REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za przedmioty zniszczone podczas wypadku przy pracy

Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik

REKLAMA

Pracodawca odpowiada za przedmioty należące do jego pracownika, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas wypadku przy pracy. Odpowiedzialność ta ma jednak ograniczony charakter.

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.

REKLAMA

Autopromocja

Rzeczy osobiste i potrzebne do pracy

Pracodawca odpowiada tylko za zniszczone lub uszkodzone przedmioty osobiste lub niezbędne do wykonywania pracy. Nie odpowiada natomiast za inne rzeczy pracownika, które miał ze sobą, np. przyniesione do zakładu pracy zakupy czy przechowywane w pracy lub na terenie zakładu przedmioty niezwiązane ze świadczoną przez niego pracą, np. radio, rower, motocykl, skuter. W praktyce określenie, które przedmioty mają charakter osobisty lub są niezbędne do wykonywania pracy, może budzić pewne wątpliwości, gdyż brak jest ustawowych definicji tych pojęć.

Wypadek przy pracy - co robić >>

Należy więc posługiwać się potocznym ich rozumieniem i do rzeczy osobistych zaliczyć ściśle związane z daną osobą, a do przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy – rzeczy, bez których dany pracownik nie mógłby sumiennie wykonywać powierzonych mu obowiązków.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbigniew S. był zatrudniony w spółce X. jako portier–dozorca. W dyżurce miał mały telewizor, który był jego własnością. Podczas pracy 12 maja 2009 r., wchodząc do dyżurki w mokrym obuwiu, poślizgnął się i upadając przewrócił stolik, na którym stał jego telewizor. W wyniku tego upadku skręcił nogę, telewizor zaś został zniszczony. Po powrocie do pracy Zbigniew S. wystąpił z żądaniem do swojego pracodawcy o zapłatę odszkodowania w wysokości wartości telewizora. Ten jednak odmówił, gdyż rzeczy te nie były niezbędne do wykonywania pracy.


Jeśli w czasie pracy pracownik uległ wypadkowi, w wyniku którego został zniszczony np. jego zegarek, odzież czy literatura fachowa, wówczas może żądać, aby pracodawca zapłacił mu z tego powodu odszkodowanie.

Pracownik nie może jednak na podstawie tego przepisu żądać odszkodowania, w razie gdy zniszczeniu lub uszkodzeniu ulegnie jego samochód czy gotówka. Te przedmioty zostały wyraźnie wyłączone z zakresu tego odszkodowania, co zdecydowanie polepsza sytuację pracodawcy.

Przykład

Adam Z. zatrudniony jako kierownik budowy w przedsiębiorstwie budowlanym B. na polecenie przełożonego jechał swoim samochodem do sąsiedniej miejscowości w celu przeprowadzenia kontroli prowadzonej tam budowy. Podczas tego przejazdu nastąpił wypadek – Adam Z. zderzył się z innym pojazdem. W wyniku tego wypadku Adam Z. złamał rękę, a jego samochód miał uszkodzony bagażnik i zderzak. Ponadto zniszczony został w całości należący do niego przenośny komputer, który służył mu do przeprowadzania wyliczeń w czasie kontroli. W takim przypadku przedsiębiorstwo budowlane będzie zobowiązane zapłacić na rzecz Adama Z. odszkodowanie za zniszczony komputer, nie odpowiada natomiast za uszkodzenia samochodu.

Wysokość odszkodowania

Przepisy prawa pracy nie określają zasad ustalania należnego odszkodowania za uszkodzone lub zniszczone przedmioty pracownika. Odpowiednie zastosowanie do roszczeń pracownika mają przepisy prawa cywilnego.

Pracodawca odpowiada więc za uszkodzone lub zniszczone przedmioty pracownika według ich wartości z chwili wystąpienia wypadku. Jeśli przedmioty te uległy częściowemu uszkodzeniu, pracodawca ma obowiązek zapłacić pracownikowi kwotę proporcjonalną do stopnia powstałego uszkodzenia. W razie sporu co do wartości przedmiotu oraz stopnia jego uszkodzenia ciężar dowodu spoczywa na pracowniku, który winien udowodnić te okoliczności (art. 6 k.c.). Ponadto pracownik musi wykazać, że do uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy doszło wskutek wypadku przy pracy.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy >>

Wysokość tego odszkodowania będzie więc uzależniona od tego, czy doszło do zniszczenia tych przedmiotów czy też tylko do ich uszkodzenia. Będzie więc ono wynosiło kwotę stanowiącą równowartość tych przedmiotów, jeśli przedmioty zostały całkowicie zniszczone lub odpowiednią część ich wartości, gdy zostały tylko częściowo uszkodzone. W razie uszkodzenia będzie to procent wartości rzeczy ustalony proporcjonalnie do stopnia uszkodzenia.


Przykład

W wyniku wypadku przy pracy został uszkodzony zegarek pracownika. Wartość zegarka wynosiła 1000 zł. Ustalono, że wskutek wypadku utrata wartości wyniosła 20%. Pracodawca powinien zapłacić pracownikowi kwotę 200 zł.

W razie śmierci pracownika

Prawo do odszkodowania za przedmioty zniszczone lub uszkodzone w następstwie wypadku przy pracy jako prawo majątkowe ze stosunku pracy w razie śmierci pracownika,

Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy >>

przejdzie w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawo to wejdzie do spadku po zmarłym (art. 631 § 2 k.p.).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA