REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Małgorzata Połomska

REKLAMA

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

RADA

Autopromocja

Zasiłek chorobowy powinni Państwo wypłacić do 30 kwietnia 2009 r., tj. do dnia rozwiązania umowy o pracę. Za okres od 1 do 9 maja były pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego ani z umowy o pracę, ani z umowy zlecenia, ponieważ pracuje na podstawie umowy zlecenia. Nie ma tu znaczenia, że do dobrowolnego ubezpieczenia z tego tytułu przystąpił od 10 maja 2009 r. Jeżeli nadal będzie niezdolny do pracy, od 10 maja 2009 r. będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy z tytułu pracy na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Z tego względu mają Państwo obowiązek wypłacać zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy w trakcie trwania stosunku pracy. Zatrudniony u Państwa pracownik dostarczał zwolnienia lekarskie od 15 marca i od tego dnia przysługuje mu wynagrodzenie/zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi do dnia rozwiązania umowy o pracę, chyba że zwolnienie lekarskie wybiega poza ten okres. Wtedy zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia wypłaca ZUS, jeżeli były pracownik nie podejmie innej działalności zarobkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po rozwiązaniu umowy o pracę były pracownik kontynuuje działalność zarobkową, dlatego nie przysługuje mu zasiłek chorobowy z tytułu ubezpieczenia pracowniczego w Państwa firmie. Osoba ta cały czas pracuje na umowę zlecenia, dlatego nie ma prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu z Państwem umowy o pracę. Nie ma znaczenia, że do ubezpieczenia chorobowego osoba ta zgłosiła się od 10 maja 2009 r.

WAŻNE!

Umowa zlecenia jest działalnością zarobkową i dopiero od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego ubezpieczony uzyska prawo do zasiłku już z umowy zlecenia.

Gdyby były pracownik nie miał zawartej umowy zlecenia, to od 1 maja 2009 r. zasiłek chorobowy wypłacałby mu ZUS.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę zawsze wypłaca ZUS.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą. Umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2009 r. Od 1 maja 2009 r. osoba ta zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Chorowała od 15 kwietnia do 8 maja 2009 r. Do 30 kwietnia br. osoba ta ma prawo do zasiłku chorobowego z umowy o pracę, a od 1 maja br. przysługuje jej zasiłek z tytułu działalności gospodarczej, jeżeli ma łącznie 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wyczekiwania wlicza się również okres podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom chorobowym, np. na podstawie umowy o pracę. Dlatego na 10 maja 2009 r. pracownik ma 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 1, art. 7, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  REKLAMA

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  REKLAMA