reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalać 60-dniową przerwę między dwoma okresami niezdolności do pracy spowodowanymi tą samą chorobą

Jak ustalać 60-dniową przerwę między dwoma okresami niezdolności do pracy spowodowanymi tą samą chorobą

Do okresu zasiłkowego należy zaliczać każdą niezdolność do pracy, niezależnie od tego, czy ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego. Od dnia zakończenia każdej z nich należy liczyć odrębnie 60-dniową przerwę między dwoma okresami niezdolności do pracy spowodowanymi tą samą chorobą. Jeżeli okres ten nie przekracza 60 dni, zasiłek chorobowy nie przysługuje (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 7/09).

Stanisław K. od 1999 r. podlegał ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. W okresie od 19 listopada 2007 r. do 18 maja 2008 r. otrzymał zasiłek chorobowy za pełny 182-dniowy okres zasiłkowy. Niezdolność do pracy była orzekana kolejno z powodu wielu różnych chorób.

Zaświadczenie lekarskie Stanisława K. o niezdolności do pracy spowodowanej ostatnią chorobą stwierdza niezdolność do pracy od pierwszego dnia okresu zasiłkowego do 29 maja 2008 r. (okres zasiłkowy zakończył się 18 maja 2008 r.). Kolejne zaświadczenia lekarskie, składane przez ubezpieczonego wraz z wnioskami o wypłatę zasiłku chorobowego, wskazują na niezdolność do pracy w 2008 r. w następujących okresach: od 22 lipca do 7 września oraz od 30 września do 29 października 2008 r. Decyzją z października 2008 r. ZUS odmówił Stanisławowi K. przyznania prawa do zasiłku chorobowego za okresy: 22 lipca – 7 września 2008 r. i 30 września – 29 października 2008 r. Stanisław K. odwołał się od tej decyzji do sądu, jednak w toku procesu zmarł, a do sprawy wstąpili jego spadkobiercy.

Rozpoznający sprawę Sąd Okręgowy w G. skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne o następującej treści:

Czy zawarte w art. 9 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa) sformułowanie „ustanie poprzedniej niezdolności do pracy” należy rozumieć jako ustanie niezdolności do pracy w znaczeniu medycznym, czy jako „ustanie prawa do zasiłku chorobowego po wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego”?

Kluczową kwestią okazała się sprawa wliczania poprzedniego okresu niezdolności do pracy. Artykuł 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej stanowi bowiem, że do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Pierwsze stanowisko, przyjmujące literalną wykładnię tego przepisu, uznaje za konieczne doliczenie poprzednich okresów niezdolności do pracy w znaczeniu medycznym, a więc każdego okresu niezdolności do pracy.

Drugie stanowisko prowadzi do wniosku, że doliczenie ma zastosowanie w przypadku nieprzekraczającej 60 dni przerwy między dotychczasowym a nowym okresem zasiłkowym. Tym samym podleganie ubezpieczeniu i opłacanie składek, a nie medyczne przeciwwskazanie do pracy, powinno decydować o upływie 60-dniowego okresu przerwy. Innymi słowy, 60-dniową przerwę należałoby rozumieć raczej jako przerwę w ubezpieczeniu lub opłacaniu składek. Nie można byłoby wówczas wliczyć do okresu zasiłkowego okresów niezdolności do pracy, za które zasiłek nie przysługuje. Stanisław K. miałby w takim przypadku prawo do zasiłku za drugi sporny okres niezdolności do pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama