REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim
Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim, o ile bowiem w niektórych wypadkach pracownik rzeczywiście ma poważne problemy ze zdrowiem, o tyle w niektórych wypadkach takie zwolnienia są brane zdecydowanie na wyrost.

Sytuacja staje się o jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy pracownik nie wykonał ważnego zadania w terminie z uwagi na fakt, że przebywał długo na zwolnieniu lekarskim i nie zapewnił sobie w tym czasie odpowiedniego zastępstwa.

Autopromocja

Przeczytaj także: Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Pan Jacek otrzymał definitywne wypowiedzenie umowy o pracę. Jako jego przyczynę pracodawca wskazał samowolne opuszczenie stanowiska pracy 4 kwietnia 2006 r. oraz niewywiązanie się z obowiązków służbowych (niewykonanie zadania, polegającego na przygotowaniu dokumentacji przetargowej). Pracownik skierował pozew do sądu pracy, żądając przywrócenia do pracy. Twierdził bowiem, że:
• 4 kwietnia 2006 r. opuścił zakład pracy, aby udać się na konsultację lekarską (otrzymał na ten dzień zwolnienie lekarskie). Przy czym wpisał to wyjście do prowadzonej w zakładzie pracy książki wyjść. Przyczyną nieobecności było zaś długotrwałe leczenie, związane ze złym stanem zdrowia;
• jeśli chodzi o zarzut niewykonania obowiązków - nie mógł przygotować dokumentacji przetargowej z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia i związanej z tym konieczności pobytu w szpitalu od 4 do 14 kwietnia 2006 r.
Wobec powyższego, w ocenie Pana Jacka wypowiedzenie umowy nie było uzasadnione.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Sąd Najwyższy uwzględnił roszczenia pracownika. Stwierdził, że wskazane w wypowiedzeniu przyczyny nie były prawdziwe. Zarzut samowolnego opuszczenia miejsca pracy był niezasadny, skoro od tego dnia pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie, a więc jego nieobecność w pracy była usprawiedliwiona. Jeśli zaś chodzi o zarzut niewykonania zadania służbowego, to pracodawca od 5 kwietnia 2006 r. wiedział o pobycie pracownika w szpitalu. Powinien więc przewidzieć, że jego praca nie może być wykonana w terminie. Skoro zaś termin na skompletowanie dokumentacji przetargowej upływał 7 kwietnia 2006 r., a na wykonanie tego zadania wystarczyło poświęcić 1 dzień, pracodawca bez przeszkód mógł ją powierzyć innemu pracownikowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obiektywna niemożność wykonania powierzonego pracownikom zadania nie może być uznana za usprawiedliwioną przyczynę rozwiązania z nim stosunku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA