REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy następuje utrata prawa do zasiłku chorobowego

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Utratę prawa do zasiłku powoduje podjęcie faktycznej działalności zarobkowej. Sam fakt rejestracji firmy lub objęcia udziałów w spółce w czasie zwolnienia lekarskiego nie przesądza o utracie prawa do zasiłku (wyrok Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2009 r., II UK 403/08).

Tomasz P. był zatrudniony w firmie T. jako dyrektor oraz pełnomocnik. Firma ta była prowadzona przez jego siostrę, która podpisała z nim umowę o pracę. Równocześnie z zatrudnieniem w firmie T. Tomasz P. miał podpisaną umowę o pracę z warsztatem stolarskim. W międzyczasie założył własną działalność gospodarczą oraz został wspólnikiem spółki cywilnej. Ponieważ Tomasz P. miał orzeczoną niepełnosprawność i prawo do renty, często przebywał na zwolnieniach lekarskich. Łączna kwota zasiłków chorobowych, jakie pobrał z ZUS, przekroczyła 167 tys. zł. W tej sytuacji organ rentowy zainteresował się zasadnością wypłat wskazanych kwot zasiłków. W przypadku Tomasza P. wykryto, że w czasie zwolnień lekarskich podpisywał faktury wystawiane przez swoją firmę. ZUS uznał to za prowadzenie działalności zarobkowej. ZUS zakwestionował także pobrane zasiłki w okresie krótko po rejestracji własnej działalności przez Tomasza P., a także zasiłki pobrane w czasie, gdy nie prowadził działalności gospodarczej ze względu na chorobę, ale był już wspólnikiem spółki cywilnej.

REKLAMA

Autopromocja

Decyzję ZUS o zwrocie zasiłków wraz z odsetkami Tomasz P. zaskarżył do sądu. Rozpoznający sprawę sąd I instancji częściowo uwzględnił odwołanie i nakazał zwrot 40 tys. zł pobranego zasiłku. Wskazał, że już zarejestrowanie działalności powoduje, że osoba przebywająca na zwolnieniu i dokonująca takiej czynności traci zasiłek. Podobnie jest z podpisaniem umowy spółki i przystąpieniem do niej jako udziałowiec. Apelację złożył ZUS, żądając zwrotu całości zasiłków. Sąd II instancji częściowo ją uwzględnił, wskazując, że Tomasz P. istotnie prowadził sprawy swojej firmy w czasie zwolnień. Powód zakwestionował ten wyrok i skierował do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, która jednak została w całości oddalona.

Sąd Najwyższy uzasadniając wyrok wskazał, że sądy I i II instancji słusznie orzekły, że Tomasz P. nieprawidłowo wykorzystywał zwolnienie lekarskie. Prowadzenie spraw firmowych, nawet jeżeli jest to tylko podpisywanie faktur i ich rejestracja, jest działalnością zarobkową i jako taka powoduje obowiązek zwrotu zasiłków jako nienależnych. Jednak sąd stwierdził, że samo ustalenie faktu zarejestrowania działalności gospodarczej nie przesądza o utracie prawa do zasiłku chorobowego. Dopiero podjęcie działalności firmowej skutkuje utratą tego prawa. Podobnie nie może powodować utraty prawa do zasiłku fakt bycia udziałowcem spółki cywilnej. Utratę prawa do zasiłku chorobowego powoduje tylko podjęcie faktycznej działalności zawodowej czy gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA