| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Jak zmienić warunki pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Jak zmienić warunki pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Pracownik w wieku przedemerytalnym jest chroniony przed zwolnieniem. Co może zrobić pracodawca, który chciałby zmienić takiemu pracownikowi warunki pracy?

Wiek przedemerytalny

Pracownik znajduje się w wieku przedemerytalnym, jeżeli brakuje mu nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Warunkiem jest jednak wystarczający okres zatrudnienia, umożliwiający pracownikowi uzyskania prawa do emerytury w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego.

W związku ze systematycznym wydłużaniem wieku emerytalnego zmieniać się będzie również moment objęcia pracownika ochroną przed wypowiedzeniem z pracy.

Zobacz: Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

Porozumienie z pracownikiem

Pracodawca, który chciałby zmienić warunki pracy pracownikowi będącemu w wieku przedemerytalnym powinien dążyć do porozumienia. Jedynie dobrowolne porozumienie z pracownikiem może doprowadzić do zmiany warunków pracy. Jeżeli jednak pracownik nie wyrazi zgody na zmianę warunków pracy w drodze porozumienia stron, nie można wypowiedzieć mu umowy o pracę ani dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.

Jedyną sytuacją, w której możliwe byłoby wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, byłaby sytuacja, gdy w firmie przeprowadzane byłyby zwolnienia grupowe. Jednak mogłoby się to wiązać z wypłatą dodatku do wynagrodzenia, gdyby zaproponowane stanowisko pracy wiązało się z mniejszymi zarobkami niż dotychczasowe.

Zobacz: Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

Kiedy można zmienić umowę o pracę osobie w wieku przedemerytalnym?

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy zawartych w umowie o pracę, wobec pracownika w wieku przedemerytalnym jest możliwe tylko w wyjątkowych okolicznościach.

W stosunku do pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy jedynie w następujących przypadkach:

  1. wprowadzenia nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej grupy, do której należy pracownik,
  2. stwierdzonej orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do jej wykonywania,
  3. konieczności rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracownika bądź przeprowadzenia zwolnień grupowych (gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników),
  4. likwidacji bądź upadłości zakładu pracy

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę nie jest spowodowana wskazanymi sytuacjami, nie może być ona dokonana.

Zobacz: Wypowiedzenie

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »