Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2016 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Powinien być on wykorzystany w naturze, jednakże w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 K.p.).
REKLAMA
Obliczanie współczynnika
Sposób obliczania współczynnika urlopowego określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczególnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
W 2016 roku będzie 366 dni kalendarzowych, a w tym:
- 52 niedziele,
- 53 wolne soboty,
- 9 dni świątecznych przypadających od poniedziałku do piątku.
366 dni w roku 2016 wynika z tego, że luty będzie miał 29 dni, co należy uwzględnić przy obliczaniu współczynnika urlopowego.
Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)
Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy oblicza się odrębnie dla każdego roku kalendarzowego poprzez odjęcie od liczby dni w danym roku łączną liczbę przypadających w danym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z 5-dniowego tygodnia pracy. Otrzymaną wartość należy podzielić wówczas na 12.
[366 dni - (52 niedziele + 9 dni świątecznych + 53 soboty)] : 12 = 252 : 12 = 21
Dla pracownika pełnoetatowego współczynnik urlopowy wyniesie w 2016 r. – 21.
Zaznaczenia wymaga fakt, iż w sytuacji zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu obniżeniu do wymiaru czasu pracy. Wysokość współczynnika ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w 2016 roku dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosić:
- dla 3/4 etatu 15,75 (3/4 × 21),
- dla 1/2 etatu 10,5 (1/2 × 21),
- dla 1/3 etatu 7 (1/3 × 21),
- dla 1/4 etatu 5,25 (1/4 × 21).
Przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wysokość współczynnika urlopowego odnosi się do roku, w którym następuje wypłata tego ekwiwalentu, bez względu na to, z jakiego roku jest urlop.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2016 r.
- Nowy Rok (1 stycznia) - piątek
- Święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie) (6 stycznia) - środa
- Niedziela Wielkanocna (27 marca) - niedziela
- Poniedziałek Wielkanocny (28 marca) - poniedziałek
- Święto Pracy (1 maja) - niedziela
- Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) - wtorek
- Zesłanie Ducha Świętego (15 maja) - niedziela
- Boże Ciało (26 maja) - czwartek
- Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - poniedziałek
- Wszystkich Świętych (1 listopada) - wtorek
- Święto Niepodległości (11 listopada) - piątek
- Boże Narodzenie (25 grudnia) - niedziela
- Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) – poniedziałek
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Dniami ustawowo wolnymi ustanowiono 13 świąt, z których 4 są ruchome, oraz wszystkie niedziele występujące w danym roku kalendarzowym. Podkreślić należy, że w 2016 r. żadne ze świąt nie przypada w sobotę.
W efekcie jedynie 9 z 13 świąt wywrze wpływ na ustalanie czasu pracy, jego rozliczanie i zasady naliczania świadczeń związanych z pracą.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat