Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta
REKLAMA
Senat nie wniósł poprawek do ustawy z 28 sierpnia 2009 r. o o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa nowelizująca dotyczy zapewnienia równowagi między składnikami wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenia chorobowe, a składnikami wliczanymi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
REKLAMA
Nowelizacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06 (Dz.U. Nr 119, poz. 771). Trybunał orzekł, że art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest niezgodny z Konstytucją.
Znowelizowany art. 41 ust. 1 określa, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
Po podpisaniu przez prezydenta nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia "Dzienniku Ustaw".
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat