reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym

Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym

Pracownik od 1 do 30 czerwca 2009 r., czyli do dnia rozwiązania umowy o pracę, był na urlopie bezpłatnym. 3 lipca 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Czy były pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych? Czy mamy jakieś obowiązki wobec byłego pracownika?

RADA

Prawo do zasiłku chorobowego i jego wysokość dla byłego pracownika ustali ZUS. Mają Państwo obowiązek wystawić zaświadczenie płatnika składek, na podstawie którego ZUS ustali prawo i wyliczy wysokość zasiłku chorobowego dla byłego pracownika.

UZASADNIENIE

 Ponieważ rozwiązali Państwo z pracownikiem umowę o pracę, nie są Państwo uprawnieni do ustalania prawa i wypłaty świadczeń chorobowych dla tej osoby. Prawo do zasiłku ustali ZUS dla osoby niezdolnej do pracy z powodu choroby po ustaniu zatrudnienia. Państwo są zobowiązani do wypełnienia dla byłego pracownika zaświadczenia płatnika składek na druku ZUS Z-3. Druk ten i zwolnienie lekarskie były pracownik powinien dostarczyć do ZUS zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Przedkładając te dokumenty w ZUS, będzie również zobowiązany do wypełnienia oświadczenia osoby występującej o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Informacje przekazane w tym oświadczeniu będą miały istotne znaczenie do ustalenia prawa do zasiłku.

WAŻNE!

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia ustala i wypłaca jednostka ZUS zgodnie z miejscem zamieszkania świadczeniobiorcy, a nie jednostka właściwa dla siedziby płatnika składek.

W okresie urlopu bezpłatnego nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli w dniu rozwiązania umowy o pracę kończy się urlop bezpłatny, to – do celów ustalenia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia – tytuł do ubezpieczenia chorobowego faktycznie ustaje dopiero w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim, aby pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego, musi posiadać co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia. Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekraczała 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. W sytuacji gdy z końcem urlopu bezpłatnego ustaje także zatrudnienie, do celów ustalenia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia pracownik musi mieć przed urlopem bezpłatnym co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego.

ZUS ustali, czy po ustaniu zatrudnienia nie wystąpiły przyczyny pozbawiające pracownika prawa do zasiłku. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama