Kategorie

Jak ustalać 60-dniową przerwę między dwoma okresami niezdolności do pracy spowodowanymi tą samą chorobą

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Do okresu zasiłkowego należy zaliczać każdą niezdolność do pracy, niezależnie od tego, czy ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego. Od dnia zakończenia każdej z nich należy liczyć odrębnie 60-dniową przerwę między dwoma okresami niezdolności do pracy spowodowanymi tą samą chorobą. Jeżeli okres ten nie przekracza 60 dni, zasiłek chorobowy nie przysługuje (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 7/09).
Reklama

Stanisław K. od 1999 r. podlegał ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. W okresie od 19 listopada 2007 r. do 18 maja 2008 r. otrzymał zasiłek chorobowy za pełny 182-dniowy okres zasiłkowy. Niezdolność do pracy była orzekana kolejno z powodu wielu różnych chorób.

Zaświadczenie lekarskie Stanisława K. o niezdolności do pracy spowodowanej ostatnią chorobą stwierdza niezdolność do pracy od pierwszego dnia okresu zasiłkowego do 29 maja 2008 r. (okres zasiłkowy zakończył się 18 maja 2008 r.). Kolejne zaświadczenia lekarskie, składane przez ubezpieczonego wraz z wnioskami o wypłatę zasiłku chorobowego, wskazują na niezdolność do pracy w 2008 r. w następujących okresach: od 22 lipca do 7 września oraz od 30 września do 29 października 2008 r. Decyzją z października 2008 r. ZUS odmówił Stanisławowi K. przyznania prawa do zasiłku chorobowego za okresy: 22 lipca – 7 września 2008 r. i 30 września – 29 października 2008 r. Stanisław K. odwołał się od tej decyzji do sądu, jednak w toku procesu zmarł, a do sprawy wstąpili jego spadkobiercy.

Rozpoznający sprawę Sąd Okręgowy w G. skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne o następującej treści:

Czy zawarte w art. 9 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa) sformułowanie „ustanie poprzedniej niezdolności do pracy” należy rozumieć jako ustanie niezdolności do pracy w znaczeniu medycznym, czy jako „ustanie prawa do zasiłku chorobowego po wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego”?

Reklama

Kluczową kwestią okazała się sprawa wliczania poprzedniego okresu niezdolności do pracy. Artykuł 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej stanowi bowiem, że do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Pierwsze stanowisko, przyjmujące literalną wykładnię tego przepisu, uznaje za konieczne doliczenie poprzednich okresów niezdolności do pracy w znaczeniu medycznym, a więc każdego okresu niezdolności do pracy.

Drugie stanowisko prowadzi do wniosku, że doliczenie ma zastosowanie w przypadku nieprzekraczającej 60 dni przerwy między dotychczasowym a nowym okresem zasiłkowym. Tym samym podleganie ubezpieczeniu i opłacanie składek, a nie medyczne przeciwwskazanie do pracy, powinno decydować o upływie 60-dniowego okresu przerwy. Innymi słowy, 60-dniową przerwę należałoby rozumieć raczej jako przerwę w ubezpieczeniu lub opłacaniu składek. Nie można byłoby wówczas wliczyć do okresu zasiłkowego okresów niezdolności do pracy, za które zasiłek nie przysługuje. Stanisław K. miałby w takim przypadku prawo do zasiłku za drugi sporny okres niezdolności do pracy.

Jednak Sąd Najwyższy uznał w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 7/09), że ustanie „poprzedniej niezdolności do pracy” (art. 9 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) oznacza ustanie niezdolności do pracy w znaczeniu medycznym.

Uzasadniając orzeczenie wskazał, że ustawa posługuje się dwoma odrębnymi pojęciami: okresu zasiłkowego i okresu niezdolności do pracy. Ponieważ są to pojęcia odrębne, to nie można ich utożsamiać ze sobą. Tym samym ustanie niezdolności do pracy należy rozumieć jako każde odzyskanie sprawności organizmu w dacie oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim – jeżeli wystąpiło kilka takich przypadków. Od każdej z tych dat należy liczyć okres 60-dniowy, po przekroczeniu którego rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy i ubezpieczony może żądać wypłaty zasiłku. Oznacza to, że obydwa sporne okresy niezdolności do pracy Stanisława K. podlegają zaliczeniu do poprzedniego okresu zasiłkowego i ubezpieczony nie nabył prawa do zasiłku za żaden z nich. Inaczej mówiąc, wskazany w art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej okres 60-dniowej przerwy rozpoczynał się odpowiednio: 30 maja oraz 8 września i w każdym z tych przypadków zakończył się wcześniej. W razie więc wystąpienia krótszej przerwy – jak w przypadku Stanisława K. – po wyczerpaniu pierwszego okresu zasiłkowego, z tytułu kolejnej niezdolność do pracy ubezpieczony nie ma już prawa do zasiłku chorobowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.