REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy menedżerowi zatrudnionemu na umowę zlecenia w ramach kontraktu menedżerskiego

Kaja Kryniewicz
Od 1 kwietnia 2009 r. zatrudniliśmy menedżera w ramach umowy zlecenia na podstawie kontraktu menedżerskiego. Osoba ta miała wypadek niezwiązany z pracą i 13 sierpnia 2009 r. trafiła do szpitala. Czy zasiłek chorobowy mamy wyliczyć menedżerowi tak jak pracownikowi, pamiętając o limicie 33 dni? Kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy? Menedżer od początku kontraktu przystąpił do ubezpieczenia chorobowego.

Menedżer jest ubezpieczony jako zleceniobiorca, dlatego nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego. Ma prawo do zasiłku chorobowego pod warunkiem posiadania 90 dni dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli są Państwo uprawnieni do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, to również są Państwo płatnikiem zasiłku dla zleceniobiorcy. Jeżeli nie wypłacają Państwo świadczeń, zasiłek wypłaci ZUS.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego przysługuje menedżerowi zgłoszonemu do ubezpieczeń jako zleceniobiorca na takich samych zasadach jak pozostałym zleceniobiorcom. Prawo do zasiłku chorobowego ma menedżer, który przez co najmniej 90 dni nieprzerwanie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Taki okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego obowiązuje osoby, które do ubezpieczenia chorobowego przystąpiły dobrowolnie.

Menedżer zleceniobiorca nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego, tak jak pracownik.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do wynagrodzenia chorobowego ma menedżer zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który do ubezpieczeń społecznych został zgłoszony jako pracownik.

Menedżer – zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego w związku z wypadkiem i pobytem w szpitalu. Do ubezpieczenia chorobowego został zgłoszony od 1 kwietnia 2009 r. To oznacza, że 90 dni ubezpieczenia chorobowego minęło 29 czerwca 2009 r.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

W okresie pobytu w szpitalu menedżerowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Jeżeli menedżer będzie miał kolejne zwolnienia lekarskie po wyjściu ze szpitala, to zasiłek chorobowy wynosi dla niego 80% podstawy wymiaru.

Ostatnią kwestią związaną z przyznaniem prawa do zasiłku chorobowego dla menedżera jest ustalenie płatnika zasiłku. Jeżeli Państwa firma jest uprawniona do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego dla zatrudnionych osób, to również Państwo wypłacą zasiłek chorobowy menedżerowi. Jeśli natomiast zasiłki dla zatrudnionych osób wypłaca ZUS, to ZUS wypłaci również zasiłek menedżerowi. Liczbę osób ubezpieczonych, od której zależy, kto jest płatnikiem zasiłków, zakład pracy ustala na 30 listopada roku poprzedzającego rok kalendarzowy. Jeżeli płatnik 30 listopada zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób, to od 1 stycznia kolejnego roku jest płatnikiem zasiłków dla osób ubezpieczonych. W pozostałych przypadkach płatnikiem zasiłków jest ZUS.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Podstawa prawna

 • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 48 ust. 1, art. 61 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11 ust. 2 i art. 12 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA