reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

Dłuższy wiek emerytalny skomplikował sytuację związaną z okresem ochronnym dla pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym. Jaki jest wpływ dłuższego wieku emerytalnego na ochronę pracownika przed zwolnieniem?

Kto uzyska wydłużoną ochronę?

Dłuższy okres ochrony przed zwolnieniem z tytułu wydłużenia wieku emerytalnego uzyska tylko wąska grupa pracowników. Będą to jedynie pracownicy, którzy 1 stycznia 2013 roku będą już objęci ochroną stosunku pracy, wynikającą z art. 39 Kodeksu pracy oraz pracownicy, którzy mogliby być objęci taką ochroną, gdyby 1 stycznia 2013 roku pozostawali w stosunku pracy.

Pracownicy, którzy spełniają powyższe wymagania będą dłużej chronieni przed zwolnieniem, a ich ochrona będzie trwała aż do osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego określonego w przepisach znowelizowanej ustawy emerytalnej. Wydłużony okres ochronny obejmie kobiety urodzone pomiędzy styczniem 1953 roku a grudniem 1956 roku. Okres ochronny dla tych pracownic będzie wydłużony o tyle samo co ich wiek emerytalny, czyli od jednego miesiąca do jednego roku i 4 miesięcy.

Kobiety i mężczyźni

Wydłużenie ochrony przed zwolnieniem nie obejmie kobiet urodzonych od 1 stycznia 1957 roku. Dla tych pracownic wydłużenie wieku emerytalnego będzie powiązane ze stopniową zmianą wieku, w jakim rozpoczyna się ochrona przedemerytalne przed zwolnieniem.

W przypadku mężczyzn wydłużenie okresu ochrony przed zwolnieniem będzie dotyczyło urodzonych pomiędzy styczniem 1948 roku a grudniem 1951 roku. Zarówno wiek emerytalny, jak i okres ochrony zostanie dla tych pracowników wydłużony od 1 miesiąca do 1 roku i 4 miesięcy.

Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Mężczyźni urodzeni po dniu 1 stycznia 1952 roku nie będą mogli skorzystać z wydłużonego okresu ochrony przedemerytalnej. Okres ochrony przed zwolnieniem tych pracowników nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosił 4 lata. Okres ochrony przedemerytalnej rozpocznie się dla tych pracowników odpowiednio później.

Korzyści z okresu ochronnego

Przedemerytalny okres ochronny ma na celu stabilizację sytuacji pracownika. Dzięki takiej stabilizacji realne staje się przejście na emeryturę. Osoba objęta ochroną staje się z czasem mniej produktywna przez co w normalnych warunkach byłaby pierwsza do zwolnienia. Czas ochronny eliminuje przypadki, kiedy to w kilku ostatnich latach przed emeryturą osoba zostałaby bez środków do życia.

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. W okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracodawca nie może złożyć pracownikowi wypowiedzenia. Jednak jeżeli moment złożenia wypowiedzenia będzie przypadał chociaż dzień przed rozpoczęciem okresu ochronnego, to - pomimo tego że upływ okresu wypowiedzenia zahaczy już o okres ochronny -  rozwiązanie umowy o pracę będzie skuteczne.

Zobacz serwis: Ochrona przed wypowiedzeniem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wydłużenie wieku emerytalnego, ochrona przed zwolnieniem
Wydłużenie wieku emerytalnego, ochrona przed zwolnieniem

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama