Czy okresowe wstrzymanie wypłaty premii powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego
REKLAMA
PROBLEM
REKLAMA
RADA
Od wypłaty premii odstąpili Państwo okresowo, z powodu trudności finansowych, dlatego premię miesięczną powinni Państwo uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, tj. za miesiące, za które premia została wypłacona. Wynagrodzenie za pozostały okres przyjęty do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku od stycznia do czerwca br. powinni Państwo wyliczyć bez tej premii.
UZASADNIENIE
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego osobie ubezpieczonej jako pracownik stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z faktycznego okresu ubezpieczenia, tj. z pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia.
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe oraz które zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu nie są wypłacane za okres pobierania zasiłku.
W razie braku jednoznacznych postanowień o zachowaniu przez pracownika prawa do składników wynagrodzenia w okresie pobierania zasiłku, płatnik zasiłku powinien uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien przyjąć go do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
WAŻNE!
Jeżeli nie można jednoznacznie ustalić, czy pracownik w okresie niezdolności do pracy ma prawo do składnika wynagrodzenia, to należy wliczyć go do podstawy wymiaru.
REKLAMA
Premie miesięczne oraz inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu oraz takich, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu. Składników tych nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres przypadający po terminie, do którego przysługiwały.
W Państwa zakładzie z powodu trudności finansowych wstrzymano wypłatę premii miesięcznych od stycznia do końca lipca 2009 r. W związku z tym, że nie zostały zmienione przepisy dotyczące wypłaty premii, lecz tylko tymczasowo odstąpili Państwo od ich wypłaty i wypłata będzie kontynuowana w miarę polepszenia się warunków finansowych zakładu, nie powinni Państwo traktować tej sytuacji jak zaprzestania wypłaty składnika wynagrodzenia. Premie powinny być wliczone do podstawy wymiaru zasiłków i nie należy przeliczać podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający po 31 grudnia 2008 r.
Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, który uległ wypadkowi w pracy w lipcu br., powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie zasadnicze wraz z premią miesięczną za okres od lipca do grudnia 2008 r. W związku z tym, że premia nie przysługuje za część okresu, z którego uwzględnia się ją w podstawie wymiaru zasiłku, podstawę wymiaru za pozostały okres od stycznia do czerwca 2009 r. powinni Państwo ustalić bez tej premii.
● art. 36, art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
● art. 6 ust. 1, art. 7 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat