Kategorie

W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

Izabela Lipińska
DGP
Zatrudniamy 30 pracowników. Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie za pracę jest wypłacane najpóźniej ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który to wynagrodzenie przysługuje. Jeden z naszych pracowników jest nieobecny w pracy z powodu choroby od 27 lipca br. do połowy sierpnia 2009 r. Jednak zwolnienie lekarskie ZUS ZLA dostarczył nam dopiero 3 sierpnia 2009 r., już po terminie wypłaty wynagrodzenia za lipiec. Do kiedy powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy powinniśmy zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, czy możemy zasiłek wypłacić razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień?

Mogą Państwo wypłacić zasiłek chorobowy razem z wynagrodzeniem za sierpień 2009 r. Zasiłek chorobowy pracownik powinien otrzymać nie później niż w ciągu 30 dni od daty przedłożenia zaświadczenia ZUS ZLA. Jeżeli nie dotrzymają Państwo tego terminu, powstanie obowiązek zapłaty odsetek.

UZASADNIENIE

Reklama

Nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli pracownik wykorzystał już 33 dni zwolnienia lekarskiego w bieżącym roku kalendarzowym, to od 34. dnia choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłki dla pracowników naliczają i wypłacają pracodawcy, którzy do ubezpieczenia chorobowego zgłaszają więcej niż 20 ubezpieczonych. W pozostałych przypadkach zasiłki wypłaca ZUS. Niezależnie od tego, kto jest płatnikiem zasiłków, zawsze finansuje je ZUS.

Warunkiem uznania nieobecności pracownika za usprawiedliwioną i wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego przez pracodawcę jest udokumentowanie niezdolności do pracy na podstawie zwolnienia lekarskiego na formularzu ZUS ZLA. Dopiero ten dokument jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Przed otrzymaniem tego zaświadczenia pracodawca nie może rozliczyć i wypłacić świadczenia, nawet jeżeli pracownik poinformował pracodawcę, że otrzymał zwolnienie lekarskie.

Pracownik ma obowiązek terminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Zaświadczenie powinien dostarczyć pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia jego wystawienia.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA w terminie, należny mu zasiłek może zostać obniżony o 25%.

Reklama

Płatnicy zasiłków mają obowiązek wypłacać zasiłki w terminach przyjętych do wypłaty wynagrodzeń. Termin wypłaty wynagrodzeń przyjęty u pracodawcy powinien być wskazany w odpowiednich aktach zakładowych – w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania czy w umowie o pracę.

Pracodawca może także w obowiązujących zakładowych przepisach przewidzieć wprost, że wypłata zasiłków z ubezpieczeń społecznych następuje w określonym terminie. Termin ten może być inny niż termin przewidziany do wypłaty wynagrodzenia. W tym przypadku pracodawca powinien wypłacić zasiłek chorobowy w terminie określonym w swoim regulaminie, dotyczącym wypłat świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

PRZYKŁAD

W regulaminie wynagradzania firmy jest zapis, że wynagrodzenie chorobowe, zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne są wypłacane niezwłocznie po dostarczeniu dokumentów potrzebnych do wypłaty, nie później niż w ciągu 7 dni od dostarczenia tych dokumentów.

Jeżeli w obowiązujących zakładowych przepisach nie został określony osobny termin wypłaty świadczeń za czas niezdolności do pracy, płatnik ma obowiązek wypłacać je nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień. Przy wypłacie zasiłku chorobowego takim dokumentem jest zwolnienie lekarskie ZUS ZLA.

WAŻNE!

Płatnik świadczenia nie może wypłacić zasiłku bez niezbędnych dokumentów, nawet jeżeli wie, że pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Jeżeli pracownik chce otrzymać zasiłek chorobowy razem z wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym zachorował, powinien dostarczyć zaświadczenie lekarskie przed terminem wypłaty wynagrodzenia przyjętym u pracodawcy. Jeśli nie dostarczy zwolnienia lekarskiego przed datą wypłaty wynagrodzenia, to może otrzymać zasiłek chorobowy później, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Zatrudniony u Państwa pracownik zachorował 27 lipca 2009 r., natomiast zwolnienie lekarskie dostarczył 3 sierpnia 2009 r. Pracownik zmieścił się w terminie 7 dni, dlatego nie należy pomniejszać wypłacanego mu zasiłku o 25%. Jednak od 3 sierpnia 2009 r. zaczyna biec 30-dniowy termin do wypłaty zasiłku chorobowego. W tej sytuacji powinni Państwo wypłacić zasiłek razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień br., a więc do 31 sierpnia br.

WAŻNE!

Wypłata zasiłku po terminie płatności powoduje obowiązek naliczenia i wypłaty odsetek.

Jeżeli płatnik składek nie wypłacił zasiłku ani nie ustalił prawa do tego świadczenia w terminie, ma obowiązek wypłacenia odsetek od tego zasiłku (art. 64 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Płatnik ma obowiązek naliczyć odsetki począwszy od 31. dnia po dniu, w którym pracownik dostarczył pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA.

Wysokość odsetek jest ustalana tak samo jak w przypadku odsetek ustawowych. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które płatnik świadczenia nie ponosi odpowiedzialności.

Odsetki ustawowe

Jeżeli płatnik wypłaci świadczenie po terminie płatności bez odsetek, to pracownik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do odsetek. Oznacza to, że spór o odsetki od zasiłku między pracownikiem a pracodawcą rozstrzyga ZUS decyzją. Decyzję otrzymuje zarówno pracownik, jak i płatnik składek. Od tej decyzji strony mogą odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna

 • art. 53 ust. 1, art. 62 ust. 1, ust. 3, art. 63 ust. 1, art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 85 ust. 1 i 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.