reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Powszechna ochrona przed wypowiedzenia umowy o pracę

Powszechna ochrona przed wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik jest słabszą stroną umowy o pracę, w związku z tym prawo pracy chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Powszechna ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę charakteryzuje się ograniczeniami w możliwości wypowiedzenia umowy przez pracodawcę. Ograniczenie w wypowiadaniu umów o pracę można podzielić na:

  • powszechną ochronę przed wypowiedzeniem – dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przejawia się przez obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony oraz przez związkową kontrolę wypowiedzenia umowy o pracę.
  • szczególną ochronę przed wypowiedzeniem – przysługuje ona pracownikom znajdującym się w sytuacjach usprawiedliwiających czasowe ograniczenia prawa do wypowiedzenia im umów o pracę, ze względu na szczególną sytuację osobiste lub pełnioną funkcję zawodową.

Zobacz: Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Powszechna ochrona przed wypowiedzeniem

Powszechna ochrona stosunku pracy przed jego wcześniejszym wypowiedzeniem dotyczy tylko i wyłącznie umów o pracę zawieranych na czas nieoznaczony. Umowy bezterminowe dają pracownikowi największe poczucie stabilności zatrudnienia. Stąd tez wzięła się konieczność objęcia umowy na czas nieokreślony ochroną przed wypowiedzeniem.

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy na czas nieokreślony są chronieni przed samowolnym wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę. Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę podlega ograniczeniom.

Po pierwsze umowa o pracę na czas nieokreślony może zostać wypowiedziana dopiero po wyczerpaniu się odpowiedniego trybu postępowania umożliwiającego właściwemu związkowi zawodowemu zajęcie stanowiska w sprawie zamierzonego zwolnienia pracownika.

Po drugie pracodawca może wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony tylko z uzasadnionych powodów.

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Ochrona przed wypowiedzeniem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama