reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Składniki wynagrodzenia uwzględniane przy wymiarze zasiłku chorobowego

Składniki wynagrodzenia uwzględniane przy wymiarze zasiłku chorobowego

16 października prezydent podpisał ustawę nowelizującą przepisy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowelizacja dotyczy składników wynagrodzenia wliczanych do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Nowelizacja zmienia art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie będzie uwzględniać się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Ustawa nowelizująca dostosowuje przepis do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (sygn. akt SK 16/06). Wyrok TK stwierdza niezgodność art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa  z Konstytucją. Przepis ten dotyczy wypłaty pracownikowi - na podstawie wymiaru zasiłku chorobowego - składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego.

Ustawa nowelizująca wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w "Dzienniku Ustaw".

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama