REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy terminowe a ochrona przed zwolnieniem pracownicy w ciąży

Donata Hermann-Marciniak
Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Umowy terminowe a ochrona przed zwolnieniem pracownicy w ciąży. / Fot. Fotolia
Umowy terminowe a ochrona przed zwolnieniem pracownicy w ciąży. / Fot. Fotolia

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę przez wypowiadaniem i rozwiązywaniem umów o pracę z pracownicami będącymi w ciąży. Czy ta wyjątkowa ochrona dotyczy także umów terminowych? Kiedy umowa na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu?

Umowy terminowe w Kodeksie pracy

Można wskazać kilka umów terminowych funkcjonujących na mocy przepisów Kodeksu pracy, wszystkie te umowy są umowami o pracę. Cechą charakterystyczną takich umów jest istnienie więzi prawnej tylko przez ściśle określony czas. Podstawowym rodzajem umowy okresowej jest umowa zawierana na czas określony, która rozwiązuje się w konkretnej dacie, wskazanej w treści umowy o pracę. Inną umową terminową jest umowa zawierana na okres próbny, która pozwala pracodawcy sprawdzić przydatność pracownika dla firmy. Kolejną umową okresową jest umowa zawierana na czas wykonywania określonej pracy, która jest umową występującą najczęściej przy pracach o charakterze dorywczym lub sezonowym. Ostatnim rodzajem umowy okresowej jest umowa zawierana na czas zastępstwa pracownika nieobecnego z przyczyn usprawiedliwionych.

Zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów

Stosunek pracy kobiet w ciąży podlega szczególnej ochronie, niezależnie od rodzaju zawartej umowy lub czasu jej trwania, z pewnymi wyjątkami. Każda umowa okresowa zawarta z pracownicą w ciąży chroniona jest przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem jej ze strony pracodawcy. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy okresowej zawartej z pracownicą, która jest w ciąży, niezależnie od rodzaju zawartej umowy okresowej.

Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę jest skuteczne, jeśli pracownica nie zaskarży tej decyzji do sądu pracy!

Redakcja poleca produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Co do zasady, pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w ciąży, ale jeśli postanowi o złożeniu woli o wypowiedzeniu, to takie wypowiedzenie uznaje się za dokonane, następuje jednak z naruszeniem przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę, a pracownicy przysługuje roszczenie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakaz wypowiadania umów o pracę z pracownicami w ciąży dotyczy również sytuacji, gdy w momencie wręczania wypowiedzenia pracownica nie była jeszcze w ciąży albo nie wiedziała o stanie ciąży, ale w dniu rozwiązania umowy o pracę była w ciąży. Jeśli pracownica przedstawi pracodawcy zaświadczenie stwierdzające stan ciąży, pomimo otrzymanego wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca jest zobowiązany cofnąć złożone oświadczenie woli.

Zapraszamy na FORUM

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

W sytuacji gdy to pracownica złożyła wypowiedzenie umowy o pracę lub wniosek o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, nie wiedząc, że jest w ciąży, ma prawo do cofnięcia złożonego oświadczenia woli, powołując się na fakt, że było złożone pod wpływem błędu.

W dniu 30 czerwca 2015 r. pracownica złożyła pracodawcy pismo wypowiadające umowę o pracę. Dwa tygodnie później dowiedziała się, że jest w 4 tygodniu ciąży. Pracownica złożyła do pracodawcy zaświadczenie od lekarza stwierdzające stan ciąży i skutecznie cofnęła złożone oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Natomiast jeśli pracownica nie była w ciąży w momencie składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, a zaszła w ciążę dopiero po dokonaniu tej czynności, to nie może domagać się cofnięcia wypowiedzenia i uznania, że umowa o pracę trwa nadal.

Zakaz rozwiązywania umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownicę

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w czasie jej nieobecności w pracy spowodowanej przyczyną niezawinioną przez pracownicę. Możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika wskazuje art. 53 Kodeksu pracy i są to:

  • niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy lub dłużej niż łączny okres pobierania z tytułu niezdolności do pracy wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
  • usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy, trwająca dłużej niż 1 miesiąc.

Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża

Pracodawca nie może również rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, którego nieobecność w pracy spowodowana została sprawowaniem opieki na dzieckiem, w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną, w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

Dopuszczalność rozwiązania stosunku pracy z pracownicą w ciąży

Rozwiązanie stosunku pracy zawartego z pracownicą, która jest w ciąży, jest możliwe tylko w dwóch przypadkach:

  • za wypowiedzeniem w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy,
  • bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych przez pracownicę.

W przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracodawca jest zobowiązany uzgodnić termin rozwiązania umowy o pracę z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową. W trakcie trwania okresu wypowiedzenia pracownica jest zobowiązana świadczyć pracę, chyba że nie jest to możliwe i zostanie przeniesiona do innej, dozwolonej pracy, zgodnej z jej kwalifikacjami. W razie braku możliwości zapewnienia innego zatrudnienia pracownicy w ciąży przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu. Od dnia porodu pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński.

Data postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości jest datą ogłoszenia upadłości.

Zasady zatrudniania kobiet w ciąży w porze nocnej i godzinach nadliczbowych

Dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadku winy pracownicy ciężarnej. Zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w następujących przypadkach:

  • ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Pracodawca powinien uzyskać zgodę zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownicę, aby móc rozwiązać z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z jej winy. Jeśli u pracodawcy nie działa związek zawodowy lub organizacja związkowa nie wyraziła zgody na takie rozwiązanie, pracodawca podejmuje decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę samodzielnie.

Zakaz zmiany warunków płacy i pracy

Co do zasady pracodawca nie może zmienić warunków pracy lub pracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego pracownicy w ciąży. Od tej zasady przewidziany został wyjątek. Jeśli pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników dokonuje zwolnień grupowych i nie jest możliwe dalsze zatrudnianie pracownicy w ciąży na określonym stanowisku, pracodawca może wypowiedzieć jej dotychczasowe warunki pracy i płacy. Jeśli dokonana zmiana powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownica w ciąży ma prawo do dodatku wyrównawczego.

Z pracownicą w ciąży można dokonać zmiany warunków pracy lub płacy na mocy porozumienia zmieniającego.

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży

Przedłużenie umowy do dnia porodu

Umowa o pracę zawarta na czas określony, na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny, która została zawarta na okres przekraczający 1 miesiąc, które rozwiązywałby się po upływie 3 miesiąca ciąży, zostają przedłużone do dnia porodu. Dzień porodu jest dla takiej pracownicy ostatnim dniem pracy. Pracodawca jest zobowiązany wydać pracownicy świadectwo pracy, wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz przesłać wszelkie niezbędne dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przejmuje wypłatę zasiłku macierzyńskiego byłej już pracownicy.

Miesiąc ciąży nie jest miesiącem kalendarzowym, jest miesiącem księżycowym, który trwa 4 tygodnie, czyli 28 dni.

Umowa o pracę została zawarta na okres próbny trwający 3 miesiące. Ostatniego dnia zatrudnienia pracownica przedstawiła pracodawcy zaświadczenie o trzecim miesiącu ciąży, a dokładnie 84 dniu ciąży (3x28dni). Ponieważ w dniu rozwiązania umowy o pracę nie upłynął jeszcze trzeci miesiąc ciąży, umowa o pracę nie zostanie przedłużona do dnia porodu. Jeśli w dniu rozwiązania umowy o pracę, pracownica byłaby co najmniej w 1 dniu trzynastego tygodnia ciąży, umowa o pracę z mocy prawa uległaby przedłużeniu do dnia porodu.

Umowa zostaje przedłużona do dnia porodu z mocy prawa. W praktyce pracodawcy często informują pracownicę o przedłużeniu umowy do dnia porodu na piśmie, wydając nową umowę o pracę lub stosowne pismo. Przedłużenie umowy terminowej do dnia porodu z mocy prawa nie może być traktowane jako zawarcie kolejnej umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony).

Zajście w ciążę na wypowiedzeniu

Pracodawca zawarł z pracownicą drugą umowę na czas określony. W trakcie trwającej umowy o pracę pracownica złożyła pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży. Ponieważ kobieta była w 5 miesiącu ciąży w dniu rozwiązania umowy o pracę, umowa została przedłużona do dnia porodu. Pracodawca zawarł z pracownicą kolejną umowę terminową do dnia porodu. Zawarcie umowy o pracę do dnia porodu nie stanowi podstawy do przekształcenia trzeciej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony. W tym przypadku nie ma zastosowania art. 251 Kodeksu pracy, który wskazuje, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz.U.2014.1502 j.t.
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2002 r. I PK 33/02
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2008 r., II PZP 2/08
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

    Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

    Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

    Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

    Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

    Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

    BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

    Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

    REKLAMA

    Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

    Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

    Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

    Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

    PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

    Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

    Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

    REKLAMA

    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    REKLAMA