Kategorie

Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym

Dorota Wawrzeńczak
Pracownik od 1 do 30 czerwca 2009 r., czyli do dnia rozwiązania umowy o pracę, był na urlopie bezpłatnym. 3 lipca 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Czy były pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych? Czy mamy jakieś obowiązki wobec byłego pracownika?

RADA

Prawo do zasiłku chorobowego i jego wysokość dla byłego pracownika ustali ZUS. Mają Państwo obowiązek wystawić zaświadczenie płatnika składek, na podstawie którego ZUS ustali prawo i wyliczy wysokość zasiłku chorobowego dla byłego pracownika.

UZASADNIENIE

 Ponieważ rozwiązali Państwo z pracownikiem umowę o pracę, nie są Państwo uprawnieni do ustalania prawa i wypłaty świadczeń chorobowych dla tej osoby. Prawo do zasiłku ustali ZUS dla osoby niezdolnej do pracy z powodu choroby po ustaniu zatrudnienia. Państwo są zobowiązani do wypełnienia dla byłego pracownika zaświadczenia płatnika składek na druku ZUS Z-3. Druk ten i zwolnienie lekarskie były pracownik powinien dostarczyć do ZUS zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Przedkładając te dokumenty w ZUS, będzie również zobowiązany do wypełnienia oświadczenia osoby występującej o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Informacje przekazane w tym oświadczeniu będą miały istotne znaczenie do ustalenia prawa do zasiłku.

WAŻNE!

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia ustala i wypłaca jednostka ZUS zgodnie z miejscem zamieszkania świadczeniobiorcy, a nie jednostka właściwa dla siedziby płatnika składek.

Reklama

W okresie urlopu bezpłatnego nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli w dniu rozwiązania umowy o pracę kończy się urlop bezpłatny, to – do celów ustalenia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia – tytuł do ubezpieczenia chorobowego faktycznie ustaje dopiero w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim, aby pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego, musi posiadać co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia. Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekraczała 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. W sytuacji gdy z końcem urlopu bezpłatnego ustaje także zatrudnienie, do celów ustalenia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia pracownik musi mieć przed urlopem bezpłatnym co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego.

ZUS ustali, czy po ustaniu zatrudnienia nie wystąpiły przyczyny pozbawiające pracownika prawa do zasiłku. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy:

 • ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
 • kontynuuje lub podjęła inną działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym lub zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
 • jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego,
 • podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, czyli posiada gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny.
Reklama

Aby były pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia ważne jest również, kiedy powstała niezdolność do pracy z powodu choroby i jak długo ona trwała. Niezdolność do pracy z powodu choroby musi trwać co najmniej 30 dni i powstać nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia (tytułu ubezpieczenia) lub w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (w takim przypadku na zwolnieniu lekarskim powinien być kod E).

Państwa były pracownik uzyska prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, jeżeli przed urlopem bezpłatnym ma co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia – bez przerwy lub z przerwami nie dłuższymi niż 30 dni, otrzyma zwolnienie lekarskie na co najmniej 30 dni oraz nie jest emerytem lub rencistą, nie wykonuje żadnej innej pracy ani nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, nie posiada gospodarstwa rolnego oraz nie zarejestrował się w urzędzie pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 4 ust. 1 i ust. 2, art. 7, art. 13 ust. 1, art. 57, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 3 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.