REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcje za niewykonanie obowiązków wobec ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Wojciechowska

REKLAMA

Nieopłacone przez płatnika składki oraz odsetki za zwłokę podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Każdy podmiot zobowiązany jest do realizacji obowiązków określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w tym do opłacania składek.

REKLAMA

Niedopełnienie ustawowych obowiązków wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wiąże się z licznymi sankcjami, które Zakład może zastosować wobec nierzetelnych płatników lub osób działających w ich imieniu.

Odsetki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszej kolejności dokonuje naliczenia odsetek za zwłokę płatnika na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej. Odsetki nalicza się za okres od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności należności do dnia wpłacenia gotówki w placówce pocztowej lub w banku albo do dnia obciążenia rachunku bankowego płatnika kwotą składki włącznie. Trzeba pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pobiera odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekracza kwoty 6,60 zł.

Obowiązki pracodawcy wobec ZUS po rozstaniu się z pracownikiem>>

Inne kary

Inną formą kary, którą może zastosować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest wymierzenie dodatkowej opłaty płatnikowi, która wynieść może 100% nieopłaconych składek. Opłatę dodatkową Zakład Ubezpieczeń Społecznych może również naliczyć w przypadku nieprzekazania w terminie albo przekazania nieprawidłowo sporządzonych dokumentów ubezpieczonych, zarówno rozliczeniowych, jak i zgłoszeniowych oraz płatniczych. Skutkuje to opóźnieniem w przekazaniu składek do OFE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną formą ukarania nierzetelnego płatnika jest wystąpienie Zakładu do sądu grodzkiego z wnioskiem o ukaranie płatnika karą grzywny w wysokości do 5000 zł.


Przewinienia płatnika

Zakład może skorzystać z sankcji w sytuacji, gdy płatnik:

  • nie dopełnia obowiązku terminowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne,
  • nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
  • udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli,
  • nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie,
  • nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
  • nie stwierdza nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym nie później niż do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego,
  • nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami w formie dokumentu pisemnego.

Uprawnienia ZUS

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych prawo do dochodzenia należności z tytułu składek na drodze przymusowego postępowania egzekucyjnego.

Jak odzyskać nadpłacone w ZUS składki na ubezpieczenia społeczne>>

Ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej podlegają nieopłacone w terminie:

  • składki,
  • odsetki za zwłokę,
  • koszty egzekucyjne,
  • koszty upomnienia i
  • dodatkowa opłata.

REKLAMA

Zakład może dokonać zabezpieczenia na majątku płatnika przez wystąpienie do sądu rejonowego z wnioskiem o założenie księgi wieczystej lub wnioskiem o wpis hipoteki oraz złożenie wniosku do Urzędu Skarbowego o ustanowienie zastawu skarbowego. W tym zakresie odpowiednie zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej.

Podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej są wystawione przez ZUS dokumenty stwierdzające istnienie należności składkowych oraz określające ich wysokość. Jeżeli w przypadku danej nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić z wnioskiem o jej założenie, także wtedy gdy dłużnikiem jest państwowa jednostka organizacyjna niebędąca jednostką budżetową. Ustawowe prawo zastawu może być ustanowione na wszystkich będących własnością dłużnika lub współwłasnością dłużnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych.


REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń społecznych może skorzystać również z odmiennych form sankcji regulowanych innymi przepisami. Osoby, które, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie naruszają prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlegają karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (z art. 218 k.k.). Zakład może również złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na zagarnięciu mienia na podstawie art. 284 k.k., za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Zagarnięcie mienia w tym przypadku odnosi się do składek. Składki w części opłacanej przez ubezpieczonych finansowane są przez nich w drodze potrącenia odpowiednich kwot przez płatnika, co ten wykazuje z kolei w deklaracjach rozliczeniowych i imiennych raportach miesięcznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może również na zasadach określonych w ustawie z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika. W uzasadnionych przypadkach ZUS jest uprawniony do skierowania wniosku o wpis uporczywych dłużników do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek>>

Na wniosek wierzyciela, w tym także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, sąd rejestrowy dokonuje wpisu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych dłużnika osoby fizycznej, będącej m.in.:

  • członkiem zarządu spółki,
  • następcą prawnym i
  • osobą trzecią.

Wpisy dokonane w rejestrze dłużników niewypłacalnych podlegają wykreśleniu z urzędu po upływie 10 lat.

Należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Jednak przedawnieniu nie ulegają należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem. Natomiast po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia. Należności te mogą być również umarzane w całości lub w części przez Zakład, z tym że może to nastąpić tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności.

Umorzenie składek powoduje także umorzenie:

  • odsetek za zwłokę,
  • dodatkowej opłaty,
  • należnych Zakładowi kosztów egzekucyjnych oraz opłaty prolongacyjnej.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA