reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Choroba pracownika

Choroba pracownika

Jestem zatrudniony w dwóch zakładach pracy. W jednej firmie jestem pomocnikiem magazyniera, w drugiej – pracuję jako portier. Zachorowałem i dostałem 8 dni zwolnienia lekarskiego, które okazałem tylko w firmie, gdzie pracuję jako magazynier. W firmie, w której jestem portierem, zwolnienia nie okazałem i dalej przychodziłem do pracy, bo uważałem, że praca portiera (siedząca) nie ma wpływu na stan mojego zdrowia. Czy postąpiłem prawidłowo?

Nie, ponieważ lekarz wystawia zwolnienie lekarskie pracownikowi, jeżeli stwierdzi, że jest on niezdolny do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych (ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Zwolnienie powinno być wystawione na okres przewidywanej niezdolności do pracy. Osoba, która otrzymała zwolnienie lekarskie, powinna przestrzegać zaleceń lekarza.

Ubezpieczony, wykonujący w czasie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Pracodawca, który poweźmie podejrzenia, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem zwolnienia, może skontrolować prawidłowość jego wykorzystania. W szczególności kontrola przebiega na stwierdzeniu, że pracownik nie wykonuje w czasie zwolnienia pracy zarobkowej, a także, że nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem. Jeżeli zostanie stwierdzone, że pracownik wykonuje działalność zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem – pracownik może stracić zasiłek chorobowy (wynagrodzenie za czas choroby) za cały okres orzeczony w tym zwolnieniu lekarskim. Zakaz działalności zarobkowej (pod rygorem utraty świadczeń chorobowych) oznacza zakaz wszelkiej pracy zarobkowej bez względu na to, czy jest świadczona legalnie czy nielegalnie i bez względu na jej wymiar. Chory pracownik powinien słuchać zaleceń lekarza, a więc np. leżeć w łóżku – jeśli takie wskazanie jest oznaczone na druku ZUS ZLA). Obowiązek przebywania w domu dotyczy także zwolnień lekarskich z adnotacją, że pacjent może chodzić. Adnotacja na zwolnieniu lekarskim, że pacjent może chodzić, upoważnia go do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego – np. może chodzić po mieszkaniu, wyjść na zabiegi, do apteki po lekarstwa, po niezbędne zakupy itp.

Tak więc pracownik zatrudniony w dwóch firmach jednocześnie (bez względu na pełnioną funkcję i wymiar czasu pracy) powinien mieć zwolnienie lekarskie wystawione jednocześnie dla dwóch pracodawców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama