Podstawa wymiaru zasiłków
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Prawo do ciągłości zatrudnienia uzyskują pracownicy przejętego zakładu, ale jeżeli przejęcie zakładu nastąpiło na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. W przypadku pracowników, których Państwo przejęli, nie ma ciągłości zatrudnienia, którą gwarantuje Kodeks pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika powinni więc Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał od Państwa.
UZASADNIENIE
Zdarza się, że w wyniku restrukturyzacji firmy wyłania się nowy zakład, który przejmuje pracowników poprzednika na podstawie nowych umów o pracę. Wówczas do obliczenia wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego tych nowo zatrudnionych osób przyjmuje się jedynie wynagrodzenie uzyskane u nowego pracodawcy. Tak było w przypadku przejęcia przez Państwa pracowników innej firmy. Umowy o pracę z pracownikami zostały rozwiązane, a ponadto były pracodawca wyrejestrował pracowników z ubezpieczeń społecznych z kodem 100 – ustanie tytułu do ubezpieczeń/ubezpieczenia. Taki kod na dokumencie ZUS ZWUA oznacza, że stosunek pracy został rozwiązany.
WAŻNE!
Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z kodem 100 oznacza, że nie ma ciągłości zatrudnienia między kolejnymi umowami o pracę.
Inaczej jest natomiast w razie restrukturyzacji w przeprowadzonej na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Chodzi o sytuację, gdy przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę następuje bez rozwiązywania z nimi umów o pracę. Wówczas w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego tych osób ujmuje się wynagrodzenie wypłacone przez dotychczasowego i nowego pracodawcę. W tym przypadku pracodawca przejmowanego zakładu pracy ma również obowiązek przekazać do ZUS dokument ZUS ZWUA, jednak z kodem 600 – inna przyczyna wyrejestrowania.
WAŻNE!
Kod 600 na ZUS ZWUA oznacza ciągłość zatrudnienia przejmowanego pracownika na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.
Takie stanowisko wynika bezpośrednio z brzmienia art. 231 Kodeksu pracy. Nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.
W Państwa przypadku nie nastąpiło przejęcie pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Ponieważ poprzedni pracodawca rozwiązał z pracownikami umowy o pracę, a Państwo zawarli nowe umowy o pracę, to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika powinni Państwo naliczyć na podstawie wynagrodzenia, które uzyskał on u Państwa (art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej).
Zapisy wewnątrzzakładowe, które są sprzeczne w przepisami ustawowymi, nie mogą być stosowane. W takim przypadku należy stosować ogólnie obowiązujące prawo.
Podstawa prawna:
- art. 231 Kodeksu pracy,
- art. 36 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- art. 36 ust. 1, ust. 9, ust. 11, art. 49 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 31, poz. 74 ze zm.),
- załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA