| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne zobowiązana jest do złożenia wniosku na druku ZUS Np-7 w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym według miejsca swojego zamieszkania.

Osoby, które wykorzystały w pełni prawo do pobierania zasiłku chorobowego, mogą skorzystać pod pewnymi warunkami z przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego (ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Prawo do zasiłku chorobowego

Warto przypomnieć, że zasiłek chorobowy przysługuje przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy przez okres 182 dni, natomiast w przypadku zachorowania na gruźlicę lub w okresie ciąży okres ten wynosi 270 dni. Niemożność wykonywania pracy określana jest decyzją wydaną przez uprawniony organ na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia od alkoholu oraz stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych. Niemożność wykonywania pracy dotyczy również osób, które zdecydowały się na poddanie badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Czy prowadzący pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku chorobowego w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę >>

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy. W praktyce świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na okres np. 1, 3 albo 6 miesięcy. Ilekroć przy ustalaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni.

Mówiąc o świadczeniu rehabilitacyjnym, należy rozróżnić świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje z ubezpieczenia chorobowego oraz świadczenie rehabilitacyjne przysługujące z ubezpieczenia wypadkowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »