REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Małgorzata Połomska

REKLAMA

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Zasiłek chorobowy powinni Państwo wypłacić do 30 kwietnia 2009 r., tj. do dnia rozwiązania umowy o pracę. Za okres od 1 do 9 maja były pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego ani z umowy o pracę, ani z umowy zlecenia, ponieważ pracuje na podstawie umowy zlecenia. Nie ma tu znaczenia, że do dobrowolnego ubezpieczenia z tego tytułu przystąpił od 10 maja 2009 r. Jeżeli nadal będzie niezdolny do pracy, od 10 maja 2009 r. będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy z tytułu pracy na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Z tego względu mają Państwo obowiązek wypłacać zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy w trakcie trwania stosunku pracy. Zatrudniony u Państwa pracownik dostarczał zwolnienia lekarskie od 15 marca i od tego dnia przysługuje mu wynagrodzenie/zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi do dnia rozwiązania umowy o pracę, chyba że zwolnienie lekarskie wybiega poza ten okres. Wtedy zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia wypłaca ZUS, jeżeli były pracownik nie podejmie innej działalności zarobkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po rozwiązaniu umowy o pracę były pracownik kontynuuje działalność zarobkową, dlatego nie przysługuje mu zasiłek chorobowy z tytułu ubezpieczenia pracowniczego w Państwa firmie. Osoba ta cały czas pracuje na umowę zlecenia, dlatego nie ma prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu z Państwem umowy o pracę. Nie ma znaczenia, że do ubezpieczenia chorobowego osoba ta zgłosiła się od 10 maja 2009 r.

WAŻNE!

Umowa zlecenia jest działalnością zarobkową i dopiero od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego ubezpieczony uzyska prawo do zasiłku już z umowy zlecenia.

Gdyby były pracownik nie miał zawartej umowy zlecenia, to od 1 maja 2009 r. zasiłek chorobowy wypłacałby mu ZUS.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę zawsze wypłaca ZUS.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą. Umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2009 r. Od 1 maja 2009 r. osoba ta zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Chorowała od 15 kwietnia do 8 maja 2009 r. Do 30 kwietnia br. osoba ta ma prawo do zasiłku chorobowego z umowy o pracę, a od 1 maja br. przysługuje jej zasiłek z tytułu działalności gospodarczej, jeżeli ma łącznie 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wyczekiwania wlicza się również okres podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom chorobowym, np. na podstawie umowy o pracę. Dlatego na 10 maja 2009 r. pracownik ma 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1, art. 7, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA