reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Czy tylko wyrok skazujący uzasadnia zwolnienie z pracy?

Czy tylko wyrok skazujący uzasadnia zwolnienie z pracy?

Utrata zaufania do pracownika nie musi przejawiać się tylko w wydaniu wyroku skazującego dotyczącego pracownika. Często samo wszczęcie postępowania karnego może spowodować, że pracodawca postrzega takiego pracownika jako mniej godnego zaufania. Czy brak wyroku skazującego może być podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę?

Pan Darek pracował w spółdzielni mieszkaniowej na stanowisku kierowniczym. Toczyły się przeciwko niemu dwa postępowania karne związane z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Również organ kontrolny spółdzielni przeprowadził kontrolę, wykazując poważne uchybienia w obszarze należącym do kompetencji Pana Darka. W związku z tym pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę. Wskazał jako przyczynę utratę zaufania w związku z toczącymi się przeciwko niemu postępowaniami karnymi i ustaleniami organów kontrolnych spółdzielni. Tymczasem jedno postępowanie karne przeciwko pracownikowi zakończyło się umorzeniem z braku dowodów, a drugie - uniewinnieniem. Pan Darek skierował zaś sprawę do sądu pracy, uznając wypowiedzenie za bezzasadne, gdyż utrata zaufania była oparta jedynie na nieprawdziwych okolicznościach, których mu nie udowodniono.

Przeczytaj również: Kiedy pracownik po godzinach pracy wszczyna konflikty?

Sądy I i II instancji przyznały rację Panu Darkowi, jednak Sąd Najwyższy się z nim nie zgodził. Podkreślił, że przyczyną wypowiedzenia umowy nie było samo prowadzenie przeciwko pracownikowi postępowania karnego, ale związana z tym utrata zaufania do Pana Darka. Późniejsze uwolnienie pracownika od zarzutów nie oznacza automatycznie, że wypowiedzenie było bezzasadne. W dniu składania wypowiedzenia toczyły się bowiem przeciwko pracownikowi dwa postępowania karne związane z jego zakresem obowiązków służbowych. W dodatku organy kontrolne spółdzielni również dopatrzyły się nieprawidłowości w postępowaniu pracownika. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można zaś wymagać od pracodawcy, aby dalej obdarzał zaufaniem pracownika zajmującego stanowisko kierownicze mimo prowadzenia wobec niego postępowania karnego związanego z jego obowiązkami służbowymi, nawet jeżeli potem został on uniewinniony.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Powyższe oznacza, że samo wszczęcie postępowania karnego przeciwko pracownikowi może stanowić przyczynę rozwiązania umowy o pracę, nie potrzebny jest wydany wyrok skazujący w danej sprawie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama