Wymiar urlopu wychowawczego 2016
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przez co najmniej 6 miesięcy. Przy czym do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się także poprzednie okresy zatrudnienia.
REKLAMA
Wymiar urlopu
Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy, z czego 1 miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama przebywa na urlopie 35 miesięcy, a tata 1 miesiąc lub odwrotnie. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Zatem w przypadku wykorzystywania uprawnienia przez jednego z rodziców lub opiekunów, urlop może trwać co najwyżej 35 miesięcy.
Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)
Pracodawca może udzielić pracownicy jedynie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, ponieważ 1 miesiąc musi pozostać do dyspozycji drugiego rodzica.
Od 2 stycznia 2016 roku urlop wychowawczy można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 6. roku życia (w przypadku dziecka niepełnosprawnego do 18. roku życia).
Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach.
Rodzic dziecka ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, czyli do 36 miesięcy, tylko w określonych przypadkach, gdy:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
- dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.
Urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy. Natomiast jeśli pracownik – rodzic lub opiekun dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem, którego stan zdrowia został potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, może on skorzystać z dodatkowych 36 miesięcy urlopu wychowawczego, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Wniosek o urlop wychowawczy
Urlopu wychowawczego udziela się wyłącznie na wniosek pracownika. Wniosek powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Wniosek o urlop wychowawczy powinien zawierać:
- datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu,
- okres urlopu, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko,
- liczbę części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.
Do wniosku dołącza się pisemne oświadczenie drugiego rodzica-opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu we wnioskowanym okresie, a w innym przypadku, pisemne oświadczenie o okresie, w którym zamierza on jednocześnie korzystać z tego urlopu.
W przypadku spełnienia przez pracownika wymaganych prawem warunków do nabycia urlopu wychowawczego, odmowa udzielenia pracownikowi takiego urlopu jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za co grozi kara grzywny.
Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. W tym celu musi złożyć pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie.
Polecamy serwis: Urlop macierzyński
W czasie urlopu wychowawczego pracownik może podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy, pod warunkiem, że nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Rezygnacja z urlopu wychowawczego
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Podstawa prawna: Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
Zadaj pytanie na FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat