REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym

Dorota Wawrzeńczak

REKLAMA

Pracownik od 1 do 30 czerwca 2009 r., czyli do dnia rozwiązania umowy o pracę, był na urlopie bezpłatnym. 3 lipca 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Czy były pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych? Czy mamy jakieś obowiązki wobec byłego pracownika?

RADA

Autopromocja

Prawo do zasiłku chorobowego i jego wysokość dla byłego pracownika ustali ZUS. Mają Państwo obowiązek wystawić zaświadczenie płatnika składek, na podstawie którego ZUS ustali prawo i wyliczy wysokość zasiłku chorobowego dla byłego pracownika.

UZASADNIENIE

 Ponieważ rozwiązali Państwo z pracownikiem umowę o pracę, nie są Państwo uprawnieni do ustalania prawa i wypłaty świadczeń chorobowych dla tej osoby. Prawo do zasiłku ustali ZUS dla osoby niezdolnej do pracy z powodu choroby po ustaniu zatrudnienia. Państwo są zobowiązani do wypełnienia dla byłego pracownika zaświadczenia płatnika składek na druku ZUS Z-3. Druk ten i zwolnienie lekarskie były pracownik powinien dostarczyć do ZUS zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Przedkładając te dokumenty w ZUS, będzie również zobowiązany do wypełnienia oświadczenia osoby występującej o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Informacje przekazane w tym oświadczeniu będą miały istotne znaczenie do ustalenia prawa do zasiłku.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia ustala i wypłaca jednostka ZUS zgodnie z miejscem zamieszkania świadczeniobiorcy, a nie jednostka właściwa dla siedziby płatnika składek.

W okresie urlopu bezpłatnego nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli w dniu rozwiązania umowy o pracę kończy się urlop bezpłatny, to – do celów ustalenia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia – tytuł do ubezpieczenia chorobowego faktycznie ustaje dopiero w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim, aby pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego, musi posiadać co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia. Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekraczała 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. W sytuacji gdy z końcem urlopu bezpłatnego ustaje także zatrudnienie, do celów ustalenia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia pracownik musi mieć przed urlopem bezpłatnym co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego.

ZUS ustali, czy po ustaniu zatrudnienia nie wystąpiły przyczyny pozbawiające pracownika prawa do zasiłku. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy:

 • ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
 • kontynuuje lub podjęła inną działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym lub zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
 • jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego,
 • podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, czyli posiada gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny.

Aby były pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia ważne jest również, kiedy powstała niezdolność do pracy z powodu choroby i jak długo ona trwała. Niezdolność do pracy z powodu choroby musi trwać co najmniej 30 dni i powstać nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia (tytułu ubezpieczenia) lub w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (w takim przypadku na zwolnieniu lekarskim powinien być kod E).

Państwa były pracownik uzyska prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, jeżeli przed urlopem bezpłatnym ma co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia – bez przerwy lub z przerwami nie dłuższymi niż 30 dni, otrzyma zwolnienie lekarskie na co najmniej 30 dni oraz nie jest emerytem lub rencistą, nie wykonuje żadnej innej pracy ani nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, nie posiada gospodarstwa rolnego oraz nie zarejestrował się w urzędzie pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 4 ust. 1 i ust. 2, art. 7, art. 13 ust. 1, art. 57, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 3 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA