Choroba pracownika
REKLAMA
Nie, ponieważ lekarz wystawia zwolnienie lekarskie pracownikowi, jeżeli stwierdzi, że jest on niezdolny do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych (ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Zwolnienie powinno być wystawione na okres przewidywanej niezdolności do pracy. Osoba, która otrzymała zwolnienie lekarskie, powinna przestrzegać zaleceń lekarza.
REKLAMA
Ubezpieczony, wykonujący w czasie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Pracodawca, który poweźmie podejrzenia, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem zwolnienia, może skontrolować prawidłowość jego wykorzystania. W szczególności kontrola przebiega na stwierdzeniu, że pracownik nie wykonuje w czasie zwolnienia pracy zarobkowej, a także, że nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem. Jeżeli zostanie stwierdzone, że pracownik wykonuje działalność zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem – pracownik może stracić zasiłek chorobowy (wynagrodzenie za czas choroby) za cały okres orzeczony w tym zwolnieniu lekarskim. Zakaz działalności zarobkowej (pod rygorem utraty świadczeń chorobowych) oznacza zakaz wszelkiej pracy zarobkowej bez względu na to, czy jest świadczona legalnie czy nielegalnie i bez względu na jej wymiar. Chory pracownik powinien słuchać zaleceń lekarza, a więc np. leżeć w łóżku – jeśli takie wskazanie jest oznaczone na druku ZUS ZLA). Obowiązek przebywania w domu dotyczy także zwolnień lekarskich z adnotacją, że pacjent może chodzić. Adnotacja na zwolnieniu lekarskim, że pacjent może chodzić, upoważnia go do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego – np. może chodzić po mieszkaniu, wyjść na zabiegi, do apteki po lekarstwa, po niezbędne zakupy itp.
Tak więc pracownik zatrudniony w dwóch firmach jednocześnie (bez względu na pełnioną funkcję i wymiar czasu pracy) powinien mieć zwolnienie lekarskie wystawione jednocześnie dla dwóch pracodawców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat