REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, Odpowiedzialność pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie świadczeń należnych pracownikowi po ustaniu stosunku pracy

Odszkodowania na rzecz byłego pracownika wypłacane na podstawie zwykłej ugody podlegają opodatkowaniu, natomiast odszkodowania wypłacane w wyniku zawarcia z pracownikiem ugody sądowej mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

Składniki wynagrodzenia uwzględniane przy wymiarze zasiłku chorobowego

16 października prezydent podpisał ustawę nowelizującą przepisy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowelizacja dotyczy składników wynagrodzenia wliczanych do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Sankcje za niewykonanie obowiązków wobec ZUS

Nieopłacone przez płatnika składki oraz odsetki za zwłokę podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Choroba pracownika

Jestem zatrudniony w dwóch zakładach pracy. W jednej firmie jestem pomocnikiem magazyniera, w drugiej – pracuję jako portier. Zachorowałem i dostałem 8 dni zwolnienia lekarskiego, które okazałem tylko w firmie, gdzie pracuję jako magazynier. W firmie, w której jestem portierem, zwolnienia nie okazałem i dalej przychodziłem do pracy, bo uważałem, że praca portiera (siedząca) nie ma wpływu na stan mojego zdrowia. Czy postąpiłem prawidłowo?

REKLAMA

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czeka na podpis prezydenta.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego

Prawidłowe uzupełnienie wynagrodzenia do celów zasiłkowych zależy od kilku czynników. Należy w szczególności wziąć pod uwagę charakter składników wynagrodzenia oraz przyczyny nieobecności pracownika w pracy.

Na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy menedżerowi zatrudnionemu na umowę zlecenia w ramach kontraktu menedżerskiego

Od 1 kwietnia 2009 r. zatrudniliśmy menedżera w ramach umowy zlecenia na podstawie kontraktu menedżerskiego. Osoba ta miała wypadek niezwiązany z pracą i 13 sierpnia 2009 r. trafiła do szpitala. Czy zasiłek chorobowy mamy wyliczyć menedżerowi tak jak pracownikowi, pamiętając o limicie 33 dni? Kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy? Menedżer od początku kontraktu przystąpił do ubezpieczenia chorobowego.

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne zobowiązana jest do złożenia wniosku na druku ZUS Np-7 w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym według miejsca swojego zamieszkania.

REKLAMA

Kiedy nie można odmówić świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne należy się pracownikowi nawet z powodu innego schorzenia niż to, na które dostał zasiłek chorobowy. Ważne jest jedynie zachowanie ciągłości niezdolności do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2009 r., II UK 149/08).

Odpowiedzialność pracodawcy za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę niezgodnie z prawem, może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Kiedy następuje utrata prawa do zasiłku chorobowego

Utratę prawa do zasiłku powoduje podjęcie faktycznej działalności zarobkowej. Sam fakt rejestracji firmy lub objęcia udziałów w spółce w czasie zwolnienia lekarskiego nie przesądza o utracie prawa do zasiłku (wyrok Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2009 r., II UK 403/08).

Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru maksymalnie przez 270 dni.

Jak prawidłowo zatrudniać pracowników tymczasowych

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych do wykonywania określonych czynności na rzecz innej osoby, czyli tzw. pracodawcy użytkownika. W odróżnieniu zatem od typowych umów o pracę, w których stronami stosunku pracy są wyłączcie pracodawca i pracownik, przy zatrudnieniu pracowników tymczasowych zachodzi relacja między trzema podmiotami.

W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

Zatrudniamy 30 pracowników. Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie za pracę jest wypłacane najpóźniej ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który to wynagrodzenie przysługuje. Jeden z naszych pracowników jest nieobecny w pracy z powodu choroby od 27 lipca br. do połowy sierpnia 2009 r. Jednak zwolnienie lekarskie ZUS ZLA dostarczył nam dopiero 3 sierpnia 2009 r., już po terminie wypłaty wynagrodzenia za lipiec. Do kiedy powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy powinniśmy zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, czy możemy zasiłek wypłacić razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień?

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy (art.207)

Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników ma obowiązek zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Na urlop bezpłatny, do pracy u innego pracodawcy, może pracownika skierować również pracodawca za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. W okresie urlopu bezpłatnego pracownika zostają zawieszone obowiązki i przywileje wynikające z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Odszkodowanie za przedmioty zniszczone podczas wypadku przy pracy

Pracodawca odpowiada za przedmioty należące do jego pracownika, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas wypadku przy pracy. Odpowiedzialność ta ma jednak ograniczony charakter.

Czy pracownik, który zachoruje podczas urlopu bezpłatnego wykorzystywanego w okresie wypowiedzenia, otrzyma zasiłek chorobowy

Zatrudniamy ponad 50 pracowników. Jeden z naszych pracowników otrzymał miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Po dwóch tygodniach od wypowiedzenia uzyskał zgodę na urlop bezpłatny do końca okresu wypowiedzenia, a w trakcie urlopu bezpłatnego złamał nogę. Niezdolność do pracy potrwa najprawdopodobniej przez kilka miesięcy. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia i po rozwiązaniu umowy o pracę? Jeśli tak, to kto powinien wypłacać pracownikowi zasiłek?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za pobyt w sanatorium

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od lekarza rodzinnego na 6 dni. W okresie, na który zwolnienie lekarskie zostało wystawione, pracownik był w sanatorium. Dostarczył nam kartę wypisu, na podstawie której otrzymał zapomogę na rehabilitację. W jakiej wysokości mamy wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli pracownik wykorzystał już w tym roku wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić, czy zasiłek chorobowy wypłacić w wysokości 70% czy 80%?

Pracownik nie ponosi winy za swojego pracodawcę (art. 117)

Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

Czy okresowe wstrzymanie wypłaty premii powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Ze względu na trudności finansowe, od stycznia do końca lipca 2009 r. wstrzymaliśmy wypłatę premii miesięcznych. Premia ta w przypadku choroby pracownika była uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i od 6 lipca br. jest na zwolnieniu lekarskim? Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikom, którzy chorowali w okresie wcześniejszym?

Ochrona dóbr osobistych pracownika

Dobra osobiste pracownika są chronione przez przepisy Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego. W razie ich naruszenia przez pracodawcę, pracownik ma możliwość wystąpić o ich ochronę do sądu i dochodzić roszczeń majątkowych lub niemajątkowych.

Czy jest możliwe złożenie skargi o wznowienie postępowania w sprawie o zasiłek chorobowy

Przywrócenie 3-miesięcznego terminu do złożenia skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem jest dopuszczalne, jeżeli wnioskujący wykażą, że – działając z należytą starannością – nie dowiedzieli się w odpowiednim czasie o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego podważającego normy, na podstawie których zapadł kwestionowany wyrok (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 r., I UO 3/08).

Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym

Pracownik od 1 do 30 czerwca 2009 r., czyli do dnia rozwiązania umowy o pracę, był na urlopie bezpłatnym. 3 lipca 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Czy były pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych? Czy mamy jakieś obowiązki wobec byłego pracownika?

Kto odpowiada za błędne wyliczenie wynagrodzenia?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie w kwocie innej niż zwykle. Skutki błędnego wyliczenia wynagrodzenia zawsze obciążają pracodawcę.

Wypłacenie za wysokiego wynagrodzenia

Tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że moje wynagrodzenie było źle naliczane, w efekcie czego otrzymywałem za wysoką pensję. Zostałem również poinformowany o tym, że nadpłacona kwota zostanie potrącona z mojego kolejnego wynagrodzenia – otrzymam wówczas jedynie część należnego mi wynagrodzenia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą na swój wniosek zostać objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Pracodawca, aby ustrzec się od zarzutu dyskryminacji ze strony pracowników, musi zwrócić szczególną uwagę na zapisy prawa wewnątrzzakładowego, np. regulaminu zfśs.

Nienależnie pobrany zasiłek chorobowy

W kwietniu 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Od 2 czerwca 2009 r. mamy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego? Jesteśmy płatnikiem tego zasiłku, a wypłaconą kwotę potrąciliśmy rozliczając w maju 2009 r. za pracowników składki ZUS.

Wysokość zasiłku chorobowego

Pracownik w 2009 r. ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2007 r. ukończył 50 lat. Na początku maja 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za 14 dni zwolnienia lekarskiego. W jakiej wysokości wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy od 15. dnia zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu, 70% czy 80% podstawy wymiaru?

Zasiłek chorobowy w czasie urlopu bezpłatnego

Jeden z moich pracowników przebywa na urlopie bezpłatnym. Jeżeli stanie się niezdolny do pracy i przedstawi mi zwolnienie lekarskie, czy muszę wypłacać mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Mam również pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Co w przypadku jej choroby? Czy muszę wypłacać zasiłek chorobowy?

Podstawa wymiaru zasiłków

Zawarliśmy z inną firmą porozumienie o przejęciu części jej majątku i części pracowników. Nie jest to jednak przejęcie w trybie z art. 231 Kodeksu pracy. Z przejmowanymi pracownikami zostały rozwiązane umowy o pracę, otrzymali świadectwa pracy, wyrejestrowano ich z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z kodem tytułu 100. Od następnego dnia podpisaliśmy z pracownikami nowe umowy o pracę i zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń w ZUS. W porozumieniu podpisanym z pracownikami jest zapis, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się art. 231 Kodeksu pracy. Pracownik zachorował po miesiącu pracy u nas. Z jakiego okresu wyliczyć dla niego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, z 12 miesięcy kalendarzowych, czy z okresu pracy w naszym zakładzie pracy?

Wypadek podczas służbowego wyjścia

Pracownik 10 czerwca 2009 r. przeprowadzał 4-godzinne szkolenie dla nowych pracowników poza siedzibą firmy. Takie szkolenia pracownik przeprowadza cyklicznie, co wynika z zakresu jego obowiązków. Wracając do siedziby firmy pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 10 czerwca do 3 lipca 2009 r. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, czy z ubezpieczenia wypadkowego? Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczenia? Jesteśmy uprawnieni do wypłacania zasiłków.

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika

Jeżeli pracownik wyrządza szkodę osobie trzeciej przy wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. Jak zatem powinien się zachować pracodawca, jeżeli z roszczeniem odszkodowawczym wystąpi do niego osoba trzecia, której pracownik wyrządzi szkodę przy okazji wykonywania obowiązków pracowniczych?

Czy prowadzący pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku chorobowego w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę

Jestem na urlopie macierzyńskim w zakładzie pracy. Równocześnie prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. Zgłosiłam się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Czy w tej sytuacji przysługuje mi zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy na starszego syna z działalności, jeżeli mam równocześnie prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Czy przedsiębiorcy pobierającemu rentę rodzinną przysługuje zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i od 2 marca 2009 r. nieprzerwanie jestem na zasiłku chorobowym. 10 kwietnia 2009 r. złożyłam w ZUS wniosek o rentę rodzinną po mężu, którą do tej pory pobierała córka. Utraciła do niej prawo, ponieważ w kwietniu 2009 r. skończyła studia. Jako wdowa mam prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli w ciągu 5 lat od zaprzestania pobierania renty przez dziecko będę niezdolna do pracy. Czy po uzyskaniu prawa do renty będę miała prawo do zasiłku chorobowego?

Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

W zakładzie jest zatrudnionych 15 osób. Pracownica naszej firmy jest w ciąży. Od grudnia 2008 r. otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Na zwolnieniu lekarskim będzie nieprzerwanie do dnia porodu. Jakie dokumenty muszę przygotować do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica niedawno zawarła związek małżeński z właścicielem firmy? Czy ZUS ustali jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, czy jako osobie współpracującej?

Choroba nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Co należy zrobić, gdy do ZUS nie wpłynęły wysłane przez pracodawcę zwolnienia lekarskie pracownika

Nasza pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest w zagrożonej ciąży. Dostarczyła nam zwolnienia i wypłaciliśmy jej wynagrodzenie chorobowe. Po zakończeniu wypłaty wynagrodzenia wysyłaliśmy zwolnienia lekarskie listem poleconym do ZUS w celu wypłaty zasiłku chorobowego. Pracownica nie otrzymała zasiłku chorobowego za marzec i kwiecień. Okazało się, że do ZUS nie wpłynęły wysłane przez nas zwolnienia lekarskie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić, aby pracownica otrzymała przysługujący jej zasiłek chorobowy?

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Wynagrodzenie za czas choroby

Zachorować może każdy, także osoba pracująca. Jak przedstawia się kwestia wynagrodzenia pracownika w czasie choroby?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2009 r. wynosi 1101,06 zł, a dla pracownika w pierwszym roku ubezpieczenia 880,85 zł.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez pracowników przy wykonywaniu obowiązków służbowych

Prowadzę firmę remontową. Moi pracownicy remontowali mieszkanie klientki. Zgodnie z umową, remont miał polegać na pomalowaniu ścian i wycyklinowaniu podłogi. Na prośbę klientki malarze, po zakończeniu powierzonych im zadań, zainstalowali urządzenia sanitarne. W związku z tym, że instalacja została wykonana wadliwie, właścicielka mieszkania żąda od mojej firmy odszkodowania. Czy jestem odpowiedzialny za tę szkodę?

Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenie, jeżeli lekarz nie wystawił mu na ten okres zwolnienia lekarskiego z działalności

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę, który równocześnie powadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest architektem. Od listopada 2008 r. pracownik był na zwolnieniu lekarskim i otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek. Okazało się, że z działalności nie brał zwolnienia lekarskiego, ponieważ i tak nie ma prawa do zasiłku. Wypłaciliśmy pracownikowi świadczenia, a teraz ZUS wydał decyzję o zwrocie wypłaconego zasiłku, ponieważ pracownik prowadził działalność w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy słusznie? Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenia?

Który sąd jest właściwy w przypadku sporu między płatnikiem zasiłku a ZUS

Sprawa o ustalenie prawa lub wysokości zasiłku chorobowego, gdzie stronami sporu są płatnik składek i zasiłków oraz ZUS, powinna być rozpoznana w I instancji przez sąd okręgowy. Rozpoznanie jej przez sąd rejonowy skutkuje nieważnością postępowania (wyrok Sądu Najwyższego z 12 marca 2009 r., II UK 273/08).

Jakie świadczenie przysługuje pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z powodu badań lub pobrania narządów do przeszczepu

Pracownik zdecydował się oddać nerkę chorej córce. Ma 35 lat, dlatego przysługuje mu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Teraz został skierowany na szczegółowe badania, a jeżeli wyniki będą dobre - na pobranie nerki. Czy za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak powinien udokumentować okres nieobecności w pracy w związku z badaniami, a potem przeszczepem?

Molestowanie seksualne przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownica zwraca się do pracownika słowami, które powszechnie uważane są za nieprzyzwoite w miejscu pracy. Jedna z takich sytuacji została zaobserwowana przez innego pracownika, który zwrócił na to uwagę pracodawcy. Czy za takie zachowanie można pracownicy wypowiedzieć umowę o pracę?

Czy pracownikowi, który po ustaniu zatrudnienia przeszedł na rentę, należy wypłacić odprawę rentową

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 25 października 2008 r. po zachowaniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. W trzy dni po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik zachorował i pobierał zasiłek chorobowy. Po zwolnieniu trwającym 182 dni osobie tej ZUS przyznał rentę. Czy w tej sytuacji naszemu byłemu pracownikowi należy wypłacić odprawę rentową?

Maksymalny okres umowy na czas określony

Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony na 3 lata. Wcześniej z pracownikiem zawarliśmy już umowę na okres próbny 3 miesięcy oraz na czas określony 3 lat. Czy pracownik może zakwestionować długość umowy na czas określony, skoro przepisy nie przewidują, na jaki okres można je zawierać?

REKLAMA