Jak zmienić warunki pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym?
REKLAMA
REKLAMA
Wiek przedemerytalny
Pracownik znajduje się w wieku przedemerytalnym, jeżeli brakuje mu nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Warunkiem jest jednak wystarczający okres zatrudnienia, umożliwiający pracownikowi uzyskania prawa do emerytury w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego.
REKLAMA
W związku ze systematycznym wydłużaniem wieku emerytalnego zmieniać się będzie również moment objęcia pracownika ochroną przed wypowiedzeniem z pracy.
Zobacz: Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?
Porozumienie z pracownikiem
Pracodawca, który chciałby zmienić warunki pracy pracownikowi będącemu w wieku przedemerytalnym powinien dążyć do porozumienia. Jedynie dobrowolne porozumienie z pracownikiem może doprowadzić do zmiany warunków pracy. Jeżeli jednak pracownik nie wyrazi zgody na zmianę warunków pracy w drodze porozumienia stron, nie można wypowiedzieć mu umowy o pracę ani dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.
Jedyną sytuacją, w której możliwe byłoby wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, byłaby sytuacja, gdy w firmie przeprowadzane byłyby zwolnienia grupowe. Jednak mogłoby się to wiązać z wypłatą dodatku do wynagrodzenia, gdyby zaproponowane stanowisko pracy wiązało się z mniejszymi zarobkami niż dotychczasowe.
Zobacz: Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?
Kiedy można zmienić umowę o pracę osobie w wieku przedemerytalnym?
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy zawartych w umowie o pracę, wobec pracownika w wieku przedemerytalnym jest możliwe tylko w wyjątkowych okolicznościach.
W stosunku do pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy jedynie w następujących przypadkach:
- wprowadzenia nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej grupy, do której należy pracownik,
- stwierdzonej orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do jej wykonywania,
- konieczności rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracownika bądź przeprowadzenia zwolnień grupowych (gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników),
- likwidacji bądź upadłości zakładu pracy
Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę nie jest spowodowana wskazanymi sytuacjami, nie może być ona dokonana.
Zobacz: Wypowiedzenie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA