REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza antykryzysowa - pożyczka, ochrona miejsc pracy, dofinansowania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Tarcza antykryzysowa - pożyczka, ochrona miejsc pracy, dofinansowania. / fot. Shutterstock
Tarcza antykryzysowa - pożyczka, ochrona miejsc pracy, dofinansowania. / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej zadawane pytania o tarczą antykryzysową dotyczą pożyczki, ochrony miejsc pracy i dofinansowania części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Część form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej została przekazana do realizacji powiatowym oraz wojewódzkim urzędom pracy. Oto najczęściej zadawane pytania w ostatnim czasie przez klientów Zielonej Linii.

REKLAMA

Pożyczka

1. Czy mikroprzedsiębiorca, zatrudniający pracowników na podstawie umowy zlecenie może skorzystać z pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?

Tak, zgodnie z nowelizacją ustawy, mikropożyczka kierowana jest również do przedsiębiorców niezatrudniających pracowników lub zatrudniających na podstawie umowy zlecenie.

2. Jakie warunki należy spełnić, aby pożyczka mogła być umorzona?

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca ten przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia będzie dalej prowadził działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

3. Czy umowę pożyczki wysyłaną przez system praca.gov.pl należy podpisać odręcznie i załączyć do wniosku?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Umowa pożyczki wraz z innymi wymaganymi załącznikami jest częścią wniosku i wraz z nim jest podpisywana profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przedsiębiorca, składając wniosek online nie powinien podpisywać go odręcznie.

4. Zalegam z opłatami ZUS. Czy dyskwalifikuje mnie to przy ubieganiu się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców?

Pożyczka może być udzielona mikroprzedsiębiorcy, który ma trudności z opłacaniem składek ZUS. Kwestie związane z niezaleganiem przedsiębiorcy w opłacaniu składek ZUS nie dotyczą pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

5. Jaki jest okres spłaty pożyczki dla mikroprzesiębiorców?

Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

6. Na co należy przeznaczyć środki otrzymane w ramach pożyczki?

Pożyczka może być przeznaczona na pokrycie wszelkich kosztów bieżących związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

7. Czy rolnik może wnioskować o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy?

Tak, jeśli rolnik (podmiot prowadzący działalność rolniczą) posiada wpis do CEIDG lub KRS, to może w związku z działalnością objętą tym wpisem  ubiegać się o pożyczkę.

8. Czy wspólnicy spółki cywilnej składają wniosek o pożyczkę jako jedno przedsiębiorstwo, czy każdy z członków spółki osobno?

Każdy wspólnik spółki cywilnej jest „osobnym” przedsiębiorcą. Dlatego to nie spółka powinna składać wniosek o pożyczkę, a poszczególni wspólnicy w spółce cywilnej w związku ze swoją działalnością gospodarczą.

9. Czy o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy może ubiegać się osoba, która oprócz tego, że ma firmę jest dodatkowo zatrudniona lub jest emerytem?

Jeżeli osoba jest właścicielem firmy i dodatkowo jest zatrudniona lub jest emerytem, nie stanowi to przeciwskazania do ubiegania się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy. Osobie takiej należy udzielić pożyczki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i tylko na ten cel, tj. na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia tej działalności, środki z pożyczki mogą być wydatkowane.

Ochrona miejsc pracy

1. Czy warunkiem koniecznym jest zmniejszanie etatu pracownikom w ramach wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy z art. 15g?

Tak, aby skorzystać z tej formy wsparcia należy obniżyć etat pracownikom o maksymalnie 20%, ale może być mniej.

2. Czy mogę skorzystać z mikropożyczki, jeśli otrzymam dofinansowanie z FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy?

Tak, mikropożyczkę można łączyć z innymi formami wsparcia.

3. Czy porozumienie z pracownikami z art. 15g może być zawarte jeszcze w marcu, czyli przed wejściem w życie specustawy?

Porozumienie powinno być zawarte po wejściu w życie specustawy. Jeśli zostało zawarte wcześniej, będzie mogło być uwzględnione pod warunkiem spełnienia wymogów z art. 15g. Należy pamiętać, aby objąć porozumieniem cały miesiąc kalendarzowy, za który pracodawca wnioskuje o dofinansowanie z FGŚP.

4. Czy pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie do pracownika, przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Nie, pracodawca nie ponosi kosztów za pracownika na urlopie bezpłatnym, dlatego nie może otrzymać do niego dofinansowania.

5. Czy można skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia nowo zatrudnionego pracownika w związku z obniżonym czasem pracy?

Tak, można wnioskować o dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika. W rubryce dotyczącej wynagrodzenia należy wówczas wpisać wynagrodzenie z umowy o pracę sprzed obniżenia wymiaru czasu pracy.

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne

1. Jak długo będą przyjmowane przez PUP wnioski o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń?

Wnioski należy składać do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce wykonywania działalności w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora PUP.

2. Jeśli prowadzę działalność gospodarczą od końca 2019 roku, to mogę ubiegać się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników?

Zasady przyznawania tego rodzaju dofinansowania określa art 15 zzc. Należy porównać dwa dowolnie wskazane kolejne miesiące roku 2020 z analogicznymi miesiącami roku poprzedniego pod kątem spadku obrotów gospodarczych. Przedsiębiorca, który nie jest w stanie porównać tych okresów, nie spełnia warunków otrzymania dotacji.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA