Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?
REKLAMA
REKLAMA
Zakazem wypowiadania umów w czasie urlopu objęci są wszyscy pracownicy, którzy aktualnie przebywają na urlopie. Zakazem wypowiedzenia objęta jest także każda usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy.
REKLAMA
W związku z tym, że Kodeks pracy nie określa, o jaki konkretnie urlop chodzi należy przyjąć, że ochroną przed wypowiedzeniem objęty jest pracownik przebywający na urlopie, bez względu na to, jakiego rodzaju jest to urlop. Będzie tu zatem chodzić nie tylko o urlop wypoczynkowy, ale także urlop szkoleniowy, bezpłatny, macierzyński czy wychowawczy.
Przeczytaj również: Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę?
Zakazem wypowiedzenia objęta jest także każda usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy, w tym nieobecność z przyczyn, jakie określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, nieobecność spowodowana koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny i pobierania zasiłku opiekuńczego, nieobecność spowodowana niezdolnością do pracy z powodu choroby lub z innych przyczyn uzasadniających przyznanie zasiłku chorobowego, a wcześniej wynagrodzenia.
Granicą zamykającą ten okres ochronny - okres, w którym pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy - jest wystąpienie przyczyn, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące lub dłużej niż cały okres pobierania wynagrodzenia u danego pracownika, a także w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy spowodowanej innymi przyczynami niż choroba, trwającej dłużej niż miesiąc.
Polecamy serwis: Wynagrodzenie
Zakaz wypowiedzenia obejmuje cały czas trwania urlopu. Wyjątek od tej zasady dotyczy wypowiedzenia umowy w trybie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie z tą ustawą, wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy, kiedy przebywa on na urlopie lub jego nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 3 miesięcy jego nieobecności. Po upływie 3 miesięcy korzystania z urlopu, a dotyczy to każdego urlopu, a więc także wychowawczego, pracodawca może wypowiedzieć umowę na zasadach i w trybie tą ustawą przewidzianym.
Pani Ania przebywa na urlopie wychowawczym od 4 miesięcy. Jej zakład pracy niestety stał się nierentowny i po zmianie właściciela nastąpiła fala zwolnień grupowych. W związku z tym, że do tych wypowiedzeń miała zastosowanie umowa o zwolnieniach grupowych, pracodawca będzie mógł wypowiedzieć Pani Ani umowę pomimo tego, że przebywa ona na urlopie wychowawczym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat