Kategorie

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Małgorzata Połomska
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

RADA

Zasiłek chorobowy powinni Państwo wypłacić do 30 kwietnia 2009 r., tj. do dnia rozwiązania umowy o pracę. Za okres od 1 do 9 maja były pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego ani z umowy o pracę, ani z umowy zlecenia, ponieważ pracuje na podstawie umowy zlecenia. Nie ma tu znaczenia, że do dobrowolnego ubezpieczenia z tego tytułu przystąpił od 10 maja 2009 r. Jeżeli nadal będzie niezdolny do pracy, od 10 maja 2009 r. będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy z tytułu pracy na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Reklama

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Z tego względu mają Państwo obowiązek wypłacać zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy w trakcie trwania stosunku pracy. Zatrudniony u Państwa pracownik dostarczał zwolnienia lekarskie od 15 marca i od tego dnia przysługuje mu wynagrodzenie/zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi do dnia rozwiązania umowy o pracę, chyba że zwolnienie lekarskie wybiega poza ten okres. Wtedy zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia wypłaca ZUS, jeżeli były pracownik nie podejmie innej działalności zarobkowej.

Po rozwiązaniu umowy o pracę były pracownik kontynuuje działalność zarobkową, dlatego nie przysługuje mu zasiłek chorobowy z tytułu ubezpieczenia pracowniczego w Państwa firmie. Osoba ta cały czas pracuje na umowę zlecenia, dlatego nie ma prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu z Państwem umowy o pracę. Nie ma znaczenia, że do ubezpieczenia chorobowego osoba ta zgłosiła się od 10 maja 2009 r.

WAŻNE!

Umowa zlecenia jest działalnością zarobkową i dopiero od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego ubezpieczony uzyska prawo do zasiłku już z umowy zlecenia.

Gdyby były pracownik nie miał zawartej umowy zlecenia, to od 1 maja 2009 r. zasiłek chorobowy wypłacałby mu ZUS.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę zawsze wypłaca ZUS.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Reklama

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą. Umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2009 r. Od 1 maja 2009 r. osoba ta zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Chorowała od 15 kwietnia do 8 maja 2009 r. Do 30 kwietnia br. osoba ta ma prawo do zasiłku chorobowego z umowy o pracę, a od 1 maja br. przysługuje jej zasiłek z tytułu działalności gospodarczej, jeżeli ma łącznie 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wyczekiwania wlicza się również okres podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom chorobowym, np. na podstawie umowy o pracę. Dlatego na 10 maja 2009 r. pracownik ma 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 1, art. 7, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?