2006 r. oraz niewywiązanie się z obowiązków służbowych (niewykonanie zadania, polegającego na przygotowaniu dokumentacji przetargowej). Pracownik skierował pozew do sądu pracy, żądając przywrócenia do pracy. Twierdził bowiem, że:
• 4 kwietnia 2006 r. opuścił zakład pracy, aby udać się na konsultację lekarską (otrzymał na ten dzień zwolnienie lekarskie). Przy czym wpisał to wyjście do prowadzonej w zakładzie pracy książki wyjść. Przyczyną nieobecności było zaś długotrwałe leczenie, związane ze złym stanem zdrowia;
• jeśli chodzi o zarzut niewykonania obowiązków - nie mógł przygotować dokumentacji przetargowej z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia i związanej z tym konieczności pobytu w szpitalu od 4 do 14 kwietnia 2006 r.
Wobec powyższego, w ocenie Pana Jacka wypowiedzenie umowy nie było uzasadnione.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Sąd Najwyższy uwzględnił roszczenia pracownika. Stwierdził, że wskazane w wypowiedzeniu przyczyny nie były prawdziwe. Zarzut samowolnego opuszczenia miejsca pracy był niezasadny, skoro od tego dnia pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie, a więc jego nieobecność w pracy była usprawiedliwiona. Jeśli zaś chodzi o zarzut niewykonania zadania służbowego, to pracodawca od 5 kwietnia 2006 r. wiedział o pobycie pracownika w szpitalu. Powinien więc przewidzieć, że jego praca nie może być wykonana w terminie. Skoro zaś termin na skompletowanie dokumentacji przetargowej upływał 7 kwietnia 2006 r., a na wykonanie tego zadania wystarczyło poświęcić 1 dzień, pracodawca bez przeszkód mógł ją powierzyć innemu pracownikowi.
Obiektywna niemożność wykonania powierzonego pracownikom zadania nie może być uznana za usprawiedliwioną przyczynę rozwiązania z nim stosunku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat