Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?
REKLAMA
REKLAMA
Art. 177 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
REKLAMA
Powyższe oznacza, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w tym okresie, chyba że zachodzą przesłanki uzasadniające wypowiedzenie z winy pracownicy. Zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Tylko w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych przesłanek możliwe jest wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży, zawsze jednak trzeba taką decyzję uzgodnić ze związkiem zawodowym reprezentującym pracownicę.
Likwidacja lub upadłość
Samodzielną przesłanką do wypowiedzenia umowy o pracę kobiecie w ciąży jest likwidacja lub upadłość pracodawcy. W takim przypadku ochrona nie działa i zwolniony może być każdy pracownik, bez względu na okoliczności uzasadniające ochronę przed zwolnieniem. W tym wypadku również wymagana jest konsultacja z organizacją związkową.
Polecamy: Co warto wiedzieć o urlopie bezpłatnym?
Inna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku zwolnień grupowych, ponieważ ochrona przed zwolnieniem działa w tym przypadku, jednak w ograniczonym zakresie. Otóż pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, ale może zastosować tzw. wypowiedzenie zmieniające czyli zmianę warunków pracy i płacy.
Polecamy: Jak udowodnić prawo do urlopu okolicznościowego?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat