reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

RADA

Zasiłek chorobowy powinni Państwo wypłacić do 30 kwietnia 2009 r., tj. do dnia rozwiązania umowy o pracę. Za okres od 1 do 9 maja były pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego ani z umowy o pracę, ani z umowy zlecenia, ponieważ pracuje na podstawie umowy zlecenia. Nie ma tu znaczenia, że do dobrowolnego ubezpieczenia z tego tytułu przystąpił od 10 maja 2009 r. Jeżeli nadal będzie niezdolny do pracy, od 10 maja 2009 r. będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy z tytułu pracy na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Z tego względu mają Państwo obowiązek wypłacać zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy w trakcie trwania stosunku pracy. Zatrudniony u Państwa pracownik dostarczał zwolnienia lekarskie od 15 marca i od tego dnia przysługuje mu wynagrodzenie/zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi do dnia rozwiązania umowy o pracę, chyba że zwolnienie lekarskie wybiega poza ten okres. Wtedy zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia wypłaca ZUS, jeżeli były pracownik nie podejmie innej działalności zarobkowej.

Po rozwiązaniu umowy o pracę były pracownik kontynuuje działalność zarobkową, dlatego nie przysługuje mu zasiłek chorobowy z tytułu ubezpieczenia pracowniczego w Państwa firmie. Osoba ta cały czas pracuje na umowę zlecenia, dlatego nie ma prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu z Państwem umowy o pracę. Nie ma znaczenia, że do ubezpieczenia chorobowego osoba ta zgłosiła się od 10 maja 2009 r.

WAŻNE!

Umowa zlecenia jest działalnością zarobkową i dopiero od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego ubezpieczony uzyska prawo do zasiłku już z umowy zlecenia.

Gdyby były pracownik nie miał zawartej umowy zlecenia, to od 1 maja 2009 r. zasiłek chorobowy wypłacałby mu ZUS.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę zawsze wypłaca ZUS.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą. Umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2009 r. Od 1 maja 2009 r. osoba ta zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Chorowała od 15 kwietnia do 8 maja 2009 r. Do 30 kwietnia br. osoba ta ma prawo do zasiłku chorobowego z umowy o pracę, a od 1 maja br. przysługuje jej zasiłek z tytułu działalności gospodarczej, jeżeli ma łącznie 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wyczekiwania wlicza się również okres podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom chorobowym, np. na podstawie umowy o pracę. Dlatego na 10 maja 2009 r. pracownik ma 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1, art. 7, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2021 r. (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama