REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy prowadzący pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku chorobowego w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę

Zuzanna Michalczyk

REKLAMA

Jestem na urlopie macierzyńskim w zakładzie pracy. Równocześnie prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. Zgłosiłam się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Czy w tej sytuacji przysługuje mi zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy na starszego syna z działalności, jeżeli mam równocześnie prawo do zasiłku macierzyńskiego?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Ma Pani prawo do zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego z ubezpieczenia chorobowego z tytułu opłacania składek ZUS z pozarolniczej działalności.

UZASADNIENIE

Nie ma zakazu prowadzenia pozarolniczej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego z umowy o pracę. Dlatego nie ma przeszkód do uzyskania prawa do zasiłku chorobowego w tym okresie. Tak samo przysługuje Pani prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli zwolnienie lekarskie zostało wystawione w związku z koniecznością sprawowania opieki nad inną osobą niż dziecko, którego urodzenie było powodem przyznania zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

W czasie trwania umowy o pracę, gdy pracownik nie korzysta z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i chorobowemu z umowy o pracę. To oznacza, że jeżeli Pani przychód z tytułu zatrudnienia za okres miesiąca był równy lub wyższy od minimalnego wynagrodzenia za pracę, do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pozarolniczej działalności mogła Pani przystąpić dobrowolnie. Jednak nie mogła Pani w tym okresie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Z chwilą uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego z umowy o pracę, obowiązkowo podlega Pani ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzonej działalności.

WAŻNE!

Obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prawa do zasiłku macierzyńskiego podlegają osoby, które pobierają zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, ale tylko wtedy, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Podlegając obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym mogła Pani przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie chorobowe uprawnia do zasiłku chorobowego z tego tytułu za okres niezdolności do pracy powstałej w okresie tego ubezpieczenia.

ZUS ustalając prawo do zasiłku chorobowego sprawdzi, czy ma Pani 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu ZUS wliczy ubezpieczenie chorobowe z umowy o pracę. Jeżeli między okresami ubezpieczenia nie było przerwy lub była krótsza niż 30 dni, to prawo do zasiłku chorobowego ma Pani od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Natomiast prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, bez okresu wyczekiwania.

Podstawa prawna:

  • art. 4, art. 6, art. 32–35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 5, pkt 19, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

REKLAMA

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

REKLAMA

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

REKLAMA