| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy menedżerowi zatrudnionemu na umowę zlecenia w ramach kontraktu menedżerskiego

Na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy menedżerowi zatrudnionemu na umowę zlecenia w ramach kontraktu menedżerskiego

Od 1 kwietnia 2009 r. zatrudniliśmy menedżera w ramach umowy zlecenia na podstawie kontraktu menedżerskiego. Osoba ta miała wypadek niezwiązany z pracą i 13 sierpnia 2009 r. trafiła do szpitala. Czy zasiłek chorobowy mamy wyliczyć menedżerowi tak jak pracownikowi, pamiętając o limicie 33 dni? Kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy? Menedżer od początku kontraktu przystąpił do ubezpieczenia chorobowego.

Menedżer jest ubezpieczony jako zleceniobiorca, dlatego nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego. Ma prawo do zasiłku chorobowego pod warunkiem posiadania 90 dni dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli są Państwo uprawnieni do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, to również są Państwo płatnikiem zasiłku dla zleceniobiorcy. Jeżeli nie wypłacają Państwo świadczeń, zasiłek wypłaci ZUS.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego przysługuje menedżerowi zgłoszonemu do ubezpieczeń jako zleceniobiorca na takich samych zasadach jak pozostałym zleceniobiorcom. Prawo do zasiłku chorobowego ma menedżer, który przez co najmniej 90 dni nieprzerwanie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Taki okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego obowiązuje osoby, które do ubezpieczenia chorobowego przystąpiły dobrowolnie.

Menedżer zleceniobiorca nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego, tak jak pracownik.

WAŻNE!

Prawo do wynagrodzenia chorobowego ma menedżer zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który do ubezpieczeń społecznych został zgłoszony jako pracownik.

Menedżer – zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego w związku z wypadkiem i pobytem w szpitalu. Do ubezpieczenia chorobowego został zgłoszony od 1 kwietnia 2009 r. To oznacza, że 90 dni ubezpieczenia chorobowego minęło 29 czerwca 2009 r.

W okresie pobytu w szpitalu menedżerowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Jeżeli menedżer będzie miał kolejne zwolnienia lekarskie po wyjściu ze szpitala, to zasiłek chorobowy wynosi dla niego 80% podstawy wymiaru.

Ostatnią kwestią związaną z przyznaniem prawa do zasiłku chorobowego dla menedżera jest ustalenie płatnika zasiłku. Jeżeli Państwa firma jest uprawniona do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego dla zatrudnionych osób, to również Państwo wypłacą zasiłek chorobowy menedżerowi. Jeśli natomiast zasiłki dla zatrudnionych osób wypłaca ZUS, to ZUS wypłaci również zasiłek menedżerowi. Liczbę osób ubezpieczonych, od której zależy, kto jest płatnikiem zasiłków, zakład pracy ustala na 30 listopada roku poprzedzającego rok kalendarzowy. Jeżeli płatnik 30 listopada zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób, to od 1 stycznia kolejnego roku jest płatnikiem zasiłków dla osób ubezpieczonych. W pozostałych przypadkach płatnikiem zasiłków jest ZUS.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 48 ust. 1, art. 61 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11 ust. 2 i art. 12 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »