Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy rozwiązuje się umowa o pracę na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny może być rozwiązana zawsze na mocy porozumienia stron. Umowa na okres próbny może być rozwiązana przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli przez tak zwane rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny zależy od okresu na jaki została zawarta umowa i waha się od 3 dni do 2 tygodni.
REKLAMA
Umowa na próbę może zostać rozwiązana przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli przez rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Najprostszym sposobem rozwiązania umowy na okres próbny jest rozwiązanie jej z upływem czasu, na który była zawarta. W przypadku umowy na okres próbny maksymalny czas jej trwania wynosi 3 miesiące. W związku z tym okres próby może być krótszy. Nie określone również minimalnego okresu trwania okresu próby, co oznacza że może on trwać na przykład tylko jeden dzień.
Zobacz także: Wypowiedzenie umowy na okres próbny
Nie wolno zwolnić kobiet w ciąży
Pracownice w ciąży należą do uprzywilejowanej grupy pracowników w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest zatrudnienie na czas umowy o pracę na okres próbny i pewność tego zatrudnienia.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Jednak zasady tej nie stosuje się w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. Z drugiej strony umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Stan ciąży musi być udokumentowany przez lekarza orzecznika.
W okresie ciąży pracownica zatrudniona na okres próbny nie może być zatrudniana przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Nie może również pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Pracownica w ciąży ma prawo do płatnych zwolnień z pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy.
Zobacz także dział: Ochrona przed wypowiedzeniem
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat