reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

W czasie kryzysu gospodarczego pracodawcy borykali się z problemami finansowymi, których skutkiem było m.in. zwalnianie pracowników. Wielu pracodawców zastanawiało się, czy z uwagi na tak szczególne okoliczności pracownicy objęci ochroną – np. w wieku przedemerytalnym – nadal podlegają ochronie przed zwolnieniem oraz czy można im zmniejszyć wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Tym szczególnym rodzajem ochrony objęte są obecnie kobiety po ukończeniu 56 roku życia a także mężczyźni po ukończeniu 61 roku życia.

Ochrona ta rozciąga się także na wypowiedzenie takiemu pracownikowi warunków pracy i płacy. Po osiągnięciu określonego wieku nie jest zatem możliwe obniżenie wynagrodzenia.

Co do zasady Kodeks pracy nie przewiduje żadnych wyjątków od tej zasady, dopuszczalne jest jednak wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną w sytuacji gdy wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Przeczytaj również: Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia

Pan Jan ma 62 lata i jest zatrudniony na stanowisku kontrolera procesów chemicznych w fabryce produkującej leki. Na podobnym stanowisku zatrudnionych jest ponadto jeszcze 12 pracowników, przy czym jedynie Pan Jan jest objęty ochroną przedemerytalną. Z uwagi na pogarszającą się kondycję firmy, dyrektor zadecydował, że zlikwiduje premię motywacyjną i nagrodę kwartalną dla wszystkich kontrolerów, we wszystkich oddziałach fabryki. Pomimo iż Pan Jan jest w wieku uzasadniającym ochronę przed zmianą warunków wynagradzania, to jednak w związku z tym, że zmiana dotyczy wszystkich kontrolerów, również jego wynagrodzenie ulegnie zmianie.

Polecamy: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Zakaz wypowiedzenia odnosi się również do przyczyn niedotyczących pracowników, o których mowa w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeżeli z tych przyczyn nie jest możliwe dalsze zatrudnianie na dotychczasowych stanowiskach pracy pracowników objętych ochroną przedemerytalną, pracodawca może wypowiedzieć im dotychczasowe warunki pracy i płacy. Jeśli spowoduje to obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy do momentu uzyskania prawa do emerytury.

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama