REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

Jarosław Krasnodęmbski
Wydłużenie wieku emerytalnego, ochrona przed zwolnieniem
Wydłużenie wieku emerytalnego, ochrona przed zwolnieniem

REKLAMA

REKLAMA

Dłuższy wiek emerytalny skomplikował sytuację związaną z okresem ochronnym dla pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym. Jaki jest wpływ dłuższego wieku emerytalnego na ochronę pracownika przed zwolnieniem?

Kto uzyska wydłużoną ochronę?

Dłuższy okres ochrony przed zwolnieniem z tytułu wydłużenia wieku emerytalnego uzyska tylko wąska grupa pracowników. Będą to jedynie pracownicy, którzy 1 stycznia 2013 roku będą już objęci ochroną stosunku pracy, wynikającą z art. 39 Kodeksu pracy oraz pracownicy, którzy mogliby być objęci taką ochroną, gdyby 1 stycznia 2013 roku pozostawali w stosunku pracy.

Autopromocja

Pracownicy, którzy spełniają powyższe wymagania będą dłużej chronieni przed zwolnieniem, a ich ochrona będzie trwała aż do osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego określonego w przepisach znowelizowanej ustawy emerytalnej. Wydłużony okres ochronny obejmie kobiety urodzone pomiędzy styczniem 1953 roku a grudniem 1956 roku. Okres ochronny dla tych pracownic będzie wydłużony o tyle samo co ich wiek emerytalny, czyli od jednego miesiąca do jednego roku i 4 miesięcy.

Kobiety i mężczyźni

Wydłużenie ochrony przed zwolnieniem nie obejmie kobiet urodzonych od 1 stycznia 1957 roku. Dla tych pracownic wydłużenie wieku emerytalnego będzie powiązane ze stopniową zmianą wieku, w jakim rozpoczyna się ochrona przedemerytalne przed zwolnieniem.

W przypadku mężczyzn wydłużenie okresu ochrony przed zwolnieniem będzie dotyczyło urodzonych pomiędzy styczniem 1948 roku a grudniem 1951 roku. Zarówno wiek emerytalny, jak i okres ochrony zostanie dla tych pracowników wydłużony od 1 miesiąca do 1 roku i 4 miesięcy.

Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mężczyźni urodzeni po dniu 1 stycznia 1952 roku nie będą mogli skorzystać z wydłużonego okresu ochrony przedemerytalnej. Okres ochrony przed zwolnieniem tych pracowników nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosił 4 lata. Okres ochrony przedemerytalnej rozpocznie się dla tych pracowników odpowiednio później.

Korzyści z okresu ochronnego

Przedemerytalny okres ochronny ma na celu stabilizację sytuacji pracownika. Dzięki takiej stabilizacji realne staje się przejście na emeryturę. Osoba objęta ochroną staje się z czasem mniej produktywna przez co w normalnych warunkach byłaby pierwsza do zwolnienia. Czas ochronny eliminuje przypadki, kiedy to w kilku ostatnich latach przed emeryturą osoba zostałaby bez środków do życia.

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. W okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracodawca nie może złożyć pracownikowi wypowiedzenia. Jednak jeżeli moment złożenia wypowiedzenia będzie przypadał chociaż dzień przed rozpoczęciem okresu ochronnego, to - pomimo tego że upływ okresu wypowiedzenia zahaczy już o okres ochronny -  rozwiązanie umowy o pracę będzie skuteczne.

Zobacz serwis: Ochrona przed wypowiedzeniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA