Śmierć pracodawcy a kontynuacja stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze, w przepisie tym mowa jest o pracodawcach będących osobami fizycznymi i nie ma zastosowania do pracodawców będących osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi. Zatem śmierć osób kierujących zakładem działającym w formie osoby prawnej, np. śmierć dyrektora, prezesa zarządu spółki kapitałowej, nie ma żadnego wpływu na trwanie stosunku pracy. Śmierć jednego ze wspólników może skutkować dopiero podjęciem uchwały o rozwiązaniu spółki, co z kolei spowoduje rozwiązanie stosunków pracy. Omawiany przepis nie dotyczy również pracodawców działających w formie spółek prawa cywilnego, gdyż śmierć jednego ze wspólników nie ma wpływu na trwanie stosunków pracy.
REKLAMA
Przeczytaj też: Śmierć pracodawcy a stosunek pracy
Pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Wysokość odszkodowania zależna jest od rodzaju umowy, jaka łączyła pracownika ze zmarłym pracodawcą. Odszkodowanie z tytułu wygaśnięcia umowy o pracę zawartej na okres próbny lub na czas nie określony odpowiada wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia tych umów. W przypadku umowy o pracę na okres próbny będzie więc ono uzależnione od okresu, na jaki umowa ta była zawarta. W przypadku umowy na czas nie określony - od stażu pracy u zmarłego pracodawcy. Gdy wygasła umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie jest równe wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Wysokość odszkodowania określona omawianym przepisem jest to wysokość minimalna, gwarantowana przez kodeks pracy. Przyznanie odszkodowania wyższego, jako bardziej korzystne niż przepisy kodeksu, nie będzie nieważne.
Polecamy serwis: Odprawy
Zobowiązanie do wypłaty odszkodowania przechodzi na spadkobierców zmarłego pracodawcy.
Pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie, jeśli zostaje on przejęty przez nowego pracodawcę na podstawie art. 23(1) Kodeksu pracy, w takim przypadku bowiem stosunek pracy nie wygasa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat