reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Przywrócenie do pracy członka zarządu

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołany pracownik ma prawo wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Co w sytuacji, gdy przywrócenie do pracy dotyczy członka zarządu, który już nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji? Czy wówczas, zamiast przywrócenia do pracy, pracownik może otrzymać odszkodowanie?

 W uzasadnieniu do wskazanej uchwały Sąd Najwyższy podkreślił, że w dotychczasowych wyrokach wydawanych przez sądy pracy istniała zbyt duża rozbieżność wobec przesłanek przywrócenia do pracy niesłusznie odwołanego członka zarządu. W przypadku pracownika będącego członkiem zarządu mamy bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi stosunkami prawnymi występującymi między pracodawcą (spółką) a członkiem zarządu wykonującym swoje obowiązki pracownicze. Pierwszy stosunek wiąże się z powołaniem do organu spółki (zarządu). Jest to stosunek korporacyjny regulowany przepisami Kodeksu spółek handlowych. Jego ustanie wiąże się z zakończeniem wykonywania mandatu członka zarządu. Natomiast drugi stosunek prawny jest stosunkiem pracowniczym, czyli wynika z zawarcia umowy o pracę. Problem polega natomiast na tym, że ustanie stosunku korporacyjnego nie zawsze musi prowadzić do automatycznego ustania stosunku pracy, chyba że chodzi o umowę o pracę zawartą na czas pełnienia funkcji w zarządzie.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Zdaniem Sądu Najwyższego, przepisy Kodeksu pracy stanowiące o tym, że członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników (art. 203 § 1 i 370 § k.s.h.) potwierdzają, iż odwołanie członka zarządu nie pozbawia go ochrony związanej z wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, wynikającej z przepisów prawa pracy.

Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę

Możliwości faktycznego świadczenia pracy

W omawianej uchwale Sąd Najwyższy wskazuje, że przywrócenie do pracy odwołanego członka zarządu oznacza, iż między pracodawcą a pracownikiem powstaje jedynie formalny stosunek pracy. A zatem choć pracownik teoretycznie jest zatrudniony, to wcale nie oznacza to, że ma możliwość wykonywania swojej pracy. Samo istnienie stosunku pracy nie jest bowiem uzależnione od wykonywania przez pracownika czynności określonych w treści umowy o pracę.

Pogląd ten jest sprzeczny z podstawowymi założeniami stosunku pracy wyrażonymi w art. 22 k.p. Przepis ten nakłada na pracodawcę obowiązek zatrudnienia pracownika. Na podstawie wskazanego przepisu, nawiązanie i pozostawanie stron w stosunku pracy ma oznaczać, że pracodawca dostarcza pracownikowi pracę i dopuszcza go do pracy oraz ma możliwość korzystania z pracy pracownika. Sam Sąd Najwyższy przyjmował wielokrotnie, że zobowiązanie do zatrudnienia przy pracy określonego rodzaju oznacza obowiązek pracodawcy dopuszczenia pracownika do świadczenia umówionej pracy. Natomiast pracownik jest nie tylko zobowiązany, lecz także uprawniony do wykonywania pracy za wynagrodzeniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama