Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
REKLAMA
Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę ma miejsce:
- w przypadku wypowiedzenia umowy członkowi związku zawodowego,
w przypadku wypowiedzenia umowy pracownikowi, który wyraził zgodę na obronę przez związek zawodowy.
Zobacz: Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?
Udział związków zawodowych w kontroli zasadności wypowiedzenia umowy o pracę nie jest obowiązkowy. Oznacza to, że związek zawodowy może, lecz nie musi wypowiedzieć się w kwestii zasadności wypowiedzenia umowy określonemu pracownikowi.
Pomimo uprawnienia, a nie obowiązku wypowiedzenia się w sprawie zasadności wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, pracodawca musi podjąć niezbędne kroki w celu umożliwienia związkom zawodowym wypowiedzenia się w tej sprawie.
Etapy związkowej kontroli wypowiedzenia
- Pracodawca zawiadamia na piśmie zakładowa organizację związkową o zamierzonym wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej z pracownikiem na czas nieokreślony. Pracodawca podaje przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.
- Jeśli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
- Pracodawca podejmuje decyzję w prawie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony po rozpatrzeniu stanowiska związku zawodowego.
Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej jest jedną z przesłanek dopuszczalności wypowiedzenia przez pracownika umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, przed upływem czasu umożliwiającego zajęcie stanowiska związku zawodowego w sprawie wypowiedzenia.
Związkowa kontrola zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony nie obowiązuje w przypadku likwidacji i upadłości pracodawcy oraz w przypadku zawarcia pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi porozumienia w sprawie zwolnień grupowych.
Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat