REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlopy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mieli więcej uprawnień związanych z rodzicielstwem. Obecnie urlop rodzicielski można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, nie krótszych niż 8 tygodni każda. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym

Rodzic, który posiada co najmniej sześciomiesięczny okres zatrudnienia może przebywać nawet przez 3 lata na urlopie wychowawczym, celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jaki będzie jego wymiar urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu wychowawczego?

Urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów rodzicielskich. Co się zmieni?

Planowanie urlopów wypoczynkowych - obowiązki pracodawcy

Pracodawca zobowiązany do ustalania planu urlopów powinien najpóźniej do końca roku kalendarzowego przygotować plan urlopów na kolejny rok kalendarzowy, biorąc pod uwagę wnioski pracowników. Pracodawcy, u których nie działa zakładowa organizacja związkowa nie są zobligowani do tworzenia planu urlopów. Pracodawca, który uzyska zgodę związków zawodowych działających na terenie zakładu na to aby pracownicy nie byli objęci planem urlopów, jest zwolniony z obowiązku tworzenia planu urlopów.

REKLAMA

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik będzie mógł dokonać wyboru, czy chce korzystać ze zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat w dniach czy godzinach, tj. będzie miał prawo do 2 dni lub 16 godzin takiego zwolnienia. Obecnie pracownik będący rodzicem dziecka ma prawo do urlopu w wymiarze dni.

Plan urlopów na 2016 r.

Plan urlopów na 2016 rok należy sporządzić do 31 grudnia 2015 roku. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, lecz także potrzebę zapewnienia normalnego toku pracy zakładu. Jak w 2016 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne

Na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Zwolnienia od pracy - prawo, wynagrodzenia

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, sto­suje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wyna­grodzenia za urlop. Składniki wynagrodzenia usta­lane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesią­ca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy (a nie z 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc korzy­stania ze zwolnienia).

REKLAMA

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa z początkiem każdego roku kalendarzo­wego. Inaczej prawo do urlopu nabywają pracowni­cy podejmujący pierwszą w życiu pracę.

Czym jest urlop wychowawczy?

Urlop wychowaw­czy jest udzielany na wniosek pracownika. Może być wykorzystany najwyżej w 5 częściach.

Czym jest urlop rodzicielski?

Z urlopu rodzicielskiego może korzystać matka, a także ojciec dziecka. Rodzicie mogą korzystać z tego urlopu jednocześnie lub mogą się tym urlo­pem dzielić.

Czym jest urlop ojcowski?

Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyń­skim. Pracodawca nie może wręczyć mu wypo­wiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracowni­ka albo za wypowiedzeniem w związku z ogłosze­niem upadłości bądź likwidacji firmy.

Urlop na żądanie - definicja

Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Należy go udzielać na dni pracy, a nie na godziny.

Urlop bezpłatny - definicja

Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlo­pu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Opieka nad dzieckiem a zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczonemu z tytułu opieki nad dzieckiem może przysługiwać zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwol­nienia od pracy z powodu konieczności osobiste­go sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawo­wana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14.

Okres wypoczynku - uprawnienia pracownika

Pracodawca musi zapewnić każdemu pracowni­kowi minimalne nieprzerwane okresy odpoczyn­ku. Dotyczy to odpoczynku dobowego (powinien być zachowany co najmniej 11-godzinny) i tygo­dniowego (łącznie z odpoczynkiem dobowym 35 godzin tygodniowo).

Urlop rodzicielski - zmiany 2016 r.

Od 2016 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów rodzicielskich. Ponadto zmienione przepisy wprowadzą nowe, korzystniejsze dla zatrudnionych, zasady łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą zawodową.

Wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Urlop wypoczynkowy pracownicy powracającej po urlopie wychowawczym może być jej udzielony bezpośrednio, jeśli pracownica złoży stosowny wniosek. Należy zatem zastanowić się na ile złożony wniosek jest wiążący dla pracodawcy. Istotne jest także czy przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wypoczynkowego, pracownica winna poddać się badaniom lekarskim.

Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich od 2 stycznia 2016 r.

Przepisy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa z 24 lipca 2015 r.) wprowadzają od 2 stycznia 2016 r. istotne zmiany w uprawnieniach pracowniczych związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich. Celem tej ustawy jest stworzenie rozwiązań ułatwiających godzenie życia zawodowego z obowiązkami rodzinnymi. Przyjęte rozwiązania dotyczą głównie zmian systemu urlopów związanych z wykonywaniem funkcji rodzicielskiej przez pracowników.

Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS a składki ZUS

Dofinansowanie wypoczynku jest jedną z form działalności socjalnej świadczonej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To, czy od dofinansowania wypoczynku płatnik składek ma obowiązek naliczyć składki, zależy od formy i źródła tego dofinansowania.

Zaległy urlop wypoczynkowy - najważniejsze informacje

Zaległy urlop wypoczynkowy jest urlopem wypoczynkowym niewykorzystanym przez pracownika w poprzednim roku kalendarzowym. Niewykorzystanie przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo może być uzasadnione wieloma przyczynami. Kodeks pracy wyraźnie wskazuje sytuacje, których wystąpienie uzasadnia przesunięcie termin urlopu wypoczynkowego na inny termin. Czy zaległy urlop wypoczynkowy musi być udzielony do 30 września?

Ile dni przysługuje pracownikowi na poszukiwanie pracy

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi, który otrzymał co najmniej 2-tygodniowe wypowiedzenie. Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni na poszukiwanie pracy, jeżeli pracownik wystąpi o nie. W jakim wymiarze przysługują pracownikowi dni wolne na poszukiwanie pracy?

Jak udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z przyjętym stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracownik powinien rozpocząć wykorzystywanie zaległego urlopu wypoczynkowego najpóźniej 30 września 2015 r. Nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Urlop rodzicielski i ojcowski - zmiany od 2016 r.

Od 2016 r. więcej osób uzyska prawo do urlopu rodzicielskiego, co oznacza że rodzice będą mogli łatwiej godzić obowiązki zawodowe i opiekuńcze. Ponadto pracujący opiekunowie będą bardziej chronieni przed zwolnieniem. To główny cel nowelizacji Kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r., która wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi wykonującemu pracę „na zmiany”

W praktyce pojawiają się wątpliwości natury prawnej dotyczące ustalenia, w przypadku pracowników wykonujących pracę „na zmiany” bez względu na obowiązujący ich system czasu pracy, kiedy rozpoczynają urlop wypoczynkowy, czy z początkiem doby kalendarzowej, czy też doby pracowniczej zdefiniowanej w art. 128 § 3 pkt.1 Kodeksu pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy - do kiedy wykorzystać

Udzielenie urlopu jest obowiązkiem każdego pracodawcy wobec pracownika, a pracownik nie może się go zrzec. Co jeśli w danym roku pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego? Kodeks pracy wyznacza termin, do którego zaległy urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany.

Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik podjął pierwszą pracę pod koniec roku. Na urlop wypoczynkowy musiał jednak poczekać. Jak będzie kształtował się jego urlop w kolejnym roku, w przypadku gdy umowa zakończy się w połowie roku?

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Pracownik po 4 dniach wykorzystywania urlopu wypoczynkowego zachorował. Choroba przerywa urlop. Czy w związku z tym ma obowiązek zwrotu pracodawcy otrzymanego przed przejściem na urlop świadczenia urlopowego?

Dwa dni wolne na dziecko - wniosek

Dwa dni wolne na dziecko w ciągu roku kalendarzowego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługują pracownikowi, który wychowuje chociażby jedno dziecko do 14 roku życia. Sprawdź, jak wygląda wzór wniosku o udzielenie dwóch dni zwolnienia od pracy oraz oświadczenia pracownika będącego rodzicem lub opiekunem, o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień przewidzianych w art. 188 Kodeksu pracy.

14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy w zależności od stażu pracy przysługuje w wymiarze 20 bądź 26 dni w roku kalendarzowym. Jedna cześć urlopu powinna trwać nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych. Czy pracodawcy przestrzegają przepisu dotyczącego 2-tygodniowego urlopu?

Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracodawca mu go w tym czasie udzieli. Co w sytuacji, gdy podwładny został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy wówczas może zostać wysłany na urlop?

Premia wakacyjna zamiast świadczenia urlopowego

Pracodawca, który likwiduje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) i co za tym idzie świadczenie urlopowe, może przyznać pracownikom premię wakacyjną. Prawo do premii ustala się w regulaminie wynagradzania. Jednak od takiego świadczenia będzie miał obowiązek odprowadzić składki ZUS.

Okres zatrudnienia przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego

Obliczenie okresu zatrudnienia stanowi kluczową rolę przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo do 20 bądź 26 dni urlopu na rok w zależności od okresu zatrudnienia. Do tego okresu wlicza się także wszystkie poprzednie stosunki pracy oraz okresy pobierania nauki.

Czy podczas urlopu macierzyńskiego można pracować?

Urlop macierzyńskim w podstawowym wymiarze wynosi 20 tygodni, a w dodatkowym 6 tygodni. Czy podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego można pracować? Kobieta musi wykorzystać pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli kolejne tygodnie ojciec zaopiekuje się dzieckiem, wówczas matka może wrócić do pracy. A co w przypadku chęci łączenia urlopu z pracą?

Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zfśs obowiązującego w danym roku i przypadającego na 1 pracownika. W stosunku do niepełnoetatowców ustala się ją proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jak wygląda postępowanie pracodawcy przy rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego oraz kwestia opodatkowania i oskładkowania świadczeń urlopowych?

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi

Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi wymaga zbadania rodzaju ukończonej przez pracownika szkoły oraz obliczenia jego stażu pracy. Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje w przypadku podjęcia pierwszej pracy? Jak ustalić staż urlopowy?

Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego za okresy nieobecności w pracy

Proporcjonalne pomniejszenie urlopu wypoczynkowego ma miejsce w przypadku dłuższych nieobecności w pracy. Zalicza się do nich m.in. trwający co najmniej 1 miesiąc urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy. W jaki sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - wzór

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć pisemnie w terminie do 14 dni po porodzie (łącznie z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński) bądź najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Jakie informacje powinny znajdować się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego

Przedsiębiorcy zamiast urlopu wychowawczego, który przysługuje pracownikom, stosują zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem. Działalność gospodarczą można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Za czas sprawowania opieki nad dzieckiem opłacane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.

Dofinansowanie urlopu wypoczynkowego pracowników

W samorządowym zakładzie budżetowym największe dofinansowanie urlopu wypoczynkowego otrzymują pracownicy, którzy są zatrudnieni na niepełnych etatach, dla których zakład jest jednym z kilku pracodawców, a ich sytuacja ekonomiczna jest niezła (radca prawny, inspektor ds. bhp). Czy w regulaminie zfśs może znaleźć się zapis, że wysokość kwoty dofinansowania do wypoczynku jest uzależniona jedynie od dochodu uzyskiwanego przez pracownika zakładu?

Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny

Niepełny wymiar czasu pracy obniża w sposób proporcjonalny liczbę dni urlopu wypoczynkowego pracownika. Jak ustala się godziny nadliczbowe w przypadku pracy na niepełnym etacie?

Urlop wychowawczy i dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem

Wniosek o urlop wychowawczy składa się maksymalnie na 2 tygodnie przed rozpoczęciem korzystania z prawa do urlopu. Jego wymiar wynosi 36 miesięcy i w okresie 4 miesięcy oboje z rodziców mogą korzystać z niego jednocześnie. Urlop wychowawczy może być płatny. Chodzi tu o tzw. dodatek wychowawczy czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem. Przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Kto może go otrzymać?

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego - wzór wniosku

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze składa się w dniu porodu lub maksymalnie 14 dni przed datą narodzin dziecka. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany przez pracownika bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego zarówno pracownicy oraz pracownikowi jeśli zwrócą się do niego z odpowiednim wnioskiem.

Dni wolne od pracy przysługujące pracownikom wychowującym dzieci

Dwa dni wolne od pracy przysługują pracownikom wychowującym dzieci niezależnie od ich liczby. Regulacja dotyczy tylko dzieci do 14 roku życia. Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przysługuje rodzicom łącznie przez 2 dni w roku kalendarzowym.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ma prawo do skorzystania z urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym.

Komu przysługuje urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w określonych sytuacjach życiowych, jeśli zwróci się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca po otrzymaniu wniosku ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego. Należy pamiętać, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu z własnej inicjatywy.

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego

Czy choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego przerywa trwający urlop macierzyński? Za czas choroby kobieta otrzyma zasiłek macierzyński czy zasiłek chorobowy?

REKLAMA