Kto odpowiada za błędne wyliczenie wynagrodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli pracodawca przekaże pracownikowi wynagrodzenie w wyższej kwocie niż przysługuje ono pracownikowi pracownik powinien je pracodawcy zwrócić. Musi jednak udowodnić, że pracownik wiedział, że otrzymał większe wynagrodzenie.
REKLAMA
Jeśli pracownik nie wiedział o błędzie pracodawcy i wykorzystał już swoją pensję, nie ma obowiązku jej zwracania. Zgodnie z przepisami prawa osoba, która bez żadnej podstawy prawnej uzyskała korzyść majątkową kosztem innej osoby ma obowiązek ją zwrócić.
Zobacz: Czy można wypłacać wynagrodzenie raz na dwa miesiące?
Obowiązek ten jednak wygasa, jeżeli osoba która uzyskała korzyść zużyła ją lub utraciła w taki sposób, że nie jest już wzbogacona.
Pracownik, który uzyska wynagrodzenie na podstawie nieprawdziwych zapisów powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
Jednak w razie ustalenia i wypłacenia wynagrodzenia przez pracodawcę, który zatrudnia w tym celu pracowników kadr i księgowości, pracownik ma prawo uważać, że jest ono wypłacone zasadnie i zgodnie z prawem. Zwrot świadczenie jest więc możliwy tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy pracownik ma świadomość nie należności świadczenia. Ciężar udowodnienia spoczywa na pracodawcy.
Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Kodeks cywilny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat