REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Anna Stykowska-Sikora
Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru maksymalnie przez 270 dni.

Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa regulują przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Ochrona stosunku pracy pracownic w ciąży>>

Prawo do świadczeń pieniężnych zarówno z tytułu choroby, jak i macierzyństwa przysługuje wyłącznie kobietom w ciąży objętym (obowiązkowo i dobrowolnie) ubezpieczeniem chorobowym, które:

 • mają status pracownika,
 • są członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
 • wykonują pracę nakładczą,
 • wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, od której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub są osobami z nimi współpracującymi,
 • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub są osobami współpracującymi z taką osobą.

Wynagrodzenie za czas choroby

Ubezpieczona pracownica w ciąży, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby, za okres niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 33 dni zachowuje prawo do wynagrodzenia, które pracodawca finansuje z własnych środków (art. 92 k.p.). Okres 33 dni ustala się, sumując wszystkie niezdolności do pracy w danym roku niezależnie od występujących między nimi przerw. Gdy choroba dotyczy kobiety w ciąży, wynagrodzenie za czas choroby przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. W takim przypadku na wysokość wynagrodzenia nie ma wpływu również pobyt ciężarnej ubezpieczonej w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Wynagrodzenie oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Zasiłek chorobowy

Ubezpieczona podlegająca ubezpieczeniu z innych tytułów, np. stosunek pracy lub praca nakładcza, nabywa prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby. Natomiast pracownica prawo do zasiłku chorobowego nabywa od 34. dnia niezdolności do pracy. Podczas gdy zasiłek chorobowy przysługuje co do zasady przez okres nie dłuższy niż 182 dni, to zasiłek chorobowy ubezpieczonej będącej w ciąży przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 270 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Pracownica w ciąży prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego nabywa, jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej 30 dni. Ciężarna ubezpieczona z innego tytułu prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie co najmniej 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zasada ta nie znajduje zastosowania, a ubezpieczona nabywa prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, jeżeli:

 • niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
 • ubezpieczona jest absolwentką szkoły lub szkoły wyższej i została objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpiła do niego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
 • ubezpieczona podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i ma wcześniejszy co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego

Świadczenie rehabilitacyjne

Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego w wymiarze 270 dni ubezpieczonej będącej w ciąży może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne aż do dnia porodu. W takim przypadku wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego bezpośrednio przed przyznaniem tego świadczenia.

Autopromocja

Dokumentacja kadrowa 2023 ze wzorami dokumentów

Czy wiesz, gdzie przechowywać nowe dokumenty kadrowe, oraz jak prowadzić akta osobowe i dokumentację elektroniczną?

Dokumentacja kadrowa 2023 + wzory dokumentów online. Zasady prowadzenia i przechowywania

Kontrolne badania lekarskie>>

Niezbędne zaświadczenie

Dokumentem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskie wystawiane na druku ZUS ZLA. Powinno ono być wystawione na okres od dnia, w którym lekarz przeprowadził badanie, lub od dnia przypadającego bezpośrednio po tym dniu.


Podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, oprócz zaświadczenia lekarskiego, jest m.in. kod „B” umieszczony przez lekarza na formularzu ZUS ZLA (oznaczający właśnie niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży) lub odrębne zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży. Na pisemny wniosek pracownika lekarz może nie umieścić kodu „B” na zaświadczeniu. W takim przypadku pracownica otrzyma zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Płatnik zasiłku ma obowiązek dokonania wyrównania wysokości zasiłku do 100%, jeżeli ubezpieczona urodzi dziecko i wystąpi o zasiłek macierzyński.

WAŻNE!

Wyrównanie świadczeń do wysokości 100% następuje za okres 6 miesięcy wstecz liczonych od dnia porodu z urzędu bez konieczności składania przez ubezpieczoną wniosku.

Gdy ubezpieczona chce wyrównania zasiłku za okresy wcześniejsze, musi sama wystąpić o wyrównanie. Do wniosku należy w takim przypadku dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że kobieta w tym okresie była w ciąży.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Uprawnienia rodzicielskie pracowników>>

Pracownica może wykorzystać okres urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze w całości od dnia porodu albo podzielić go na część przypadającą przed porodem i po porodzie. Przepisy Kodeksu pracy określają, że co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed porodem. Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia przysługuje przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie. Podobnie jest w sytuacji, jeżeli prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w czasie korzystania przez pracownicę z urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje wtedy przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie, czyli w wymiarze skróconym o 2 tygodnie. Warunkiem jest, aby pełny wymiar urlopu macierzyńskiego bez skracania go o 2 tygodnie przypadał w czasie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru tego świadczenia i wypłaca się go za każdy dzień urlopu macierzyńskiego, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  REKLAMA

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

  Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

  REKLAMA

  Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

  Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

  Absencja pracowników. Główne wyzwanie kadrowe dla niemal 40 proc. przedsiębiorców

  Wysoka absencja pracowników stanowi największe wyzwanie kadrowe dla 39 proc. managerów i pracowników HR reprezentujących duże przedsiębiorstwa oraz 37 proc. przedstawicieli średnich firm w Polsce – wynika z badania zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Z jakimi jeszcze problemami pracowniczymi mierzą się polscy przedsiębiorcy? 

  REKLAMA