Czy kwotę ubezpieczenia grupowego wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego
REKLAMA
Nie powinni Państwo doliczać kwoty składki na ubezpieczenie grupowe do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ w każdym miesiącu składkę opłacają Państwo w tej samej wysokości niezależnie od obecności albo nieobecności pracownika w pracy.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, w podstawie wymiaru zasiłku pracodawca/ZUS uwzględnia oprócz wynagrodzenia zasadniczego również inne składniki wynagrodzenia. Są to wszelkiego rodzaju premie, nagrody, dodatki itp. przysługujące za okresy miesięczne, kwartalne, roczne, a także kwoty wypłacone jednorazowo. Aby jednak składnik wynagrodzenia mógł być wliczony do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków lub świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca musi ustalić, czy ten składnik wynagrodzenia nie jest równocześnie wypłacany za okres nieobecności w pracy z powodu choroby i macierzyństwa.
W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Jednak, mimo że została odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe, z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wyłączyć te składniki, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowaniu przez pracownika prawa do składników wynagrodzenia w okresie pobierania zasiłku (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06, DzU nr 119, poz. 771). W razie braku takich postanowień w przepisach zakładowych, należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru.
WAŻNE!
Jeżeli pracodawca udokumentuje, że wypłaca składniki wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, mimo że nie zawarł tej zasady w przepisach płacowych, tych składników nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku.
Za zatrudnionych u Państwa pracowników co miesiąc są opłacane składki na ubezpieczenie grupowe, niezależnie od absencji chorobowej, jak również nieobecności nieusprawiedliwionej. Składka jest opłacana zarówno za okres wykonywania pracy, jak i za okres pobierania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Oznacza to, że za okres niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik ma prawo do ubezpieczenia grupowego. Świadczenie nie jest pomniejszane za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego. Nie należy go więc uwzględniać w podstawie wymiaru tych świadczeń.
Podstawa prawna
- art. 41 ust. 1, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat