Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

REKLAMA
REKLAMA
Urlop wychowawczy pracownika
Przypomnijmy kiedy pracownik może skorzystać z urlopy wychowawczego. Zgodnie z art. 186 § 1 Kodeksu pracy pracownik uzyskuje prawo do urlopu wychowawczego:
REKLAMA
- W wymiarze 36 miesięcy;
- Nie później, niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia;
- Pod warunkiem przepracowania u danego pracodawcy 6 miesięcy. Do 6 miesięcznego okresu zaliczamy również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy.
Rozwiązanie umowy
Czy w takim razie pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego lub w przypadku korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy?
Tak. Stosunek pracownika podlega szczególnej ochronie w czasie korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego oraz czasie korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy i pracodawca nie może w tym czasie rozwiązać umowy o pracę. Taka możliwość istnieje do chwili złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego lub wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę rozpoczyna się od dnia złozenia przez niego wniosku o udzielenie urlopu a nie dopiero w dniu jego rozpoczęcia. Przy czym wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego lub o skorzystanie przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy powinien zostać złożony w wymaganym terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania przez pracownika z urlopu. Ta szczególna ochrona nie obowiązuje, gdy pracownik złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Taki wniosek może zostać uznany za przedwczesny i nie wywołuje skutku prawnego w postaci udzielenia ochrony.
Okres ochronny
W przypadku skorzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego okres ochronny trwa do zakończenia tego urlopu. Natomiast w przypadku skorzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy czas trwania ochrony nie może przekroczyć 12 miesięcy.
W czasie obowiązywania tej szczególnej ochrony pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, o których mowa w art. 52 § 1 Kodeksu pracy.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j. t. Dz. U. z 2025 r., poz. 1871; ost. zm. Dz. U. z 2024 r., poz. 1871)
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA